1. YAZARLAR

  2. Yaşar Taşkesen

  3. Kazandıklarımızla Başbaşa
Yaşar Taşkesen

Yaşar Taşkesen

Yazarın Tüm Yazıları >

Kazandıklarımızla Başbaşa

A+A-

Daha dün ne güzel oruç ayını yaşıyorduk. Camilerimiz, mescidlerimiz ibadetlerini katlayan insanlarımızla şendi. Bazen canımızı sıkan olaylar olsa da derinden bir HASBÜNALLAHİ VE NİMEL VEKİL deyip duruma sabrediyor ve ibadetlerimize sahip olmaya çalışıyorduk.

Vaaz ve irşad programları çerçevesinde sabır tavsiye ediliyor ve özellikle de Ramazan ayının bitiminden sonra kazandıklarımızı muhafaza etme yönünde telkinlerde bulunuyordu hocalarımız.

Zaman ömrümüzden bir kısmını götürürken başımızı elimizin arasına alıp düşünmemiz gerekmez mi? Dün kazandığımız güzel huylar ve özel hasletler ne çabuk gidiverdi yüreklerimizden. Kızgınlıklarımız, öfkelerimiz Allah için değil de hep nefsimiz için olmaya başladı. Vara- yoğa sinirlenen bir toplum olmaya başladık.

İbadetlerimizle hayat bulan camilerimizde ki cemaat sayısı nerdeyse üçte bire düştü. Ne oluyor bize. Sanki cennetin beratını almış gibi hava içine girdik.

Şu anda kazandıklarımızla baş başayız. Ya bunları muhafaza edip üzerine yeni güzellikler ekleyecek Muhammedî ahlakla hayatımızı devam ettireceğiz ya da….

İkinci ihtimali akıllı ve ferasetli insanların yapacağını tahmin etmiyorum. Azrail’i omzunda taşıyan insan yarın için hayırlık yapmaz mı? Ölümle her an burun burunayız.

Aklımıza, gönlümüze, fikrimize, ferasetimize, ruh dünyamıza sahip olmalıyız. Nefis bize istediği yola değil biz nefsi istediğimiz yola getirmeliyiz. Yoksa akıbetimiz berbat olur.

Hani Efendimiz akıllı insanı tarif ederken yarını( ahreti) için hazırlı yapan diye tarif ediyordu ya. Her birimiz elbette akıllı insanlarız ve aklımızı kullanacak irademizi de Rabbim elimize vermiştir.

Nimetler sayılmayacak kadar çok ve çeşitli. Her şey insanoğlunun emrine amade kılınmış, insanoğlu da Rabbe kullukla mükellef tutulmuş.

Düşün ve kendini toparla ey İnsan.

Yarın olmayabilir ve ya yarın olsa da biz bu günkü imkanlara sahip olmayabiliriz. Ömür sermayesini en güzel şekilde kullan ve Rabbimizin razı olduğu insanlardan olmaya çalış.

Aklını, basiretini aç. İçinde bulunduğun durumu iyi analiz et. Kimsenin maşası olma. Allah insanı hür yaratmıştır. Bunun kıymetini bil. Vatanını sev ve koru. Dahili ve harici düşmanların oyununa gelme.

Hiçbir eyvah kaybettiklerini geri getirmez.

ALLAH’IN RAHMETİ BEREKETİ ÜZERİNİZE OLSUN

Yaşar TAŞKESEN

Bu yazı toplam 1411 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.