1. HABERLER

  2. DİYANET

  3. Kaderine terk edilen türbeyi ilginç mektup ortaya çıkarttı
Kaderine terk edilen türbeyi ilginç mektup ortaya çıkarttı

Kaderine terk edilen türbeyi ilginç mektup ortaya çıkarttı

Sinop'ta 69 yıl önce askerlik yapan İzmirli vatandaşın nöbet dönüşü bir türbede duyduğu Kur'an-ı Kerim sesi, yıllar sonrasına ışık oldu. Sinop Müftülüğü söz konusu türbeyi içler acısı halde buldu.

A+A-

Sinop'ta 69 yıl önce askerlik yapan İzmirli vatandaşın nöbet dönüşü bir türbede duyduğu Kur'an-ı Kerim sesi, yıllar sonrasına ışık oldu. Sinop Müftülüğü söz konusu türbeyi içler acısı halde buldu.

1940'lı yıllarda Sinop'ta 4 yıl askerlik yapan İzmir'in Ödemiş ilçesi nüfusuna kayıtlı 88 yaşındaki Mehmet Yanıtmaz, Sinop'ta başından geçen ve bu zamana kadar unutamadığı esrarengiz olayı mektupla İl Müftülüğü yetkililerine anlattı. Yaşadığı hatırayı mezara götürmek istemeyen yaşlı adamın mektubu, Sinop'ta unutulan ve üzerine de bina yapılan Horasanlı İmam'ın türbesini gün yüzüne çıkarttı. Ancak, türbeyle birlikte aynı alan içinde bulunan ve 1946 yılında çıkan büyük Sinop yangınında yok olan Kapan Mescidi'nden ise eser yok. Mescit harabesi üzerinde yükselen apartmanların altında sıkışan kabir ise, yok olmama pahasına zamana karşı direniyor.

1946 yılında meydana gelen yangın sırasında Sinop'ta asker olan ve o akşam tarihi cezaevinde tuttuğu nöbet ardından gece yarısı kent merkezinde ki karakola yürüyen İzmirli Mehmet Yanıtmaz, camisi yanan kabirden yanık bir Kur'an-ı Kerim sesi duydu. Bir an dikkat kesilen Yanıtmaz, cami enkazı ve evlerin duvarlarında yankılanan sesin sahibini aradı, ama bulamadı. Türbenin yakınında kimsenin olmamasına rağmen kulaklarında çınlayan Kur'an sesini bir süre dinleyen Yanıtmaz, içinde beliren ürpertinin yanında, duyduğu mutluluk ile karakoluna döndü. Kabirden geldiğini anladığı o güzel Kur'an tilavetini bir daha hiç unutmayan Mehmet Yanıtmaz, olaydan yıllar sonra yaşadıklarını Sinop İl Müftülüğü'ne gönderdiği mektupla paylaşarak, türbede kendisine dua edilmesini istedi.

Mektubun müftülüğe ulaşması ardından harekete geçen Sinop İl Müftüsü Yalçın Topçu, türbenin bulunması için çalışma başlattı. Beraberinde ki din görevlileri ile birlikte olası türbeleri araştıran Topçu, mektupta yazılan güzergâhta Horasanlı İmam'ın apartmanların neredeyse altında kalan kabrine ulaştı. Mahalle sakinlerinden alınan bilgilerin mektupta yazılanlarla örtüşmesi ardından, mektupta bahsedilen türbenin Horasanlı İmam'a ait olduğu tespit edildi. Mahalle sakinlerinin anlattıkları birbirinden ilginç olaylar ise şaşırttı. Horasanlı İmam'ın kabrinde duyulan tespih seslerinden, kabirde bulunan zatın abdest aldığını ve sabah namazlarına gittiği görenlere kadar birçok olay anlatıldı. Hatta kabrin yanındaki cami arsasının bir bölümüne inşa edilen boş apartmanın hikâyesi sorulduğunda, mahalle sakinleri apartmanda oturan tüm ailelerin ya boşanarak, ya da başka nedenlerden dolayı evlerini tahliye ettiklerini söyledi.

Türbeye girerek dua eden İl Müftüsü Yalçın Topçu, mektubu aldıklarında çok duygulandığını belirterek, mektubu gönderen Mehmet Yanıtmaz ile irtibat kuracaklarını kaydetti.

Bu arada"Müftülük yüksek makamına" diyerek başladığı mektubunda Mehmet Yanıtmaz şu ifadelere yer veriyor; "1943 senesinin dördüncü ayı 1 Mayıs'ında İstanbul jandarma okuluna duhul ettim. Eğitimden sonra dağıtımda Sinop Jandarma Merkez Komutanlığı'na duhul ettim. Dört sene merkez karakolunda kaldım. Bir gece Cezaevinden hükümet konağına uzanan sokakta bir evde yangın çıktı. Mahalle tamamen yandı. Orada bulunan, üzerinde al bayrak gibi örtüsü olan bir türbe vardı. O zaman Sinop'ta elektrik yoktu. Jeneratör vardı. Saat 24.00’da sönüyordu. Ben merkez bölük kaleminde yazıcıydım. Ceza evi koğuş nöbetçiliğine yazılmıştım. Nöbetim bittiğinde merkeze gelirken, türbenin önünden geçerken karanlıkta gayet tatlı bir sesle Kur'an okunduğunu kulaklarımla duydum. Allahım bana evliyanın sesini duyurdu. İnşallah ahirette de komşu eder. Bunun için size Allah için yalvarıyorum. Bu evliyaya başında Allah için bir dua etmenizi saygı ve sevgilerim ile selamlarımı sunar Allah'a emanet ederim"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.