1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. KESK 4+4+4'e karşı mücadele içinde
KESK 4+4+4'e karşı mücadele içinde

KESK 4+4+4'e karşı mücadele içinde

Bugün Mülkiyeliler Birliği’nde, 4+4+4 eğitim modeline ilişkin Eğitim Sen öncülüğünde, eğitim örgütlerinin, emek örgütlerinin, demokratik kitle örgütlerinin ve siyasi partilerin çağrısıyla düzenlenen ortak basın açıklaması gerçekleştirildi.

A+A-

Bugün Mülkiyeliler Birliği’nde, 4+4+4 eğitim modeline ilişkin Eğitim Sen öncülüğünde, eğitim örgütlerinin, emek örgütlerinin, demokratik kitle örgütlerinin ve siyasi partilerin çağrısıyla düzenlenen ortak basın açıklaması gerçekleştirildi.

Eğitim Sen başta olmak üzere, EĞİT-DER, TÖB-DER, ÖV-DER, Felsefeciler Derneği, Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı, TMMOB, ÖDP, TKP, Halkevleri, Emek Partisi, BDP, DSP, Sosyal İş ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin ortak çağrısıyla düzenlenen toplantıda, kurumlar adına Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız açıklama yaptı.

Yasaya Karşı Mücadele Sürüyor

Yıldız, açıklamasında, toplumun geniş kesimleri tarafından tepkiyle karşılanan 4+4+4 eğitim sisteminin yasalaştığını; ancak yasanın eğitim alanında ortaya çıkardığı sorunlarla karşı karşıya bulunduğumuzu dile getirerek yasaya karşı sürdürülecek mücadelenin bitmediğini vurguladı.

1983-1985 Yılları Arasında Uygulanan Okula Başlama Yaşı Geri Çağırıldı

Bakanlık tarafından çıkarılan genelge ile okula başlama yaşında 60-66 ay arasındaki çocukların velinin yaklaşımına göre esneklik getirildiğini, 66 ay ve sonrasındaki çocukların ise kaydının yaptırılması gerektiğini öngördüğünü dile getiren Yıldız, “Oysa 1983-1985 yılları arasında da okula başlama yaşı 5 yaşına çekilmiş; ancak ortaya çıkan sorunlar nedeniyle vazgeçilmiştir. Çünkü bu yaştaki çocukların çoğu öz bakım gereksinimlerini bile kendileri karşılayabilecek ve temel eğitime hazır olmalarını sağlayan fiziksel ve zihinsel gelişimi gösterecek düzeyde olmayabilir. Bu yüzden 72 aya kadar olan çocuklar okulöncesi eğitim kapsamında düşünülmeli; 72 ayını dolduran çocuklar ilköğretim eğitimine dahil edilmelidir” dedi.

Artan Sınıf Mevcutları ile Eğitim-Öğretim Sürdürülemeyecek

Her yıl yaklaşık 1 milyon 200 bin ile 1 milyon 400 bin arasında çocuğun eğitim-öğretime başladığına dikkat çeken Yıldız, yeni uygulama ile 600 bin ile 700 bin arasında çocuğun da zorunlu eğitime başlamasının veli iradesine bırakıldığını belirtti. Türkiye’deki eğitim sisteminin bu sayıda öğrenciyi istihdam edebilecek alt yapıya sahip olmadığını dile getiren Yıldız, “Neredeyse iki katına çıkacak olan sınıf ortamları ile eğitim-öğretimin sürdürülemeyecektir” dedi.

60 ile 83 ay Aralığındaki Çocuklar Aynı Anda Okula Başlayacak

Bu yıl, 60 ile 83 ay aralığındaki çocukların aynı anda okullaşacaklarına değinen Yıldız, aralarında neredeyse 20-24 ay fark bulunan çocukların aynı sınıf ortamında bulunmasının ve aynı müfredata tabii tutulmalarının birçok sorunu beraberinde getireceğini belirtti. Yıldız, duygusal, sosyal, fiziksel olarak farklılık bulunan çocukların birlikte alacağı eğitimin çocukların yaşamlarında onarılamayacak yaralar açmaya aday olduğunu da dile getirdi.

"Çocuklarımız Geleceğine Sahip Çıkmaya Devam Edeceğiz"

Yıldız, açıklamasında, 4+4+4 eğitim sistemi ile açığa çıkacak tüm sorunlara karşı eğitim alanında faaliyet yürüten örgütler, emek örgütleri, siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri olarak mücadeleye devam edeceklerini; çocukların bugünü ve geleceği ile oynanmasına izin vermeyeceklerini dile getirdi.

Yıldız, velilere ise 72 ay altındaki çocukları ilkokula değil okulöncesi eğitime gönderme çağrısı yaptı.

Açıklama metni için tıklayınız.

Ülkelere göre okula başlama yaşını görmek için tıklayınız.

Eğitim fakültelerinin görüşlerini görmek için tıklayınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.