1. HABERLER

  2. YEREL

  3. İstanbul Şehir Üniversitesi Köln’de görücüye çıktı
İstanbul Şehir Üniversitesi Köln’de görücüye çıktı

İstanbul Şehir Üniversitesi Köln’de görücüye çıktı

İstanbul Şehir Üniversitesi Köln’de tanıtıldı. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) organize ettiği programa katılan Rektör Yardımcısı Prof.

A+A-

İstanbul Şehir Üniversitesi Köln’de tanıtıldı. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) organize ettiği programa katılan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Coşkun Çakır, yeni Türkiye’nin üniversitelerinin de farklı olacağını, Türk üniversitelerinin artık uluslararası öğrenciye büyük önem verdiklerini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Avustralya ve Kanada gibi ülkelerin 10 binlerce uluslararası öğrenci çekerek buradan 10 milyonlarca dolar gelir elde ettiğine dikkat çeken Çakır, “Yeni Türkiye mutlaka bir şeyler yapmalı, yapmazsa yolda kalacak. Türkiye’ye gelen uluslararası öğrenci sayısı 32 bine ulaştı, 2015 yılı için hedef ise 100 bin.” dedi.

İstanbul Şehir Üniversitesi’nin temellerinin 1986’da kurulan Bilim ve Sanat Vakfı ile atıldığını, dört araştırma merkezi ile iki yayınevi olan vakfın adeta alternatif üniversite görevi gördüğünü bildiren Çakır, 2008 yılında ise üniversitenin kurulduğunu ve bu yıl ilk mezunlarını vereceğini kaydetti.

Çakır şöyle devam etti: “Sosyal bilim alanında ilk dörde, mühendislik alanında ilk 10’a girdik. Üniversitemize duyulan güvende elbette, arkasında Ülker gibi kuruluşların, Bilim ve Sanat Vakfı’nın olmasının da etkisi var. Genelde muhafazakar kesimin ağırlıkta olduğu üniversite olarak biliniyoruz ama herkesin özgürce yazdığı bir üniversite olarak bilinmek istiyoruz.” dedi.

Uluslararası bir üniversite olmayı hedeflediklerini kaydeden Çakır, “İngilizce eğitim veriyoruz. 43 farklı ülkeden, yüzde 12 oranında uluslararası öğrencimiz var, hedefimiz yüzde 25.” diye devam etti.

YÖK’ün YÇS’yi kaldırmasını eleştiren Çakır, “Ancak 2 yıldır Türk öğrenciler de yurt dışında lise okumuşsa yabancı öğrenci kapsamına girebiliyor. Şimdi üniversiteler kendi YÇS’lerini yapıyor. Yurt Dışı Türkler Başkanlığı üzerinden öğrenci kabulü var. Ama başvuru sayısı 50 bine çıktığı halde sadece 3 bini kabul edildi. Türk üniversitelerinin eğitim kalitelerini arttırmalarının yolu eğitim kalitesini yükseltmekten geçiyor.” şeklinde konuştu. CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.