1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Karesi Gezi Parkı için çadır kurup imza kampanyası başlattılar
Karesi Gezi Parkı için çadır kurup imza kampanyası başlattılar

Karesi Gezi Parkı için çadır kurup imza kampanyası başlattılar

Balıkesir'de Sivil Güçler Birliği Derneği üyesi bir grup, şehir merkezinde yıkılan hal binasının yerine meydan ve yeşil alan yapılması için çadır kurup, imza kampanyası başlattı.

A+A-

Balıkesir'de Sivil Güçler Birliği Derneği üyesi bir grup, şehir merkezinde yıkılan hal binasının yerine meydan ve yeşil alan yapılması için çadır kurup, imza kampanyası başlattı. Karesi Gezi Parkı için 'Katıl Balıkesir' sloganıyla bir hafta boyunca imza toplanacak

Şehrin simgesi tarihi Zağnos Paşa Camii yanında bulunan ve geçtiğimiz yıl Balıkesir Belediyesi tarafından yıkılan hal binasının yerine bina yapılmasını istemeyen Sivil Güçler Birliği Derneği, imza kampanyası başlattı. Öğle saatlerinde inşaat çalışmalarının sürdüğü alanın yanına gelen dernek başkanı Hüseyin Yurdakul ve bazı vatandaşlar burada iki çadır kurdu. Vatandaşların da destek verdiği imza kampanyasının bir hafta süreceği bildirildi. Tarihi caminin yanında bulunan çınar ağacının altında kurulan iki çadıra yastık ve battaniye de konuldu.

Dernek üyelerinin kurdukları çadır ve çınar ağacına 'Bu ses halkın sesidir, Zağnos Paşa'nın nefesidir', 'Karesi Parkı istiyoruz', 'Yeşil alan istiyoruz', 'Tarihimiz nefes alsın', 'Halkın sesini duyun' yazılı dövizler asıldı. Bazı vatandaşlar alanın yerine bina yapılmaması gerektiğini belirterek, "Yeşil alan istiyoruz. Halk buraya güzel bir park yapılsa, etrafına ağaçlar dikilse çok güzel olur. Burada evlerin yanına yeni bina yapılmasın." dedi.

İnşaatı yapan firma yetkilileri ise İzmir'de meydana gelen ağaç katliamına neden tepki gösterilmediği yönündeki açıklaması üzerine dernek üyesi Ahmet Ulu, "Biz mobil eylemci değiliz. Biz Balıkesir'in dertleriyle ilgileniyoruz. Bizim yaptığımız hadise siyasi bir gelecekle ilgili bir hadise değil." şeklinde karşılık verdi.

"GEZİ'DE BARIŞA KAN DAMLADI"

Seslerini barışçıl bir şekilde duyurmak için imza kampanyası başlattıklarını belirten Ulu, "İnşallah Balıkesir halkının sesini belediye de duyacaktır. Belediye Başkanımız da buranın yeşil alan kalmasını istediğini açıkladı. Biz de kendisini destekliyoruz. Başkanımızı da buraya bekliyoruz. Gezi Parkı eylemi başta barışçıl olarak başladı. Sonra da eylem saptı, değişik amaçlar güdüldü. Sonuçta barışa kan damladı. İnşallah bizim eylemimiz böyle bir amaç gütmeyecek. Biz Gezici, eylemci değiliz. Bizim derdimiz Balıkesir." diye konuştu.

Sivil Güçler Birliği Derneği Başkanı Hüseyin Yurdakul, Zağnos Paşa ve Karesi Türbesi gibi önemli tarihi değerlerin etrafında yıkılan hal binasının yerine yeniden bir bina dikilmesine karşı çıkmak için imza kampanyası başlattıklarını söyledi. "Burası mevcut imar planında 50 yıldır hal binası değildi." diyen Yurdakul, "Burası yeşil alan olarak görünüyordu. Ancak yapılan imar planı değişikliğiyle yeniden bir bina için karar çıktı. Balıkesir halkı toplayacağı imzalarla buraya bina istemeyeceğini ortaya koyacaktır. Biz burada yeşil alan istiyoruz. Tarihi cami ve türbenin etrafının binalarla boğulmasını istemiyoruz. Türkiye'de halka inatlaşılmaz. Gelin bu yanlış kararınızdan dönün. Burası park ve yeşil alan olarak kalsın." dedi.

Gezi Parkı eylemiyle alakalarının olmadığına dikkat çeken Yurdakul, şöyle devam etti: "Halk, kırmadan dökmeden ilgili makamlara sesini duyurabilmeli. İş makinelerine saldırma ve yapılan çalışmayı engelleme gibi bir niyetimiz yok. Bizim sloganımız diren değil 'Katıl Balıkesir."

İnşaat çalışmalarını sürdüren firma yetkilileri ise alanın altına iki katlı otopark yapılacağını belirterek, diğer kısmın ise bina ve yeşil alan yapılacağını bildirdi. CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.