1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kimlik numarası olmadığı için tedavi yapılmaması söz konusu değil
Kimlik numarası olmadığı için tedavi yapılmaması söz konusu değil

Kimlik numarası olmadığı için tedavi yapılmaması söz konusu değil

Sağlık Bakanlığı, nüfus cüzdanında kimlik numarası olmadığı için bir hastanın tıbbi tedaviden mahrum bırakılmasının kesinlikle söz konusu olmadığı açıklamasını yaptı.

A+A-

Sağlık Bakanlığı, nüfus cüzdanında kimlik numarası olmadığı için bir hastanın tıbbi tedaviden mahrum bırakılmasının kesinlikle söz konusu olmadığı açıklamasını yaptı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Bursa’da diş hastanesine giden Melike Sakin’in, nüfus cüzdanında kimlik numarası olmadığı için tedavi edilmediği, ölümünde ihmal olduğu yönündeki iddialara cevap verildi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın talimatı ile soruşturma başlatıldığına dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi: “Sağlık kurumlarımıza acil olarak başvuran hastalardan acil hal sona erene dek hiçbir şekilde sağlık güvencesi, kimlik kartı gibi bilgiler istenmemektedir. Acil hal sonlandığında hastanın nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport vb. kartlarından kimlik tespiti yapılmaktadır. Acil olarak kliniğe müracaat eden ancak kimlik tespiti amacıyla herhangi bir belgesi bulunmayan hastaların işlemleri ise tutanak tutularak yapılmaktadır. Haberlerde iddia edildiği gibi, nüfus cüzdanında kimlik numarası olmadığı için bir hastanın tıbbi tedaviden mahrum bırakılması kesinlikle söz konusu değildir.”

Melike Sakin’in Bursa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'ne diş ağrısı şikâyeti ile başvurduğu hatırlatılarak, şöyle devam edildi: “Hastanın kimlik numarasının bulunmaması nedeniyle işlemleri tutanak ile kayıt altına alınarak yapılmak istenmiştir. Ancak hasta aynı bahçe içindeki Şevket Yılmaz Hastanesi'ne giderek daha önceki kayıtlarından kimlik numarasına ulaşmış ve burada muayenesini olmuştur. Hastaya ‘Dental Apse’ tanısı konmuş ve buna uygun ilaç başlanmıştır. Hasta karın ağrısı şikâyetinden hiç bahsetmemiş, ölümüne kadar geçen 2 gün içinde de hastaneye başka bir başvurusu olmamıştır. Hastaya uygulanan tedavi başvuru sebebine uygundur. Hastanın kesin ölüm nedeni Adli Tıp incelemesi sonucunda belirlenecektir.

Hastanın kesin ölüm nedeni henüz belirlenmemiş ve Bakanlığımızın başlattığı soruşturma neticelenmemişken, basınımızın 'TC kimlik no olsa ölmezdi', 'İhmal Kurbanı', 'Öldüren İğne' şeklinde başlıklar kullanması daha önce de belirttiğimiz gibi ne habercilik etiği ne de vicdani değerler ile bağdaşmamaktadır.

Melike Sakin'in otopsi ve soruşturma sonuçları basınımızla paylaşılacaktır. Ancak genç bir kızın ölümü üzerinden spekülatif haber yapma anlayışını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.” 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.