1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İşte enflasyonun düşük çıkmasının sebebi
İşte enflasyonun düşük çıkmasının sebebi

İşte enflasyonun düşük çıkmasının sebebi

Merkez Bankası, enflasyonun düşüş sebeninde işlenmemiş gıda fiyatlarındaki olumlu seyir ve uluslararası gelişmeler paralelinde gerileyen akaryakıt fiyatlarının belirleyici olduğunu açıkladı.

A+A-

Merkez Bankası, enflasyonun düşüş sebeninde işlenmemiş gıda fiyatlarındaki olumlu seyir ve uluslararası gelişmeler paralelinde gerileyen akaryakıt fiyatlarının belirleyici olduğunu açıkladı.

Nisan ayında yüksek bir artış sergileyen giyim fiyatlarının Mayıs ayında mevsim ortalamalarının oldukça altında artması da enflasyondaki düşüşü belirleyen bir diğer unsur olmuştur. Giyim fiyatlarındaki bu hareket arındırıldığında dahi temel enflasyon göstergelerinin ana eğiliminde kayda değer bir düşüş gözlenmiştir." denildi.

HİZMET GRUBU YILLIK ENFLASYONUNDAKİ YÜKSELİŞİN BELİRLEYİCİSİ OLDU

Mayıs ayında tüketici fiyatları yüzde 0,21 oranında azalarak yıllık enflasyon yüzde 8,28’e gerilediği ifade edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Bu dönemde enerji, işlenmemiş gıda, alkollü içecekler ve tütün ürünleri ile altını dışlayan ÖKTG-H endeksinin yıllık artış oranı yüzde 8,23’e, bu endeksten işlenmiş gıda ürünleri çıkarılarak elde edilen ÖKTG-I göstergesinin yıllık artış oranı ise yüzde 7,67’ye gerilemiştir. Hizmet fiyatları Mayıs ayında yüzde 0,57 oranında artış kaydetmiş ve yıllık enflasyon yüzde 6,92’ye yükselmiştir. Bu dönemde, ulaştırma grubu ile yemek hizmetleri kanalıyla lokanta otel grubu fiyatlarındaki yüksek oranlı aylık artışlar sürmüş ve söz konusu alt kalemler haberleşme grubundaki baz etkisi ile birlikte hizmet grubu yıllık enflasyonundaki yükselişin belirleyicisi olmuştur. Yemek ve ulaştırma hariç hizmetlerde yıllık enflasyon belirgin bir değişim göstermemiş, kira grubu yıllık enflasyonu ise ılımlı seyrini sürdürmüştür. Sonuç olarak, mevsimsellikten arındırılmış fiyatlar ile yayılım endeksleri Mayıs ayında hizmet fiyatlarının ana eğiliminde önemli bir değişime işaret etmemiştir."

Mayıs ayında temel mal grubu yıllık enflasyonunun 1,42 puan azalarak yüzde 8,42 olduğu hatırlatılan açıklamada, "Bu dönemde, Türk lirasındaki değerlenmenin de etkisiyle dayanıklı tüketim malları fiyatları gerilemiş ve grup yıllık enflasyonu azalmaya devam etmiştir. Özellikle, beyaz eşya fiyatlarındaki yüksek oranlı (yüzde 4,2) gerilemeye bağlı olarak azalan elektrikli ve elektriksiz aletler grubu fiyatları dayanıklı mal grubu fiyatlarının seyrinde belirleyici olmuştur. Nisan ayında mevsimsel ortalamaların oldukça üzerinde artış kaydeden giyim fiyatları Mayıs ayında ortalamaların belirgin olarak altında bir oranda artmış, böylece giyim grubunda yeni sezonda görülen toplam fiyat artışları geçmiş yıllardan farklılaşmamıştır." denildi.

ENERJİ GRUBU YILLIK ENFLASYONU MAYIS AYINDA 3,14 PUAN GERİLEDİ

Mayıs ayında enerji fiyatları yüzde 1,9 oranında azaldığı hatırlatılan açıklamada, "Bu gelişmede, uluslararası petrol fiyatlarındaki gerileme ve Türk lirasında gözlenen değerlenmeye bağlı olarak yüzde 5,26 oranında gerileyen yurt içi akaryakıt fiyatları belirleyici olmuştur. Bu dönemde, tüp gaz fiyatları gerilemeye devam ederken, belediyelerce belirlenen su fiyatlarında ise artış gözlenmiştir. Sonuç olarak, son dört aydır yükselen enerji grubu yıllık enflasyonu Mayıs ayında 3,14 puan gerileyerek yüzde 12,98 olmuştur. Gıda ve alkolsüz içecekler grubu fiyatları Mayıs ayında yüzde 2,4 oranında azalmış ve grup yıllık enflasyonu 7,58 puanlık düşüşle yüzde 4,07 olmuştur. Bu gelişmede,  geçen yılın aynı döneminde oldukça yüksek bir oranda artan taze meyve fiyatları kaynaklı yüksek bazın etkisiyle yıllık artış oranı belirgin olarak gerileyen işlenmemiş gıda fiyatları belirleyici olmuştur. Baz etkisi dışında da, bu dönemde taze meyve sebze fiyatlarının düştüğü gözlenmiştir. Diğer işlenmemiş gıda grubunda ise fiyatlar, kırmızı et fiyatlarındaki artışa karşın, yumurta, süt ve beyaz et fiyatlarındaki azalışlara bağlı olarak gerilemiştir. Sonuç olarak, işlenmemiş gıda grubu yıllık enflasyonu önemli bir oranda gerileyerek yüzde -2,7 olmuştur. Mayıs ayında işlenmiş gıda fiyatları yüzde 0,62 oranında artmıştır. Bu dönemde et ve süt ürünlerinde fiyat azalışları gözlenirken, bunlar dışındaki işlenmiş gıda kalemlerinde fiyat artışları kaydedilmiştir. Özellikle, ekmek ve tahıllar ile katı ve sıvı yağlar alt gruplarında fiyat artışları hızlanmıştır. İşlenmiş gıda grubunun tüm alt kalemlerinde (alkolsüz içecekler hariç) yıllık enflasyonun arttığı gözlenmiştir. Bu çerçevede işlenmiş gıda grubu yıllık enflasyonu yarım puan artarak yüzde 10,29’a yükselmiştir." denildi.

ÜRETİCİ FİYATLARI YÜZDE 0,53 ORANINDA ARTTI

Mayıs ayında üretici fiyatlarının yüzde 0,53 oranında arttığı belirtilen açıklamada, şu değerlendirmelere yer verildi:

"Yıllık enflasyon 0,41 puan yükselerek yüzde 8,06 olmuştur. Mevsimsel etkilerden arındırılmış tarım fiyatları son dört aydaki ılımlı eğilimin ardından bu dönemde artış kaydetmiş ve grup yıllık enflasyonu belirgin bir şekilde yükselerek yüzde 7,72 olmuştur. İmalat sanayine girdi oluşturan tarımsal ürünlerden ayçiçeği fiyatlarındaki artış oranı Mayıs ayında önemli ölçüde hızlanmıştır. Öte yandan, canlı hayvan ve hayvansal ürünler grubu fiyatlarındaki azalışlar bu dönemde de sürmüştür. Mayıs ayında tarım sektörü dışındaki üretici fiyatları emtia fiyatlarındaki gevşeme ve TL’deki değer kazancının etkisiyle ılımlı bir seyir izlemiştir. İmalat sanayi fiyatları bir önceki aya kıyasla yüzde 0,26 oranında gerilemiş, bu grupta yıllık fiyat artış oranı ise 1,53 puan azalarak yüzde 7,49 olmuştur. Uluslararası fiyatlardaki gelişmelere bağlı olarak petrol ürünleri fiyatları kayda değer bir oranda gerilerken, petrol ürünleri hariç imalat sanayi fiyatları yatay seyretmiştir. MIGS sınıflamasına göre incelendiğinde, dayanıksız tüketim malları grubu dışında fiyatların gerilediği gözlenmiştir. Dayanıksız tüketim malları fiyatlarındaki artış başta içecek ve yağlar olmak üzere gıda imalatı fiyatlarından kaynaklanmıştır. Dayanıklı tüketim malları fiyatları mobilya ve mücevherat imalatı fiyat gelişmelerinin etkisiyle yüzde 1,21 oranında azalırken, bu dönemde motorlu taşıt ve makine imalatı fiyatlarındaki yavaşlamayla sermaye malları fiyatları da gerilemiştir. Ara malları imalatı fiyatları ise Nisan ayı düzeyini korumuştur. Böylelikle, söz konusu ana gruplarda yıllık enflasyon bir önceki aya kıyasla gerileme kaydetmiştir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.