1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kılıçdaroğlu: Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını istiyoruz
Kılıçdaroğlu: Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını istiyoruz

Kılıçdaroğlu: Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını istiyoruz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP olarak Türkiye’de yargının bağımsız ve tarafsız olmasını istediklerini söyledi.

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP olarak Türkiye’de yargının bağımsız ve tarafsız olmasını istediklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Özel yetkili mahkemeler, eski sıkı yönetim mahkemeleri yani askeri mahkemeler, bunların behemahal kaldırılmasını istiyoruz.” dedi.

İstanbul’da yabancı basın mensuplarıyla bir araya gelen Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Adalet Sarayı’nda eylem yapan avukatların gözaltına alınmasını eleştirdi. Kılıçdaroğlu, “Adliyede 35’in üzerinde avukat, yaka paça gözaltına alındı. Hangi demokraside avukatlar polis zoruyla gözaltına alınır. Hangi çağdaş demokraside avukatlar özgürlük talebinde bulunan gençleri destekledikleri için yaka paça gözaltına alınırlar. Savunma hakkının kutsal olduğundan hükümetin haberi yok. Eğer onlar avukatların yaka paça gözaltına alınmasına demokrasi diyorlarsa biz böyle bir demokrasiyi kabul etmiyoruz. Bu anlayışın adı diktatörlük yönetimidir. Diktaya karşıyız, özel yaşama saygılıyız. İster Recep Tayyip Erdoğan olsun, ister başkası olsun.” ifadelerini kullandı.

AK Parti’nin bugünkü mitingine değinen Kılıçdaroğlu, “Bugün Ankara’da AKP hükümeti bir miting yapacak. Mitingin adı ‘milli iradeye saygı mitingi’ Şunu merak ediyorum; halkın oylarıyla seçilmiş 8 milletvekilini hapiste tutan bir hükümet hangi milli iradeye saygı duyuyor? Milli iradeye saygı duyuyorsanız milletvekillerinin parlamentoya gelmesi lazım. Bu 8 milletvekili mahkum olan milletvekili değil, tutuklu milletvekili.” dedi.

‘YARGININ BAĞIMSIZ VE TARAFSIZ OLMASINI İSTİYORUZ’

Kılıçdaroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Biz kendi ülkemizde yargının bağımsız ve tarafsız olmasını istiyoruz. Özel yetkili mahkemeler, eski sıkı yönetim mahkemeleri yani askeri mahkemeler, bunların behemahal kaldırılmasını istiyoruz. Bu mahkemelerde görülen davaların yeniden normal mahkemelerde görülmesini istiyoruz.

Askeri yönetim zamanında çıkan siyasal partiler yasasının değiştirilmesini istiyoruz. Yüzde 10 seçim barajı gibi demokrasiye aykırı bir uygulamanın kaldırılmasını istiyoruz.

Düşünce özgürlüğü önündeki en büyük engel olan yine askeri yönetim tarafından çıkarılan terörle mücadele yasasının değiştirilmesini istiyoruz. Hükümet yetkilileri içeride olan köşe yazarları için ‘onlar terörist’ diye yanıt verebiliyor. Hiçbir köşe yazarı terörist değildir. Kitap yazan hiç kimse terörist değildir.”

‘TÜRKİYE’NİN ASKERİ DÖNEMDEN KALAN ÇOK DEMOKRASİ AYIBI VAR’

Faili meçhul cinayetlere de değinen Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin askeri dönemlerden kaynaklanan çok demokrasi ayıpları var. Bunlardan birisi de faile meçhul cinayetlerdir. Faili meçhul cinayetlerin aydınlığa kavuşturulması lazım. Faillerin yakalanıp adalete teslim edilmesi lazım. Belki haklı olarak şu soruyu soracaksınız; ‘Sayın genel başkan çok güzel anlatıyorsun da bunların gereğini parlamentoda yaptınız mı?’ Bunların gereğini yaptık. Size anlattıklarımla ilgili olarak yasa değişikliklerini Cumhuriyet Halk Partisi milletvekillerinin imzasıyla Meclis başkanlığına verdik. Yüzde 10 seçim barajının kaldırılmasıyla ilgili önerimiz AKP oylarıyla reddedildi. Askeri dönemde Diyarbakır Cezaevi’nde yüzlerce kişi işkenceden geçirildi. O cezaevinin müzeye döndürülmesi için yasa teklifi verdik. O yasa teklifi de AKP oylarıyla reddedildi.” şeklinde konuştu.

CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.