1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kılık Kıyafet Yönetmeliğine sendikalar ne dedi?
Kılık Kıyafet Yönetmeliğine sendikalar ne dedi?

Kılık Kıyafet Yönetmeliğine sendikalar ne dedi?

Kılık Kıyafet Yönetmeliğine sendikalar ne dedi? İşte sendikaların yeni yönetmelik hakkındaki düşünceleri...

A+A-

Kılık Kıyafet Yönetmeliğine sendikalar ne dedi? İşte sendikaların yeni yönetmelik hakkındaki düşünceleri...

 

Eğitim Bir-Sen:

Söz konusu yönetmelikte yapılan değişiklikler genel anlamda olumlu olmakla birlikte kız öğrencilerin; sadece ortaokul ve liselerde seçmeli Kur’an-ı Kerim derslerine başörtülü olarak girebilmeleri diğer derslerde ise başlarını açmak zorunda bırakılmaları, daha önce olduğu gibi, öğrencileri psikolojik olarak olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle, söz konusu sınırlamanın tamamen kaldırılarak isteyen kız öğrencilerin sadece seçmeli Kur’an-ı Kerim derslerinde değil, tüm derslerde başlarını kapatabilmeleri yönünde bir düzenleme yapılması gerekmektedir. Kız öğrencilerle ilgili diğer derslerdeki kılık ve kıyafet yasağının kaldırılmasını istiyoruz.

Türk Eğitim-Sen:

Bu durumda okullarımız podyuma döndüğünde bu fakir fukaranın çocuğu bu podyum yarışında nasıl yer alacak? Oluşacak yeni durumun, çocuklarımız üzerindeki travmatik etkilerini iyi hesaplamak gerekir. Eğitimde fırsat eşitliği iddiasını taşıyanların, çocuklarımızın psikolojilerini doğrudan ya da dolaylı olarak bozabilecek yeni zeminler yaratmasını kabul edilemez olarak görüyorum. Arkadaşları arasındaki ortamın, çocukların aileleri ile ilişkilerini dahi olumsuz etkileyebileceğini ve çocukların anne babalarına karşı duygusal bir güvensizlik yaşayabileceklerini dahi gözden kaçırmamak gerekir. Dolayısıyla anne ve babalar üzerinde çok ciddi baskılar oluşacağını düşünüyorum.

Biz okul ortamında dışarıdan gelen yabancı insanları kılık-kıyafetlerinden ayırt edebiliyorduk. Bundan sonra ‘kim öğrenci kim öğrenci değil’ bu ayrımı yapmak mümkün olmayacak. Zaten okullarda yaşanan ciddi bir güvenlik problemi var. Bu uygulama da güvenlik açığını artıracaktır. Korkarım ki, uygulama hayata geçtiğinde gerek öğrencilere ve gerekse öğretmenlere yönelik şiddet vakalarında önemli bir artış gözlenecektir.

Eğitim-Sen:

Yönetmeliğin en dikkat çekici bölümü kız öğrencilerin, imam-hatip ortaokul ve liseleri ile çok programlı liselerin imam-hatip programlarında tüm derslerde, ortaokul ve liselerde ise seçmeli Kur'an-ı Kerim derslerinde başlarını örtebilecek olmasıdır. AKP döneminde eğitimde yaşanan yoğun dinselleştirme uygulamaları dikkate alındığında "serbest kıyafet" gibi olumlu sayılabilecek bir düzenlemenin iktidar partisi tarafından kendi siyasal-ideolojik yaklaşımı üzerinden istismar edildiği çok açıktır.

Eğitim Sen'in ilke olarak kıyafet serbestliğine karşı çıkması mümkün değildir. Ancak 10 yıllık AKP iktidarında eğitimde yaşanan dinselleştirme uygulamaları bizleri ciddi anlamda kaygılandırmaktadır. Bu uygulamanın, dinsel inançları dışa vuran giysileri kapsaması telafisi güç sorunlar yaratacaktır. Örneği bu durum çocuklar arasında kamplaşma yaratacak, bazı bölgelerde kız çocuklarına yönelik fiilen baskı oluşturacaktır. Okullarda dinsel kıyafetlerin giyilmesini "kıyafet serbestliği" kapsamında değerlendirmek mümkün değildir.

Eğitim-İş:

4+4+4 düzenlemesiyle eğitimi dinselleştiren siyasal iktidar, bu yönetmelikle gerçek niyetini bir kez daha ortaya koymuştur. Buradaki asıl amaç, türbanı anaokulu dahil tüm okullara sokmaktır. Türbanın okullara girmesi, başını örten ve örtmeyen öğrenciler arasında kamplaşmalara da yol açacak, sınıflar ikiye bölünecektir. Siyasi iktidarın, türbanın okullara sokulmasından sonraki adımı ise karma eğitime son vermek olacaktır. 

Okul forması öğrenciler arasındaki sosyo-ekonomik farkları kapattığı gibi öğrenciler için aidiyet duygusu yaratır ve geliştirir. Bu durum öğrenci olmayanlarda ve çeşitli nedenlerle örgün eğitim dışında kalanlarda öğrenciliğe ve eğitime karşı özendirici bir etki yaratır. Serbest kıyafet uygulaması ise ülkemizde yaşanan sosyo-ekonomik farklılıkları, gelir dağılımındaki adaletsizliği okullarımıza yansıtır. Bu uygulamayı ancak toplumun gelir düzeyini eşitlemiş bir devlet yapabilir. Gelir dağılımındaki uçurumu kapatmadan bu uygulamanın hayata geçirilmesi okullarımızda korkunç yoksulluk manzaraları ortaya çıkaracaktır.

Anadolu Eğitim-Sen:

Kıyafet serbestliği uygulanan ülkelerin bazılarının akademik başarının düşmesi ve disiplinin bozulması nedeniyle tekrar üniformaya döndüğünü (İngiltere) bilmek yerinde olacaktır. Yurdumuzda da haftanın 1 günü serbest kıyafete izin veren özel okulların çoğunun disiplinin bozulduğu gerekçesi ve veli tepkisi ile bu uygulamadan vazgeçtiği bilinmektedir.

Serbest kıyafetin sınıf ve okul mevcutlarının az olduğu, sosyo-ekonomik anlamda homojen bir yapının görüldüğü ülkelerde başarıyla uygulanması mümkündür. Okul içinden veya dışından unsurların şiddet eylemlerini sıkça gerçekleştirdiği ülkemizde kimin öğrenci olduğunu anlamak hayati öneme sahiptir. Kıyafet serbestisi ile mevcut yönetmelikler ve kalabalık sınıflar yüzünden disiplin uygulamakta güçlük çeken öğretmenlerimiz yeni güçlüklerle karşı karşıya kalacaktır.

Seçmeli Kuran dersleri kapsamında diğer okullarda da uygulanacak olan başörtüsü serbestliğinin yalnızca bu derse özgü kalmayacağını, bazı öğrenciler için dersin olduğu günlerden başlayarak giderek süreklilik kazanacağını, bazı yörelerde ilkokul 1. Sınıf seviyesine kadar ineceğini tahmin etmek zor değildir.

Demokrat Eğitimciler Sendikası:

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) öğrencilerin okul kıyafetlerini düzenleyen yönetmeliği tümden değiştirerek, imam hatip öğrencilerine başörtüsü özgürlüğü, diğer öğrencilere de belirli sınırlar dâhilinde istedikleri kıyafetleri giyebilmesine fırsat veren reformunu desteklediklerini ifade eden Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, Kıyafet serbestliğinin yalnızca öğrencilerle sınırlı kalmamasını, öğretmenleri de kapsaması gerektiğini söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.