1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. İŞKUR Üzerinden İmam Alımı Doğru Değildir
İŞKUR Üzerinden İmam Alımı Doğru Değildir

İŞKUR Üzerinden İmam Alımı Doğru Değildir

Kontv'deki Düzlem programına katılan Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, “İŞKUR üzerinden işçi statüsünde din görevlisi alınmasını doğru bulmadık” dedi.

A+A-

Çalışan Sen Konfederasyonu ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, 16.08.2017 Çarşamba günü Kontv’de Düzlem Programına katılarak Sami Bayrakçı’nın sorularını cevaplandırdı.

Din-Bir-Sen üyelerinin Kontv’ye kilitlendiği Düzlem Programında Yusuf Özdemir’in sorulara samimi yaklaşımı ve net cevaplar vermesi dikkati çekti.

DESK neden ÇALIŞAN SEN oldu?

Yusuf Özdemir, Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) olan konfederasyon isminin neden değiştirildiğini şöyle özetledi: “Kısa adı DESK olan konfederasyonumuz bazı sendikaların isimleriyle karıştırılıyordu. Yetkili sendika temsilcileri de bu karışıklıktan yararlanarak konfederasyonumuzun farklı ideolojik yapılara mensup bir konfederasyon olduğunu söylüyor ve üyelerimizin kafasını karıştırıyordu. Bunu önlemek için yönetimimizin aldığı karar doğrultusunda 2. Olağan kongrede isim değişikliğine gidildi.”

Din-Bir-Sen etkili ve güçlü bir sendikadır

Din-Bir-Sen’in genç ve dinamik bir sendika olduğunu söyleyen Özdemir, din görevlilerinin sorunlarına çözüm üretmek noktasında çeşitli projelerle gündeme gelen etkili ve güçlü bir sendika olduklarının altını çizerek önemli açıklamalarda bulundu. Camii ve Gençlik Projesinin Din-Bir-Sen projesi olduğunu belirten Özdemir, aynı zamanda Ümraniye’de imam olan Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Şahin’in bu projenin koordinatörü olduğunu, ancak bu projeyi yürütürken sendika ismini kullanmadıklarını belirterek, “çünkü bu proje toplumumuza ithaf edilmiş bir projedir. Ayrıca din görevlilerine ‘can güvenliği tazminatı’ ödenmesini teklif ettik. Çünkü din görevlilerinin görev alanı her türlü tehdit ve tehlikeye açık.” dedi.

Kadrolu, Fahri, Vekil, Sözleşmeli ve İşçi statüsünde istihdam şekilleri din görevlilerini yıpratıyor.

Bugün Diyanet teşkilatında kadrolu, fahri, vekil, sözleşmeli ve işçi gibi çeşitli istihdam şekilleri var. Devlet bir yandan kamu çalışanlarını bir çatı altında toplamaya çalışırken bir yandan da Diyanet’te bu şekilde istihdama izin verilmesini doğru bulmuyoruz. Bunların hepsinin kadrolu olarak istihdamından yanayız. Değişik şekillerde istihdam edilen din görevlilerinin ayrı ayrı sorunları var. Bunlar çözülemiyor. İŞKUR üzerinden işçi statüsünde din görevlisi alınmasını doğru bulmadık. Özlük hakları diğerlerine göre daha alt seviyede. Din görevlilerini rencide eden bu uygulamaya karşı olduğumuzu açıkladık.

Bu haber toplam 2510 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.