1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kadir Topbaş: Dört zabıta memuru açığa alındı
Kadir Topbaş: Dört zabıta memuru açığa alındı

Kadir Topbaş: Dört zabıta memuru açığa alındı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim Gezi Parkı eylemcilerinin çadırlarını yaktığı tespit edilen 7 zabıta görevlisinden 4’ünün açığa alındığını, 3’ünün de iş akdinin feshedildiğini söyledi.

A+A-

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim Gezi Parkı eylemcilerinin çadırlarını yaktığı tespit edilen 7 zabıta görevlisinden 4’ünün açığa alındığını, 3’ünün de iş akdinin feshedildiğini söyledi.

Saraçhane’deki belediye binasında düzenlenen koordinasyon toplantısının ardından basın mensuplarının karşısına geçen Kadir Topbaş, Gezi Parkı olaylarını değerlendirdi. “Taksim bizim için çok önemli çünkü kentimizin merkezi.” diyen Topbaş, “Buranın yeniden düzenlenip ekonomik ve sosyal hayata yeniden kazandırmak için çalışmaların ne durumda olduğunu değerlendirdik. Maalesef eylemlerin başından itibaren çok samimi duygularla da olsa istismar edildiğini gördük. Olaylar Türkiye ölçeğini de aşıp uluslararası platforma taşındı. Samimi duygularla eylem yapıp duygularını aktaranlara bir şey söylemek istemiyorum. Ama maalesef maksadını aşan grupların çıkardığı ve kenti ciddi derecede etkileyecek, ülkemizi yurt dışında çok farklı noktalara taşıyacak görüntülere tanıklık ettik.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’un Türkiye ekonomisinin yüzde 42’sini şekillendirdiğini belirten Topbaş, “ Hak etmediğimiz sıkıntıları yaşadık. Bundan sonra buna benzer sıkıntıları yaşamamayı diliyorum. Olaylardan birçok kesimin zararı oldu. Başta turizm sektörü ciddi sarsıntı geçirdi. Bu sarsıntının da giderek büyümesini arzu etmemekteyiz. Eylemlerine son veren vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bir haftadan beri Taksim’de çok yoğun bir çalışma ile Gezi Parkı’nı daha da güzelleştirerek halkımıza açmaya çalışıyoruz. Çalışmaları yaklaşık 1000 kişi yürütüyor, 200 binin üzerinde çiçek ve 129 adet büyük ağaç ve 5 bin civarında gül dikmek suretiyle çevre güzelliğini oluşturmaya çalıştık.” şeklinde konuştu.

‘ÖLENLERİN AİLELERİNE BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM’

Topbaş şöyle devam etti: “Uluslararası çevrelerde İstanbul’daki turizmi nasıl geliştirdiğimiz soruluyordu. Bu hafta içerisinde turizm sektörüyle görüşmeler yapacağız. Turizmdeki sıkıntıyı aşma adına görüşmeler yapacağız. Esnaf odaları temsilcileriyle bir araya geleceğiz. Olaylarda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyorum. Bunlar olmamalıydı. Yaralılara sağlık ve sıhhat diliyorum.”

Olayların birçoğunun kayda alındığını belirten Topbaş, “Eylemcilere müdahale etmede haddi aşan boyuta geldiğini gördük. Tabii ki o ortamın psikolojik şartlarını sıkıntılarını burada konuşmak istemiyorum. Zabıta görevlilerimizden 7 arkadaşımızın bu işe fiili olarak katıldığı müfettişlerin raporunda ortaya çıktı. Bunlardan 4 tanesi zabıta memuru bu rapor sonucunda açığa alındılar. Üç tanesi de taşeron üzerinden aldığımız zabıta görevlisi. Bunların da iş akdi feshedildi.” dedi.CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.