1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. KESK Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu Tasarısı’nı protesto etti
KESK Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu Tasarısı’nı protesto etti

KESK Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu Tasarısı’nı protesto etti

KESK üyeleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde yapılan eylemle Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu Tasarısı’nı protesto etti.

A+A-

KESK üyeleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde yapılan eylemle Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu Tasarısı’nı protesto etti. 

KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve bazı sendika başkalarının da aralarında bulunduğu grup, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde toplandı. Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu Tasarısı’nı protesto eden grup, ”Toplu sözleşme hakkımız, grev silahımız”, ”Hükümet yasanı al başına çal” sloganları attı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bahçesine girmek isteyen grup ile çevik kuvvet ekipleri arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.
Grup adına açıklama yapan KESK Genel Başkanı Lami Özgen, “Kamu emekçileri, her şeyden önce çalışma yaşamını ilgilendiren bütün konuların görüşüleceği, her sendikanın kendi üyeleri adına toplu sözleşme imzalayacağı ve anayasal hakları olan grevi teminat altına alan bir düzenleme istiyor” diye konuştu.
Memur maaş zammında hükümetin kendileriyle dalga geçtiğini savunan Özgen, “Maaşlarımızda aylık olarak ortalama 45-50 TL artış öngören, günde bir simit parasına denk düşen, ciddiyetten yoksun bu teklifi kabul etmemiz mümkün değildir. Son iki gündür hükümet tarafından toplu sözleşme masasına teklif olarak getirilenlerse insanca yaşam talebimize cevap vermekten çok uzak kırıntılardır. Kamu hizmetlerinin ticarileştirilmesi sonucu parasız ve nitelikli kamu hizmetinden yoksun bırakılmak istenen tüm vatandaşlarımızın haklarını korumak için 23 Mayıs’ta grev hakkımızı kullanacağız” dedi.
Basın açıklamasının ardından KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve bazı sendika başkanları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’le görüşmek üzere bakanlık binasına girdiler.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde 'zam' gerginliği

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda toplu görüşme sözleşmelerinin 8. ve son oturumu devam ederken, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ile polis arasında bakanlık önünde gerginlik yaşandı. Toplu sözleşmedeki asgari taleplerini içeren imza dilekçelerini görüşme masasına bırakmak isteyen eylemcilere, polis izin vermedi.

KESK üyesi bir grup toplu görüşmelerin yapıldığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde toplandı. ‘Toplu sözleşme hakkımız, grev silahımız’, ‘Hükümet zammını al başına çal’ sloganları atan grup, yanlarında getirdiği dosyalarla bakanlığa girmek istedi. Bakanlığın önünde barikat kuran polis, grubun içeri girmesine izin vermedi. KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, kamu emekçilerinin irade beyanlarını getirdiklerini ve bu beyanları toplu görüşme masasına götürmek istediklerini söyledi. Bunun için demir kapının açılması gerektiğini belirten Tombul, grupla birlikte içeri girmeye çalıştı. Demir bariyerin önünde barikat kuran polis, grubun içeri girmesine engel oldu. Yaşanan gerginliğin ardından grup üyeleri geri çekildi. 

'ZAM ORANI ONUR KIRICI'

KESK Genel Başkanı Lami Özgen, hükümetin toplu sözleşme görüşmelerinde getirdiği yeni zam oranının sadece buçuk oranında olduğunu söyledi. Özgen, "Yani önceki yüzde 3+3 olan zam oranı, yüzde 3.5+3.5 olmuştur. Onun dışında özellikle kamu çalışanlarının mali, ekonomik haklarını içeren, sosyal haklarını içeren diğer taleplere yönelik herhangi yeni bir teklif getirilmemiştir. Zam oranı dışında taban aylık ek ödemeler, tazminatlar gibi muhakkak ekonomik dilimde değerlendirilip, ataması gereken hususlar hiçbir şekilde artırılmamıştır." dedi.

Yapılan zam oranının onur kırıcı olduğunu belirten Özgen, "Memur-Sen’in de ‘4.5 artış olsun’ yönündeki yaklaşımı da bir o kadar onur kırıcıdır." diye konuştu.

Açıklamanın ardından KESK Başkanı Özgen ve yetkililer yanlarında taşıdığı temsili dilekçeleri görüşme masasına bırakmak üzere bakanlığa girdi. Grubun içeri girdiği sırada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de bakanlığa geldi. Kısa bir süre aracında bekleyen Bakan Çelik daha sonra içeri girdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.