1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Isparta’da 4+4+4 planlaması silbaştan
Isparta’da 4+4+4 planlaması silbaştan

Isparta’da 4+4+4 planlaması silbaştan

Isparta’da 4+4+4 eğitim modeline göre Vali Memduh Oğuz başkanlığında komisyon tarafından hazırlanan okul planlaması MEB tarafından uygun bulunmayınca, komisyon kademeli geçiş uygulamasını getiren ve her okulu belirli statüye kavuşturan yeni bir planlama y

A+A-

Isparta’da 4+4+4 eğitim modeline göre Vali Memduh Oğuz başkanlığında komisyon tarafından hazırlanan okul planlaması MEB tarafından uygun bulunmayınca, komisyon kademeli geçiş uygulamasını getiren ve her okulu belirli statüye kavuşturan yeni bir planlama yaptı.
İkili öğretimi artırdığı ve artan ders saatlerine bağlı olarak eğitimin geç saatlere kadar uzatacağı için baştan beri hazırlanan plana karşı çıkan Eğitim Bir-Sen Isparta Şube Başkanı İhsan Arıcı, yeni planla Isparta’nın adeta kendine geldiğini söyledi. Aslında en başta taslak halinde sunulan okul planlamasında okulların imkanı müsait diye ‘şurası ortaokul şurası ilkokul’ olsun denildiğine dikkat çeken Arıcı, “Çünkü imkanlar mevuttu. Fevzipaşa, Halıkent ve Mustafa Şener gibi ikili öğretim yapan ilköğretim okullarında yine ikili öğretim devam edecek ama kademeli olarak geçiş yapılacaktı. Amacımız öğrencilerin öğretmeniyle birlikte kademeli geçişini sağlamaktı” dedi. Velilerin yanlış yönlendirilmesi ile birlikte şikayetlerin artmasına bağlı olarak yeniden bir planlama yapıldığını kaydeden Arıcı, “Velilerin görüşleri dikkate alındı. Bir anlamda veli, ‘Gerekirse ikili öğretim olsun benim çocuğum okulundan gitmesin. Ben razıyım’ dedi. Böylece ikili öğretim yapan kurum sayısı 3’ten 16’ya yükseldi. Bu dönemde sendika olarak bunun yanlış olduğunu ifade ettik. Bu arada MEB Talim Terbiye Kurulu, 5. sınıftan itibaren ders sayısını 36 saat ve üzerine çıkardı. Bu ikili öğretimde eğitimin çok erken saatlerde başlayıp geç saatlere kadar sürmesi anlamına geliyordu. Bu durumda ikili öğretimden vazgeçilmesi gerekiyordu. Yani söylediklerimiz sübuta erdi. MEB tarafından ikili öğretimi artıran bu plan uygun görülmedi. Yeniden bir planlama yapılması zaruri oldu ve taslak hazırlandı” şeklinde konuştu.
Yeni plan taslağının özetinin Isparta’da ikili öğretimin ortadan kaldırması olarak açıklayan Arıcı “Tabi bu hemen olmayacak. Yine Halıkent, Fevzipaşa ve Mustafa Şener’de ikili öğretim devam edecek. Ancak yeni planlama kademe anlayışını getiriyor. Bu okullarda bir süre sonra normal öğretime geçilecek. Artık hangi okulun ortaokul hangi okulun ilkokul olduğu net. İlkokullar yeni eğitim öğretim yılında birinci sınıfa öğrenci kaydetmeye başlayacak. Ortaokullarda 5. sınıf öğrencilerini kaydedecek. 3 yıl içinde kademeli geçiş sağlanacak. Başka bir ifadeyle şu anda ilkokul olarak planlanan okulun 6.7.8. sınıf öğrencileri kademeli olarak bu okuldan mezun olacak ama bu sınıflar için yeni kayıt yapılmayacak. Bu okuldan mezun olan 5. sınıfa geçecek öğrenci Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne göre en yakın ortaokula yerleştirilecek. Ortaokul olarak tayin edilen biri kurumda birinci sınıf öğrencisi kaydetmeyecek. Sadece 5. sınıfta öğrenci alacak 2.3.4. sınıfta okuyan öğrencilerin üç yıl içinde kademeli geçişi sağlanacak” dedi.
Yeni taslağın Valilik tarafından bakanlığa sunulduğunu ve bakanlıktan onay beklendiğini belirten Arıcı, okul kayıtlarının da 23 Temmuz tarihi itibariyle başlayacağını açıkladı. Arıcı, Merkezde 29 okulun ortaokul 41 okulunda ilkokul statüsüne kazandırıldığını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.