1. HABERLER

  2. DİYANET

  3. İstanbul'un çürük camilerini cemaat tespit etti
İstanbul'un çürük camilerini cemaat tespit etti

İstanbul'un çürük camilerini cemaat tespit etti

İstanbul'da kentsel dönüşüm yıkımları birçok bölgede sürerken, toplu olarak kullanılan alanların en önemlilerinden biri camiler ihmal edildi.

A+A-

İstanbul'da kentsel dönüşüm yıkımları birçok bölgede sürerken, toplu olarak kullanılan alanların en önemlilerinden biri camiler ihmal edildi. İstanbul’un depreme dayanıksız camileri için hiçbir kentsel dönüşüm çalışması yapılmadı.

Cami cemaatinin çalışmasıyla 62 caminin çürük olduğu ortaya çıktı. İstanbul Müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran, “Duyumlarımız ya da gayri resmi görüşmelerimizde duyduklarımız çok sayıda cami hasarlı olabilir." dedi. 

Kentsel dönüşüm çalışmaları için mahalle mahalle kayıtlar çıkarılarak ev, kamu binaları, sosyal tesisler gibi pek çok yapı için raporlar oluşturuldu. Hatta ilk kazmalar vurulmaya başlandı bile. Ancak statüsü itibariyle hangi kapsamda ele anılacağı daha netleşmeyen camiler için de ilginç bir durum var. Tarihi olanlar yanında eski olup depreme dayanıklılık konusunda durumu belirlenemeyen camilerin ne olacağı merak konusu. Bu kapsamda Türkiye genelinde yapılmış bir çalışma bulunmuyor. Ancak mikro anlamda cemaat ve cami derneklerinin çalışmalarıyla bazı tespitler yapılabildi. Bunlar da konunun gerçek boyutunu ortaya koymaktan çok uzak. 

Ecdat yadigârı ve dünya mirası listesinin üst sıralarında bulunan tarihi camileriyle dikkat çeken İstanbul’da durum farklı değil. İstanbul Müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran, bırakın dönüştürmeyi dayanıklılık testi için bile gerekli ödeneğe sahip olmadıklarını ifade etti. Bu konuda “ kimin görevi” karmaşası yaşandığını da belirten Yaran, “kentsel dönüşüm üzerinde İstanbul’un hangi müesseseleri çalışıyorsa bu dönüşüm içinde camileri de çalışmaları lazım. Ama bize bu makamlardan intikal etmiş bir çalışma yok. Fakat bir taraftan da biz yetkili makamlarla görüşüp bu konuya bir el atılmasını arzu ediyoruz. Çünkü İstanbul’da kamu binalarından çok sayıda insanın yaşadığı mesela okullar bir merkezi projeyle ele alındı ve depreme karşı dayanıklı hale getirildi. Ama bugüne kadar İstanbul çapında camilere yönelik böyle bir çalışma yapılmadı” dedi. 

HASARLI CAMİLERDEN BİRİNE KİLİT VURULDU

Deprem riskine karşı dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkım kararı alınan camilerden biri de Fatih’teki Kadıasker Mehmetefendi Parmakkapı Camii. 1453 yılında Kadıasker Mehmetefendi tarafından Fatih’te yaptırılan cami restorasyonlarla ve şekil değiştirerek 1980 yılına kadar gelmiş. Bu tarihten sonra hayırseverler tarafından yeniden hizmet verir hale getirilen caminin kapısına (8 Ekim 2012 tarihinde) İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından verilen ve Kültür Varlıklarını Koruma Müdürlüğü ile ilçe müftülüğünün verdiği kapatma kararı asılmış.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.