1. HABERLER

  2. YEREL

  3. “Jandarmanın ameliyathaneye girmesi söz konusu değil"
“Jandarmanın ameliyathaneye girmesi söz konusu değil"

“Jandarmanın ameliyathaneye girmesi söz konusu değil"

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, bazı ulusal ve yerel basında iddia edildiği gibi, jandarmanın ameliyatın gerçekleştiği ve sağlık personelinin görev yaptığı fiziki mekâna girmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

A+A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, bazı ulusal ve yerel basında iddia edildiği gibi, jandarmanın ameliyatın gerçekleştiği ve sağlık personelinin görev yaptığı fiziki mekâna girmesinin söz konusu olmadığını söyledi. Basında yer alan 'Asker ameliyathaneye girdi doktor istifa etti' başlıklı haberle ilgili açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Akan, hastanın sevkine eşlik eden jandarmanın, ameliyatın başlamasını takiben hastane yönetimince belirlenen hijyen koşullarını yerine getirerek, ameliyathane koridorunda koruma tedbiri aldığını kaydetti.

'Asker ameliyathaneye girdi doktor istifa etti' başlıklı haberde; "burun kemiği ameliyatı olmak için bir mahkumu Tıp Fakültesi Hastanesi’ne getiren jandarma ekipleri ameliyathanede beklemek istedi. Bunun üzerine ameliyathane sorumlusu Prof. Dr. Kenan Erzurumlu steril olan bir ortamda sağlık görevlileri dışında kimsenin bulunamayacağını belirterek ameliyathane dışında beklemelerini istedi. Askerler yönetimi arayarak olumlu cevap almaları üzerine Prof. Dr. Erzurumlu buna tepki gösterip ameliyathane sorumlusu görevinden istifa ettiği" yer alıyor.

Haberin basın organlarında yayınlanmasından sonra yazılı açıklama yapan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, jandarmanın ameliyathaneye girmesinin söz konusu olmadığını vurguladı. Rektör Prof. Dr. Akan, açıklamasında şunları ifade etti: “Samsun Cezaevi’nden 18.06.2013 tarihinde burun kemiği ameliyatı olmak üzere üniversite hastanesine mahkum sevki yapılmıştır. Hastanın sevkine eşlik eden jandarma, ameliyatın başlamasını takiben hastane yönetimince belirlenen hijyen koşullarını yerine getirerek ameliyathane koridorunda koruma tedbiri almıştır. Bazı ulusal ve yerel basında iddia edildiği gibi, jandarmanın ameliyatın gerçekleştiği ve sağlık personelinin görev yaptığı fiziki mekâna girmesi söz konusu değildir. Üniversitenin hastaneye teşhis ve tedavi amacıyla getirilen hükümlü ve tutukluların tedavi ve muayenesi esnasında görevli kolluk kuvvetleri veya ceza infaz kurumu personeli hakkında Adalet, İçişleri ve Sağlık Bakanlığınca 'Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetim, Dış Koruma, Hükümlü ve Tutukluların Sevk ve Nakilleri ile Sağlık Hizmetlerinin Yürütülmesi Hakkında' 19.08.2011 tarihinde imzalanan protokol hükümleri uygulanmaktadır. Anılan üçlü protokolde 'Jandarma muayene esnasında oda dışında bulunacak.' düzenlemesi yer almaktadır. Açıklamamıza konu somut olayımızda Başhekim Prof. Dr. Mustafa Bekir Selçuk tarafından verilen talimat; üçlü protokole, evrensel insan haklarına ve hasta mahremiyetine uygun olarak hijyen koşulları yerine getiren jandarmanın ameliyathane koridorunda, ameliyat bittikten sonra ise ayılma odasının dışında beklemesi yönündedir.”

Gerçekleştirilen her idari işlemin kamu yararı amacı taşıdığının altını çizen OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, açıklamasını söyle sürdürdü: “Hastanemize sevk edilen tutuklu ve hükümlülerin sorumluluğu, güvenliği kolluk kuvvetlerine ve infaz koruma memurlarına aittir. Hastanemize başvuran vatandaşlarımızın kaliteli, güvenli hizmet almasını sağlamak ise İdaremizin yükümlülüğüdür. Üniversite Hastanemize teşhis veya tedavi amaçlı gelen tutuklu ve hükümlülerin güvenliğini sağlamakla görevli olanların bu görevlerini yerine getirmesinde yardımcı olunmaması durumunda, gerek sağlık çalışanlarımız gerekse de hastanemizden hizmet alan vatandaşlarımız açısından telafisi imkânsız zararların doğması muhtemeldir. İstenmeyen durumların yaşanmaması adına rektörlüğümüzce mevzuata uygun olarak gerekli önleyici tedbirlerin alınması hususunda azami özen gösterilmektedir.” CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.