1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Kadir Gecesi Hayırlara Vesile Olsun
Kadir Gecesi Hayırlara Vesile Olsun

Kadir Gecesi Hayırlara Vesile Olsun

Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve Diva-Sen Genel Başkanı Mustafa Çopursuz, Kadir Gecesi münasebetiyle yazılı bir mesaj yayınladı.

A+A-

İnanan abid kulların kurtuluş  gecesi olan Leyle-i Kadr’e bizleri ulaştıran Allah Teala’ya Hamt, Habibi Hz. Muhammed Mustafa (SAV)’ya salat ve selam olsun.

Nefsin kontrol altına alınarak belirlenen süre içerisinde yemeden, içmeden , cinsi münasebetten uzak durup  nefsin tüm istek ve arzularına gem vurmak suretiyle Ramazan ayının son günlerine denk gelen Kadir gecesi mümin kullar için kelimenin tam manasıyla final anıdır. Dünyanın tüm zevk ve eğlencelerini elinin tersi ile itip cephesini belli edenlere müjdeler oldun. Evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonucu cehennem ateşinden kurtuluşa vesile olan Mübarek Ramazan Ayının maddi ve manevi kazancı bir ay boyunca camilerde ve tüm platformlarda anlatıldı, yaşatılmaya  çalışıldı. Dolayısıyla hızlandırılmış eğitim ile kendisini yenileyen muvahhit kulların yaptığı ibadetlerin taçlandırılacağı Ramazan Bayramına ramak kaldığımız şu günlerde Kadir gecesinin nasıl idrak edileceği hususunda da hemen hemen herkesin az da olsa bilgisi vardır. Ancak bilinmesi gerekenin bu gecelere mahsus herhangi bir ibadet farklılığı var mıdır sorusuna cevap bulunmasıdır. Elbette vuku bulan olaylar nedeniyle gecelerin ehemmiyeti  farklıdır. Cuma geceleri ve günü, Berat gecesi, Mirac gecesi ve Kadir gecesi bahse konu gün ve gecelerdendir.

Diğer taraftan inanan gönüllerin idrak ettiği ve edeceği gün ve gecelerin tamamına bakış açılarını yeniden gözden geçirmeleri de gerekmektedir. Çünkü yeryüzü coğrafyasında özellikle dini değerlere bakış açıları büyük ölçüde değişikliğe uğramış durumda. İnsanlık âlemi modern dünya anlayışıyla maneviyat anlayışından uzaklaşmış ve her insanın kafasında apayrı bir olgu oluşmuştur. Sevginin yerini nefret, güvenin yerini şüphe,  emniyetin yerini anarşi, adaletin yerini kayırmacılık, barışın yerini savaş, mazluma el uzatmanın yerini bizden olmayanın yaşama hakkı yoktur düşüncesinin aldığından hareketle, inananlar olarak yeniden kendimizi hesaba çekmemiz gerekmektedir. Zira olaylardan ders almayan ve nefsini otokontrol altına almayan-alamayan kişilerin kendi nefsine faydası olmadığı gibi başkalarına da faydası olamaz. Filhakika, her geçen yıllarda ibadetlerde müdavim olanların sayılarına bakıldığında ne demek istediğimiz kolay bir şekilde anlaşılacaktır. Yani geçen senelere oranla bu sene oruç tutanların sayılarında büyük ölçüde azalma oldu ise bunun sebeplerini biraz da her Müslüman’ın kendi nefsinde araması çok önem arz etmektedir.  Esasen her mümin aynı zamanda inandığı değerlerin temsilcileri hükmündedir. Yapmış olduğu ibadetleri ve yaşam tarzını diğer insanlara sevdirip onların da muti olmalarını sağlamalıdır.

Elhasıl bin aydan daha hayırlı olan ve bu gece idrak edeceğimiz Kadir gecesini hem nefis muhasebesi hem de ümmeti Muhammedin dünya ve ahret sıkıntılarından kurtulmalarına vesile olması sadedinde kutlanması gerektiğine inanıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle din kardeşlerimizin mübarek Kadir gecelerini tebrik eder başta İslam âlemi olmak üzere tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını dileriz.

Mustafa ÇOPURSUZ
Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve
Diva-Sen Genel Başkanı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.