1. HABERLER

  2. MÜFTÜLÜK

  3. İstanbul Müftüsü Yılmaz Hutbe İrad Etti
İstanbul Müftüsü Yılmaz Hutbe İrad Etti

İstanbul Müftüsü Yılmaz Hutbe İrad Etti

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, yapımı tamamlanan Bahçelievler Mimar Sinan Camii ve Kur’an Kursu’nun açılışında yaptığı konuşmada; “Camiler mekteptir, medresedir, insanların buluştuğu, her türlü sosyal problemin çözüldüğü mekanlardır ve gön

A+A-

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, yapımı tamamlanan Bahçelievler Mimar Sinan Camii ve Kur’an Kursu’nun açılışında yaptığı konuşmada; “Camiler mekteptir, medresedir, insanların buluştuğu, her türlü sosyal problemin çözüldüğü mekanlardır ve gönüllerin, kalplerin dokunduğu, imar olduğu yerlerdir” dedi.

Programa İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz’ın yanı sıra Bahçelievler Kaymakamı İlker Arıkan, Bahçelievler Müftüsü Ömer Faruk Bilgili ve çok sayıda vatandaş katıldı. İstanbul Müftüsü Yılmaz, programın açılışında yaptığı konuşmada; “Bu cami açılışımızın hem Muharrem ayına, Hicri yılımızın ilk ayına ve aşurenin haftasına denk gelmiş olmasını, hem de Camiler ve Din Görevlileri Haftası’na denk getirilmiş olmasını faal-ı hayr olarak yorumluyorum. İnşallah bu durum, camimizin ebediyete kadar ilim, irfan, ibadet ve taat merkezi olmasına vesile olur. Çünkü bizim anlayışımıza ve inancımıza göre camiler sadece mabet değildir. Camiler mekteptir, medresedir, insanların buluştuğu, her türlü sosyal problemin çözüldüğü mekanlardır ve gönüllerin, kalplerin dokunduğu, imar olduğu yerlerdir. Allah Teala hazretleri Kitab-ı Kerimi’nde ‘Camileri ancak Allah’a ve ahiret gününe inananların imar edeceğini” ifade buyuruyor. Yani cami imarının önemli bir iş olduğuna işaret buyuruyor. Camiyi imarla görevli olanların, elbette önce kendi gönüllerini imar etmeleri esastır. O yüzden Medine’de inşa ettiği Mescid-i Nebi’yi önce bir gönüller inşa merkezi olarak inşa etmiş ve orada ashabını terbiye ederek o insanlardan yeryüzünün hayretle seyrettiği nadide şahsiyetler Ebu Bekirler, Ömerler, Ebu Ubeyde Bin Cerrahlar yetiştirmiştir. Efendimizin (SAV) camiyi bir medeniyet merkezi haline getirmiş olması, onun önce gönüllerin inşasından işe başlamasıyla ve kalplere merhamet tohumları ekmesiyle doğru orantılıdır.” dedi.  

Caminin bir irfan ve medeniyet merkezi olması temennisinden bulunan İstanbul Müftüsü Yılmaz, “Mimar Sinan adına yapılan bu güzel caminin sadece mabet olarak kalmamasını, buranın bir irfan, medeniyet ve merhamet merkezi olmasını ve dünyaya ışık saçmasını, hayırlara vesile olmasını; yapılmasına vesile olanların, her türlü katkıyı sağlayanların adına sadaka-i cariye olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.” diye konuştu.

Kurdele kesilmesinin ardından açılışı yapılan camide İstanbul Müftüsü Yılmaz, Cuma namazında hutbeyi irad etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.