1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İlk resmi 'Türk İşaret Dili Sözlüğü' hazırlandı
İlk resmi 'Türk İşaret Dili Sözlüğü' hazırlandı

İlk resmi 'Türk İşaret Dili Sözlüğü' hazırlandı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın öncülüğünde ve Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Dil Kurumu’nun işbirliğiyle hazırlanan Türkiye’nin ilk resmi 'Türk İşaret Dili Sözlüğü' kullanıcılara sunuldu.

A+A-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın öncülüğünde ve Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Dil Kurumu’nun işbirliğiyle hazırlanan Türkiye’nin ilk resmi 'Türk İşaret Dili Sözlüğü' kullanıcılara sunuldu. Sözlük ile işaret dilinde yaşanan karmaşanın da sona ermesi bekleniyor.

Ülkemizde yaşayan işitme engellilerin hayatına kolaylık getirmek amacıyla 2007 yılında Türkiye’de bir ilk olan Türk işaret dili tercümanları kadrosunu açarak 81 ile 81 tercüman projesini başlatan ve bu konudaki çalışmalarına hız kazandıran Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yeni bir ilke daha imza attı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın öncülüğünde ve Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Dil Kurumu’nun işbirliğiyle sürdürülen ve işitme engelli bireylerin birbirleri, aileleri ve çevreleriyle daha rahat ve anlaşılabilir iletişim kurabilmeleri için tasarlanan içerisinde bin 870 işaret olan Türk İşaret Dili Sözlüğü çalışmaları tamamlanarak kamuoyuna sunuldu.

Türk İşaret Dili Sözlüğü’nün oluşturulma aşamasında günlük konuşmalarda yoğun kullanılan kelimeler özenle seçilerek, farklı okul ve kurumlardan işaret dili hakkında görüşler ve yorumlar alınarak, çalışmaya eklendi. Her kelimenin işaretini anlatan bir veya birkaç resim, elin ayrıntıları ve işaretin sözel anlatımının bulunduğu Türk İşaret Dili Sözlüğü’nde kelimenin / cümlenin anlatımında öncelikle işaretin nerede yapılması gerektiği (yüz hizasında gibi), elin şekli (sağ el işaret parmağı açık, diğer parmaklar kapalı gibi), ardından nasıl hareket ettirilmesi gerektiği detaylı bir şekilde anlatıldı.

İşitme Engeliler arasında bir dil birliği sağlamak ve iletişimi kolaylaştırıp, yaygınlaştırmak amacıyla hazırlanan sözlük; her bir kavramın işaretini, açıklamasını, resmini ve el şekillerini beraber ifade edecek biçimde hazırlandı. İşitenlerin ve işitme engellilerin kolayca öğrenimini sağlayacak bir yöntemle hazırlanan Türk İşaret Dili Sözlüğü gelişmeye ve geliştirilmeye açık bir biçimde tasarlandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.