1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kılık kıyafet yönetmeliğine farklı bakış
Kılık kıyafet yönetmeliğine farklı bakış

Kılık kıyafet yönetmeliğine farklı bakış

 Kişilerin düşünce ve vicdan özgürlüğü  uluslararası hukukun bir ilkesidir ve Anayasamızla teminat altına alınmıştır.

A+A-

Hangi gerekçeyle olursa olsun bu hak engellenemez. Düşünce ve vicdanın bir tezahürü olarak kendini ifade edebilmenin farklı bir şekli olan  kılık kıyafet ve giyinme biçimi de en az düşünce ve vicdan özgürlüğü kadar kutsaldır ve saygı duyulması gerekir.

Sorun başkalarının fikrine ve düşüncesine ne kadar saygılı olduğumuz, daha doğrusu olamadığımızla ilgilidir. Herkesi kendimiz gibi olmaya, kendimiz gibi düşünmeye çabaladığımız, en doğrusunu kendimizin bildiğini düşündüğümüz, kendimizi hep haklı gördüğümüz için kendi haklarımız peşinde koşarken başkaları için duyarsız olabilmekteyiz.

Aynı işi devlet mekanizması da yapmakta vatandaşının neyi nasıl, ne kadar, hangi biçimde giyebileceğine karışabilmektedir. Bireyin ön planda olduğu demokrasilerde bu tutum yanlıştır ve savunulacak bir tarafı yoktur. Devletin görevi vatandaşına kıyafet biçimi belirlemek değil, her vatandaşının istediği kıyafeti özgürce giyebileceği ortamı sağlamaktır.

Temel kriter özgürlüktür ve bunun sınırı da başkasının özgürlüğüne müdahale edildiği noktada biter. Bundan başkası dayatma ve baskıdır. Marjinal ve uç birtakım örnekler vererek bu özgürlüğün önüne geçmek isteyenlere içinde bulunulan ortamın, gurup ve toplumun zaten kılık kıyafet üzerinde yeterince belirleyici etki yaptığını, otokontrol sağladığını belirtmek gerekir. Bunu bir de yasalarla, yönetmeliklerle düzenlemek gerilerde kalmış bir anlayıştır. Modern ve demokratik toplum bireyin ön planda olduğu bir toplumdur. Önemli olan bireyin mutluluğudur.

Türkiye’de yapılan tartışma temelden yanlış bir noktadadır. Tartışılacak konu “Başörtüsü olsun mu?” ,”Tayt da serbest mi olsun?” , “Ya şort giyerlerse ne olacak?” noktası değildir. Tartışmayı yapanlar şu soruya cevap vererek tartışmaya başlamalılar:

Kılık kıyafet tercihi kişinin hakkı mıdır?

Cevap nettir: ”Evet“ veya “Hayır”. Bu cevapların başına veya sonuna ama fakat ile başlayan cümleler ekliyorsanız cevabınızda tutarsızsınız demektir.

Cevabı “hayır” olanlara diyecek sözümüz yok fakat “evet” cevabı verenlere Voltaire’in şu sözünü hatırlatmak isteriz : “Sana katılmıyorum ama fikrini söyleyebilmen için canımı veririm.”

Bu sözü konumuza uyarlayacak olursak;

Evet, giyinme biçimini beğenmiyorum ama kendini ifade edebilmen için tercihine saygı duyuyorum, sen de bana saygı duy diyebilmeliyiz.

Yeni Nesil Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası  tüm tercihlere saygı duymakta, hepsinin özgürlük açısında eşit değerde olduğunu kabul etmekte, bu nedenle de kılık kıyafet serbestliğini savunmaktadır.

Yakup KİRAZ

Yeni-Sen Genel Mali Sekreteri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.