1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi Eşgüdüm Kurulu' oluşturuldu
'Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi Eşgüdüm Kurulu' oluşturuldu

'Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi Eşgüdüm Kurulu' oluşturuldu

Karayolu trafik güvenliğine ilişkin çalışmaları yönlendirmek, eylem planları hazırlatmak, trafik güvenliği konusunda kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonu sağlamak için 'Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi Eşgüdüm Kurulu' oluşturuldu.

A+A-

Karayolu trafik güvenliğine ilişkin çalışmaları yönlendirmek, eylem planları hazırlatmak, trafik güvenliği konusunda kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonu sağlamak için 'Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi Eşgüdüm Kurulu' oluşturuldu.

Konuya ilişkin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla bir genelge yayımlandı. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan genelgede, trafik kazalarının küresel ölçekte yaygınlığı, neticesinde meydana gelen ölüm ve yaralanma vakaları ile toplumsal ve ekonomik kayıpların ciddi boyutlara ulaşmasının, sorunun ulusal ve uluslararası düzeyde ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde ele alınmasını gerektirdiğine dikkat çekildi.

Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri olan trafik kazalarında her yıl çok sayıda vatandaşın hayatını kaybettiği, binlerce vatandaşın ise yaralandığı ya da sakat kaldığının belirtildiği genelgede, trafik kazalarında hayatını kaybeden, yaralanan ya da sakat kalan kişilerin başta yakınları ve çevresi olmak üzere çok sayıda insanı derinden etkilediği vurgulandı.

Trafik kazaları nedeniyle; aile üyelerinin ihtiyaç duyduğu hizmet ve giderleri karşılayan ya da katkı sağlayan kişilerin kaybedilmesi, bazı bireylerin bakıma muhtaç hale gelmesi, karşılaşılan uzun ve masraflı tedavi süreci gibi durumların birçok ailenin yaşamında büyük sıkıntı ve zorluklara yol açtığının ifade edildiği genelgede, "Trafik güvenliğinin sağlanabilmesi; altyapı hizmetleri, acil müdahale ve ilkyardım, kaza sonrası kurtarma hizmetleri, eğitim, ilgili mevzuat, düzenleme ve denetim hizmetlerinin yerine getirilmesi ile mümkündür. Bu nedenle trafiğin daha güvenli hale gelebilmesi için trafik güvenliği ile ilgili hizmetlerin sürekli, düzenli, zamanında, işbirliği ve uyum içerisinde verilebilmesi gerekmektedir." denildi.

KURULA İÇİŞLERİ BAKANI BAŞKANLIK EDECEK

Genelgede, karayolu trafik güvenliğine ilişkin çalışmaları yönlendirmek, bu konuda idari ve yasal düzenlemelere ilişkin çalışmalar yapmak, önerilerde bulunmak, kaydedilen gelişmeler hakkında kamuoyunun aydınlatılması amacıyla yapılacak çalışmaları değerlendirmek, trafik güvenliği konusunda alınabilecek önlemlere ilişkin tavsiyelerde bulunmak, bu konuya ilişkin strateji belgesi ve eylem planları hazırlatmak ve onaylamak, strateji ve eylem planı gerçekleşmelerini değerlendirmek, gerektiğinde strateji ve eylem planlarında değişiklik yapmak, trafik güvenliği konusunda kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonu sağlamak üzere 'Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi Eşgüdüm Kurulu' oluşturulduğu ifade edildi.

Kurul ise içişleri bakanının veya gerektiğinde içişleri bakanlığı müsteşarının başkanlığında; İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü, Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü, Türk Standartları Enstitüsü ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'ndan üst düzey temsilcilerin katılımıyla oluşturulması uygun görüldü.

TRAFİK HİZMETLERİ BAŞKANLIĞI, EYLEM PLANLARININ UYGULANMASINI TAKİP EDECEK

Kurulun çalışma usul ve esaslarının, yıllık toplantı sayısı ile toplantı zamanlarının kurul tarafından belirleneceğinin dile getirildiği genelgede, sekreterya hizmetleri, alınan kararların, strateji ve eylem planlarının ilgili kurumlarca uygulanmasının takibi ve koordinasyonunun Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı tarafından yürütüleceği ifade edildi.

Kurul tarafından ihtiyaç duyulması halinde alt kurul, komite, danışma grupları ve geçici ve kalıcı çalışma gruplarının oluşturulabileceğinin anlatıldığı genelgede, "İlgili kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, meslek birlikleri, konu ile ilgili uluslararası kuruluş ve özel sektör temsilcileri de kurul toplantılarına davet edilebilecek, alt kurul ve komite çalışmalarında yer alabileceklerdir. Küresel boyutta önem kazanan trafik güvenliği konusu, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 2 Mart 2010 tarihli toplantısında ele alınmıştır. Bu toplantıda, 2011-2020 yılları arasında trafik güvenliğinin sağlanması ve trafik kazalarından kaynaklı ölüm vakalarının yüzde 50 oranında azaltılması amacıyla 'Küresel Yol Güvenliğinin İyileştirilmesi' hakkında 64/255 sayılı karar alınmıştır. Bu karar çerçevesinde hazırlanan 'Yol Güvenliği için On Yıllık Eylem Planı 2011-2020' (Decade of Action on Road Safety 2011-2020) ile üye devletler on yıllık eylem planlarını açıklamaya davet edilmiştir. Bu çerçevede, ülkemiz karayollarında meydana gelen trafik kazalarının önlenmesi, trafik kazalarından kaynaklanan ölüm ve yaralanmaların önemli ölçüde azaltılarak sonuçlarının hafifletilmesi amacıyla İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde, ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılarak hazırlanan, ekte yer alan 'Trafik Güvenliği Eylem Planı' Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı'nın 'www.trafik.gov.tr' internet adresinde de duyurulacaktır. Eylem Planı kapsamında yapılacak çalışmalara ilişkin hazırlanacak raporlar, altışar aylık dönemler halinde değerlendirilmek üzere Kurula sunulacaktır." denildi.

Kurul çalışmalarının bir bütünlük içinde yürütülmesi, karayolu trafik güvenliği konusunda kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonun sağlanması, Kurul tarafından alınan kararların, strateji ve 'Trafik Güvenliği Eylem Planı'nın uygulanması için tüm bakanlık, kamu kurum ve kuruluşlarınca gereken destek ve yardımın sağlanacağı vurgulandı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.