1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İlkokul Kayıtları Başlıyor
İlkokul Kayıtları Başlıyor

İlkokul Kayıtları Başlıyor

Eğitim-Sen'in web sitesinde "İlkokul Kayıtları Başlıyor" başılığıyla yayınlanan haber: Okul dönüşümlerinin tamamlanmasıyla birlikte MEB’e bağlı kayıt komisyonları, 1.

A+A-

Eğitim-Sen'in web sitesinde "İlkokul Kayıtları Başlıyor" başılığıyla yayınlanan haber:

Okul dönüşümlerinin tamamlanmasıyla birlikte MEB’e bağlı kayıt komisyonları, 1. Sınıfa başlayacak öğrencilerin kayıt bilgilerini okullara göndermeye başladı. Kayıtlar 23 Temmuz’dan itibaren yapılacak.

4+4+4 eğitim sistemine göre, 66 ayını doldurmuş çocukların kayıt işlemleri adres bilgilerine göre Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak, çocuğun hangi okula gideceği ‘e-okul’ ya da ‘Veli Bilgilendirme Sistemi’ üzerinden öğrenilecek. 60-66 ay arasındaki çocuğunu okula göndermek isteyen veli ise okula bir dilekçe verecek.

5 Yaşında İlkokula Başlayan Çocuk Olumsuz Etkilenecek
4+4+4 eğitim sistemi ile ilkokula başlama yaşını 6’dan 5’e çekildi. 5 yaşındaki çocuğun okula başlaması her ne kadar olumlu bir gelişme olarak sunulsa da yapılan araştırmalar, uygulamanın çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkileyeceğini gösteriyor. Araştırmalara göre, bir çocuğun mantıklı düşünebilmesi için 6 yaşını doldurması gerekiyor; 5 yaşındaki çocukların dikkat süreleri kısa olduğu için de dikkatlerini derse vermeleri mümkün değil.

Bilindiği üzere, 4+4+4 eğitim yasasının bilimsel dayanakları olmadan, ilgili fakültelere, akademisyenlere, sendikalara danışılmadan gündeme getirilmesine karşı tepki gösteren eğitim fakülteleri, kurul kararlarında okulöncesi eğitim dönemindeki çocuğun ilkokula başlamasının sakıncalarını açıklamıştı. Yayımlanan raporlara göre, gelişimi ilköğretim için tamamlanmamış çocuğun okula başlaması, çocuğun yaşamında telafisi olmayacak sorunlar açığa çıkaracak.

Sınıflar Daha Kalabalık Olacak
Her yıl yaklaşık 1 milyon 400 bin çocuk okula başlarken düzenleme ile yaklaşık 2 milyon 800 bin çocuk ilkokul 1. sınıfa başlayacak. Aynı sınıfta eğitim görecek 60 ile 83 ay aralığındaki çocukların yaş farkı, yaşanabilecek sorunları da açıklıyor. Aynı müfredattan sorumlu tutulacak çocuklar arasındaki yaş farkı, küçük çocukların başarısızlık hissini daha yoğun yaşayacağını da gösteriyor.

Daha Önce Denenmişti
İlkokula başlama yaşı daha önce de 5’e çekilmişti. 1983-85 yılları arasında 5 yaşındaki çocuklar okula başlamış, bu durum birçok çocuğun okuldan soğumasına neden olmuştu. Çocuklarının düzenlemeden olumsuz etkilendiğini gören aileler ise çareyi çocuklarını okuldan almakta bulmuştu. Yasa, olumsuzlukları görüldükten sonra geri çekilmiş, ilkokula başlama yaşı yeniden 6 olarak belirlenmişti.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.