1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kadın sığınma evi, anaokulu olarak kullanılacak
Kadın sığınma evi, anaokulu olarak kullanılacak

Kadın sığınma evi, anaokulu olarak kullanılacak

Mardin Artuklu Üniversitesi Midyat Meslek Yüksekokulu (MYO) ile Midyat Belediyesi arasında imzalanan protokolle, ‘Kadın Sığınma Evi’ olarak değerlendirilen bina, MYO Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencileri tarafından ‘Anaokulu’ olarak kullanılacak.

A+A-

Mardin Artuklu Üniversitesi Midyat Meslek Yüksekokulu (MYO) ile Midyat Belediyesi arasında imzalanan protokolle, ‘Kadın Sığınma Evi’ olarak değerlendirilen bina, MYO Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencileri tarafından ‘Anaokulu’ olarak kullanılacak.

Ortaçarşı Mahallesi’nde bulunan binayı incelemeye gelen Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay gazeteciler yaptığı açıklamada, 5 yıldır senato üyeleri ile birlikte ilk defa Mardin dışında senato toplantısı yaptıklarını belirtti.

Midyat’taki Sivil Toplum Kuruluşları'nın (STK) Midyat’ta sözü verilen fakülte ve turizm yüksekokulunun hangi aşamada olduğuna dair soruları yanıtlayan Omay, “İl vilayet merkezi Mardin’dir. Üniversitenin ana yerleşkesi o vilayetin merkezinde oluşmadan vilayet merkezine bağlı olan ilçelere Devlet Planlama Teşkilatı(DPT) izin vermemektedir. Merkez yerleşkesi tamamlanmadan ilçelerde herhangi eğitimsel bir yatırıma müsaade verilmemektedir. Mardin merkez dışında kendi ismiyle kendi binasıyla yüksekokulu bulunan tek ilçemiz Midyat’tır. Bir yerleşke hazırlayalım. Bir Midyat Üniversitesi’nin oluşmasının zeminini hazırlayalım diye bir politika, bir program çizdik.” dedi.

    İlçeye kurulacak fakülte için tahsis edilen 150 dönümlük arazinin ortasında kişiye ait bir arsanın olduğunu ve bunun sorun olduğunu dile getiren Rektör Omay, bu sıkıntının da aşılacağını söyleyerek ana mimari projenin bitmek üzere olduğu müjdesini verdi.

    STK’lar, talepleri arasında MYO bünyesinde ‘Turizm Bölümü’ açılması ve Açık Öğretim Sınavları’nın ilçede yapılması taleplerini iletti. STK’lar ayrıca Kürtçe ve Arapça dil kurlarının açılması için istekte bulundu. Bunun üzerine, tüm taleplere olumlu baktıklarını belirten Prof. Dr. Omay, senato üyeleri ile bu konular hakkında görüşmeler gerçekleştireceklerini belirtti.

    Anaokulunun açılış töreninde Mardin Artuklu Üniversitesi Senato üyelerinin yanı sıra Midyat MYO Müdürü Tarık Demir, Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Ziraat Odası, Eğitim Bir-Sen, Özgür Eğitim Sen, İmam Hatip Liseleri Mezunları Derneği, Diyanet Sen, Umutla Yaşam Derneği, Midyat Aktif Öğretmenler Derneği, Midyat Sanayici İşadamları Derneği, Midyat Eğitim ve Yardımlaşma, Midyat Eğitimcileri Derneği, Midyat ve Köyleri Kalkındırma ve Dayanışma Derneği temsilcileri hazır bulundu. CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.