1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Kamu Sendikaları Rant Kapısı Olmamalı!
Kamu Sendikaları Rant Kapısı Olmamalı!

Kamu Sendikaları Rant Kapısı Olmamalı!

Diva-Sen Genel Başkanı Mustafa Çopursuz, "Kamu Sendikaları Birilerinin Rant Kapısı Olmaktan Kurtarılmalıdır" açıklamasında bulundu.

A+A-

688 Sayılı Kanunla yasalaşan Kamu Çalışanları Sendikaları, toplumun kahır ekseriyeti tarafından rant kapısı olarak görülen kuruluşlar halini almıştır.  Oysa, söz konusu yasanın kanunlaşması aşamasında bedel ödeyen kamu çalışanları da olmuştu.

Hükumetimizin kamu çalışanlarının sendikal faaliyetlerde bulunabilmeleri amaçlı aidatları hazineden ödeme kararı da aslında takdire şayan bir uygulamadır. Mezkûr kararla hayata geçirilmek istenilen ana tema ise; kamu çalışanlarının problemlerini ve çözüm önerilerini yine kendi içlerinden seçilen temsilciler tespit ederek hükumetin karşısında muhatap oluşturmak olarak görüyoruz. Filhakika her iki yılda bir Ağustos ayında tarafların bir araya gelerek sözleşme imzalamalarının altında yatan en büyük etken de bu olsa gerek.

Fakat gelişen süreç içerisinde sözüm ona bazı sendikacılar, kendilerine sunulan bu imkânları ve kurumsallaşmayı tam kavrayamadılar, sonuç olarak bir arada çalışma kültürüne en büyük darbenin ve fertlerin nefret duygularının oluşmasına sebep oldular.

Bu noktadan hareketle; sendikal anlayışlarını ve faaliyetlerini üyelerinin ve dolayısıyla kamu çalışanlarının problemlerini tespit edip çözüm üreteceklerken, kamu çalışanlarını kamplara ve gruplara ayırarak, hükumet yanlısı ve karşıtı, Cumhurbaşkanını sevenler ve sevmeyenler gibi absürt hezeyan içerisine giren bazı sendika temsilcilerinin birlikte çalışma barışını bozdukları sebebinin ise, genel merkezlerin geri dönüşüm olarak gönderdikleri aidatları rant olarak kullandıkları gerçeği ortaya çıkmaktadır. Zira sendikasından hizmet alamadığı için çekilme formuna imza atanları psikolojik etki altına alıp akla hayale gelmedik iftiralarla etkilemeye çalışmaları bunun en bariz ispatıdır. Bu nedenlerden dolayı;

1. Sahip olduğu rantın elinden gitmemesi için kendileri dışındaki sendikaları şuncu-buncu, seven-sevmeyen gibi iftira ve karalama çabasında bulunan il/ilçe şube başkanı ve temsilcileri genel merkezleri tarafından mutlaka uyarılmalı.

2. Kendisini siyasete hazırlayan bazı amirlerin kamu çalışanlarını özellikle bir sendikaya üye olmaları hususunda yönlendirmelerine engel olunmalı.

3. Ülkede legal olarak faaliyet gösteren sendikaların varlıklarında herhangi bir sakınca olmadığı tüm kamu çalışanları tarafından bilinmeli,

4. Geri dönüşüm olarak temsilcilere gönderilen sendika aidatlarının genel merkezler tarafından mutlaka kontrol altına alınarak harcamaların nerelere ve nasıl yapıldığı tespiti yapılmalı,

5. Kurumsal barışın tesisi ve kamu çalışanları arasındaki her türlü ayrımcılığın ortadan kalkması amacıyla  devlet büyükleri tarafından tüm sendikalara eşit mesafede olduğu deklare edilmeli,

İlgililere duyurulur..

Mustafa ÇOPURSUZ
Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve
Diva-Sen Genel Başkanı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.