1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İlk Düğme Yanlış İliklendi!”
İlk Düğme Yanlış İliklendi!”

İlk Düğme Yanlış İliklendi!”

Toplu sözleşme toplantısına verilen 20 dakikalık arada Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu ile Bakan Çelik baş başa görüşme yaparak toplu sözleşme gündemini belirledi.

A+A-

Toplu sözleşme toplantısına verilen 20 dakikalık arada Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu ile Bakan Çelik baş başa görüşme yaparak toplu sözleşme gündemini belirledi.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk bu duruma tepki göstererek kendilerine danışılmadan gündem belirlenmesinin doğru olmadığını söyledi. Koncuk yapılan muamelenin diğer konfederasyonları hiçe saymak olduğunu belirterek, kamu çalışanlarının yarıdan fazlasını temsil eden diğer iki konfederasyona haksızlık yapıldığını vurguladı. Yetkili olarak toplu görüşmelere katılan sendikaların yok sayıldığını ifade etti. Yönetmelikte toplu sözleşmenin gündeminin Bakan ve kamu görevlileri sendikaları heyet başkanı tarafından belirleneceğine yönelik yönetmelik hükmünü bahane eden taraflar ise İsmail Koncuk’un “bu yönetmeliğin hangi maddesinde taraflar bir odaya kapanarak gündem belirler yazıyor ?” sorusuna net bir cevap veremedi. Hangi konuda olursa olsun toplu sözleşme masasında yer alan tarafların tamamının olmadığı, kapalı kapılar ardında alınan her türlü kararın şeffaflık ilkesine aykırı düşeceğini belirten Koncuk, “ilk düğme yanlış iliklenmiştir.” dedi.

Daha sonra konuyla ilgili basına açıklamada bulunan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, toplu sözleşme görüşmelerinin gündemi ve takviminin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu arasında belirlendiğini söyleyerek, bu durumu eleştirdi.

Toplu sözleşme görüşmelerinin ilk toplantısında sağlıksız bir takım gelişmelerin olmamasını arzu ettiklerini dile getiren Koncuk, ''Ancak ilk düğme yanlış iliklendi ve kapalı kapılar ardında toplu sözleşmenin gündemi ve takvimi belirlendi'' dedi.

Toplu sözleşme görüşmelerinin gündemi ve takviminin Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti önünde belirlenmesi gerektiğini ifade eden Koncuk, şunları söyledi:

''Eğer usul, ikili olarak kapalı kapılar ardında bir takım mutabakatlar sağlamazsa o zaman biz bu toplu sözleşmenin akıbetinden endişe duyarız. İki kişi arasında pazarlık olmaz, kapalı kapılar ardında pazarlık olmaz. Türkiye Kamu-Sen olarak kamu çalışanlarını asla kimse pazarlayamayacak. Buna müsaade etmeyeceğiz.''

Bazı bakanların, yaptıkları açıklamalarla toplu sözleşme masasını günler öncesinden baskı altına aldığını vurgulayan Koncuk, Avrupa'da krizin arkasına saklanılarak kamu çalışanlarına az zam yapılmak istendiğini söyledi.

Koncuk, ''Yönetmelik, 'heyet başkanı ile bakan arasında belirlenir' diyor ama 'bir odaya çekilip belirlenir' demiyor. Bu heyetin huzurunda belirlenmesi lazım'' dedi.

 

Toplu Sözleşme gündemi aşağıdaki gibi belirlenmiştir:

2 MAYIS 2012 : Yerel Yönetim Hizmet Kolu-Diyanet Ve Vakıf Hizmet Kolu Komisyon çalışmaları

3 MAYIS 2012 : Eğitim Öğretim Ve Bilim Hizmet Kolu- Kültür Ve Sanat Hizmet Kolu Komisyon Çalışmaları

4 MAYIS 2012 : Ulaştırma Hizmet Kolu-Basın Yayın Ve İletişim Hizmet Kolu Komisyon Çalışmaları

5 MAYIS 2012 : Sağlık Ve Sosyal Hizmet Kolu- Büro Bankacılık Sigortacılık Hizmet Kolu Komisyon Çalışmaları

7 MAYIS 2012 : Tarım Ve Ormancılık Hizmet Kolu- Bayındırlık İnşaat Köy Hizmet Kolu

-Enerji Sanayi Ve Madencilik Hizmet Kolu Komisyon Çalışmaları

8 MAYIS 2012 :Hizmet Kollarının Tekliflerinin Değerlendirilmesi, Heyetler Arası Çalışma

9 MAYIS 2012 : Hizmet Kollarının Tekliflerinin Değerlendirilmesi, Heyetler Arası Çalışma Ve Genel Kurullara İlişkin Komisyonların Oluşturulması

14 MAYIS 2012 : Kamu Görevlilerinin Geneline İlişkin Tekliflerin Değerlendirilmesi

16 MAYIS 2012 : Kamu Görevlilerinin Geneline Ve Hizmet Kollarna İlişkin Tekliflerin Değerlendirilmesi

17 MAYIS 2012 : Kamu Görevlilerinin Geneline Ve Hizmet Kollarna İlişkin Tekliflerin Değerlendirilmesi

21 MAYIS 2012 : Toplu Sözleşme Veya Toplantı Tutanaklarının İmzalanması

 

Kaynak: Türkiye Kamu-Sen Genel Merkezi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.