1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kıbrıs'taki evlerine dönemeyen aile Türkiye'de sefalet içinde yaşıyor
Kıbrıs'taki evlerine dönemeyen aile Türkiye'de sefalet içinde yaşıyor

Kıbrıs'taki evlerine dönemeyen aile Türkiye'de sefalet içinde yaşıyor

Uzun yıllardır Kıbrıs'ta yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Orha ailesi, akrabalarının vefatı üzerine kısa bir süreliğine geldikleri Türkiye’den bir daha Ada’ya dönemedi.

A+A-

Uzun yıllardır Kıbrıs'ta yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Orha ailesi, akrabalarının vefatı üzerine kısa bir süreliğine geldikleri Türkiye’den bir daha Ada’ya dönemedi. İsmail Orha, oturma iznini çıkaramadan akrabalarının cenazesi için Türkiye'ye geldiklerinden dolayı dönüşte KKTC gümrüğünden geri çevrildiklerini söyledi. Emekli maaşını da alamayan İsmail Orha, Mersin'in Silifke ilçesinde varlık içinde sefalet hayatı sürdürdüklerini kaydetti.

Orha ailesi, Kıbrıs’ta iken küçük oğulları Ergün Orha’nın (15) kanser hastalığına yakalanması üzerine Kıbrıs bankasının birinden kredi çekmek zorunda kaldı. Aile, maddi sıkıntılardan dolayı, KKTC devletine ödemek zorunda oldukları on aylık oturma izni parasını da yatıramadı. Bunun üzerine aile, Kıbrıs hükümeti tarafından 68 bin lira cezaya çarptırıldı. Aile, bu dönemde bir yakınlarının vefatı üzerine Mersin’in Silifke ilçesine gelmek zorunda kaldı. Cenazeyi toprağa verdikten sonra Kıbrıs’a dönmek isteyen ailenin Ada'ya giriş yapmasına izin verilmedi. Kıbrıs’ta 25 yıl çalışıp emekli olan İsmail Orha, 30 aydır Kıbrıs'taki emekli maaşını da alamadığı için Mersin'in Silifke ilçesinde varlık içinde yokluk yaşadıklarını söyledi. Aile, KKTC ve Türk Cumhuriyeti hükümetlerinden kendilerine yardımcı olmasını istiyor.

AİLE İKİ ÇOCUĞUNU TÜRKİYE'DE OKUTUYOR

Kıbrıs'a dönemeyen aile iki çocuklarını Türkiye’de okutuyor. Baba İsmail Orha, yaşadıkları sıkıntıları şöyle anlattı: “Eşim, KKTC'deki emekli maaşını alamadığım için pazarda günlük 15 liraya çalışıp evimizi geçindirmeye çalışıyor. İki çocuk, bir ev geçimi, elektrik, su, kira bunlara yetemiyoruz. Ben de hastayım, bu nedenle çalışamıyorum. Evimiz rezillik içinde, buzdolabımız bile yok, ilaçlarımı eczanelere emanet olarak bırakıyorum bozulmasın diye. Burada bir ekmeğe muhtaç kaldık. Varlık içinde yokluk yaşamak diye buna diyorlarmış. Ben Sayın Başbakanımızdan bizlere yardım etmesini istiyorum. BİMER’e yazı yazdım, şu ana kadar bir cevap gelmedi. Daha sonra telefon açtım, Kıbrıs hükümeti ile görüşmemiz gerektiğini söylediler. Bizim paramız yok, bu nedenle Kıbrıs hükümetinin kestiği 68 bin liralık cezayı ödeyemiyoruz ve Kıbrıs’a geçip emekli maaşımı da alamıyorum. Emekli maaşım bin 400 lira, Kıbrıs bankası bunun 800 lirasını kredi için kesiyor, ama kalan 800 lirayı da alamıyoruz. Kıbrıs’a gidip gerekirse borcumuzu taksitlendirip ödemek ve insan gibi yaşamak istiyoruz.”

KIBRIS GÜMRÜĞÜNDE NEZARETE ATILDILAR

Geçtiğimiz günlerde Kıbrıs’a gitmeyi tekrar deneyen Orha ailesi, Kıbrıs gümrük polisi tarafından ülkeye alınmadıkları gibi sınır dışı edilmek üzere 24 saat boyunca nezarette tutulduklarını iddia etti.

Nezarette kaldıkları süre içinde eşinin rahatsızlık geçirerek ambulansla hastaneye kaldırıldığını ve çocuklarının psikolojilerinin bozulduğunu söyleyen eş Pervin Orha ise “2010 yılından bu yana giremediğimiz Kıbrıs’a tekrar gitmeyi denediğimiz geçen hafta gümrükte nezarete atıldık. Bir gece bekletildikten sonra Türkiye'ye geri gönderildik. Biz insanız, kimseyi dolandırmadık, insanca yaşamak istiyoruz. Bir Türk olarak yavru vatanımızda ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmek istemiyoruz.” dedi.

Pervin Olha, sözlerine şöyle devam etti: “Burada dilenci gibi oldum, ben milletin yüzüne bakmaya utanıyorum. Eşimin orada bin 400 lira maaşı var, ama biz burada sefillik içindeyiz. İki oğlum var, onları okutmak zorundayım. Ben 15 liraya pazarda çalışıyorum. Oğullarım harçlık istiyor ve ben çocuklarıma veremiyorum. Silifke Kaymakamlığı çocuk yardımı adı altında iki ayda bir 75 lira yardım yapıyor. İnşaat sonrası bir evde kalıyoruz. Kirasını zor ödüyorum. Evimde oturacak koltuğumuz, yemek yapacak tüpümüz yok. Bizler sadaka değil hakkımızı istiyoruz. Sayın Başbakanımızın aracı olmasını ve en azından eşimin maaşının kalanını almamıza yardımcı olmasını istiyoruz. Kıbrıs’a gidemezsek nasıl borcumuza sahip çıkarız. Bu konuda sesimizin duyulmasını istiyoruz.”

Oğulları Ergün Orha (15) da Kıbrıs’a gitmek istediğini, Türkiye’de ne okula ne de arkadaşlarına uyum sağlayabildiğini belirtti. Derslerinin olumsuz yönde etkilendiğini anlatan Orha, bu durumdan kurtulmak ve doğup büyüdüğü Kıbrıs’a geri dönmek istediğini kaydetti. Kıbrıs’taki evlerinde her şeylerinin olduğunu ve Türkiye'de fakir bir yaşam sürdüklerini belirten oğul Orha, bir an önce Kıbrıs’a gitmek için yardım beklediklerini söyledi. CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.