1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kara Harp Okulu'nun 163. dönem mezunları diplomalarını aldı
Kara Harp Okulu'nun 163. dönem mezunları diplomalarını aldı

Kara Harp Okulu'nun 163. dönem mezunları diplomalarını aldı

Kara Harp Okulu (KHO) 163'üncü dönem mezunları, Ankara'daki Kara Harp Okulu Komutanlığı'nda düzenlenen törenle diplomalarını aldı.

A+A-

Kara Harp Okulu (KHO) 163'üncü dönem mezunları, Ankara'daki Kara Harp Okulu Komutanlığı'nda düzenlenen törenle diplomalarını aldı. Cumhurbaşkanı Vekili Cemil Çiçek, Kara Harp Okulu'nu birincilikle bitiren Teğmen Şahin'e diplomasını verdi. Törende dönem ikincisi Teğmen Zekeriya Bozkaya'ya diplomasını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dönem dördüncüsü Teğmen Gökhan Demirel'e diplomasını Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel verdi.

Kara Harp Okulu Orgeneral Cemal Tural Stadyumu'nda düzenlenen törene; Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, yabancı askeri ataşeler, büyükelçiler ile öğrenci yakınları katıldı.

Cumhurbaşkanı Vekili Cemil Çiçek, stadyuma gelişinde, Kara Harp Okulu 163'üncü dönem mezunlarını, 'Kara Harp Okulu merhaba' diyerek selamladı. Öğrenciler de hep bir ağızdan, 'Sağol' diyerek karşılık verdi. Çiçek, askerlere, ‘‘Sizler de Sağolun’’ diye konuştu. Törende konuşan Kara Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Yılmaz Uyar, bu dönem Kara Harp Okulu'ndan 23'ü bayan, 17'si misafir, toplam 536 teğmenin mezun olduğunu söyledi.

Ailelere seslenen Tümgeneral Uyar, "En değerli varlıklarınız olan evlatlarınızı gururla ve güvenle bu kutsal yuvaya emanet ettiniz. Bugüne kadar teğmenlerimize verdiğiniz emek, gösterdiğiniz binbir fedakarlık ve bizlere sağladığınız desteklerden dolayı sizlere sonsuz şükranlarımızı ve saygılarımızı sunuyorum.’’ diye konuştu. Tümgeneral Uyar, genç teğmenlere hitaben yaptığı konuşmada ise "Burada kazandığınız silah arkadaşlığı kardeşlikten ötedir. Bunun değerini bilin ve silah arkadaşlığı ruhunu kıtalarınıza taşıyın." dedi.

Kara Harp Okulu dönem birincisi Teğmen Murat Şahin ise bu 'şanlı yuvada' aldıkları 4 yıllık eğitim ve öğretim sonucunda çağdaş bilgi ve beceriyle karşılaşacakları her türlü sorunu çözebilme yeteneği kazandıklarını söyledi. Şahin, şöyle dedi: "Burada pekiştirdiğimiz vatan sevgisi, vazife bilinci, disiplin, şeref ve dürüstlük anlayışı ile bizlere verilecek her türlü göreve hazır olduğumuza inanıyoruz.’’ şeklinde konuştu.

Teğmen Şahin, daha sonra tüm mezunlara, "Laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlığına, ülkenin bölünmez bütünlüğüne, yüce Türk ulusunun namus ve şerefine, aziz vatanın bir karış toprağına uzanacak eller bizi karşısında bulacak ve kılıcımız daime keskin ve hazır olacaktır. Bizler, Türk istikbalinin evlatlarıyız. Şerefimizle doğduk, şerefimizle yaşayacağız ve şerefimizle öleceğiz. Bu güzel vatana canımız ve kanımız feda olsun" sözlerini tekrarlatarak ant içtirdi. Teğmen Baştürk, andın ardından yaş kütüğüne yıldız ve plaket çaktı.

DERECEYE GİRENLERE DİPLOMALARI VERİLDİ

Cumhurbaşkanı Vekili Cemil Çiçek, Kara Harp Okulu'nu birincilikle bitiren Teğmen Şahin'e diplomasını verdi. Törende dönem ikincisi Teğmen Zekeriya Bozkaya da diplomasını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dönem dördüncüsü Teğmen Gökhan Demirel'e diplomasını Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel verdi. Dönem üçüncüsü Teğmen Mehmet Fatih Konuş ABD’de doktora eğitimine başladığı için törene katılamadı. Dereceye giren diğer teğmenler de diplomalarını, diğer protokol üyeleri ve kuvvet komutanlarının elinden aldı.

Törende, derece alan misafir teğmenlere diplomalarını, yabancı askeri ataşeler ve büyükelçiler verdi. Tören, sancak devir teslim töreni ve Harp Okulu Marşı'nın okunmasının ardından, tören geçişi ile sona erdi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.