1. HABERLER

  2. DİNİ

  3. İlahiyatçılar Evrim Konusunda Anlaşamadı
İlahiyatçılar Evrim Konusunda Anlaşamadı

İlahiyatçılar Evrim Konusunda Anlaşamadı

Milli Eğitim Bakanlığının müfredatları yenileyeceğini duyurmasının ardından en tartışmalı konu Evrim Teorisinin müfredattan çıkarılması oldu. Öyle ki ilahiyatçılar bile bu konuda ikiye bölündü.

A+A-

Milliyetten Mert İnan'ın haberine göre Lise son sınıf biyoloji dersi müfredatından “Hayatın Başlangıcı ve Evrim” ünitesinin çıkartılmasından sonra başlayan tartışmalar ilahiyatçıları ikiye böldü. 

Yıldız Teknik Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi ve “Bir Müslüman Evrimci olabilir” kitabının yazarı Prof. Dr. Caner Taslaman’ın Milliyet’e yer alan “Evrim Teorisi Kuran’la çelişmez’ görüşlerinin ardından İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır evrimin Allah'ın ‘Bari’ sıfatına uygun olmadığını söyledi. Konu ile ilgili olarak kamuoyunda görüşleri ile sıkça tartışmalara sebep olan Mustafa İslamoğlu ise evrimin "sünnetullah" olduğunu iddia etti. Aydın Üniversitesi Toplumsal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Saim Yeprem ise evrime itiraz edilemeyeceğini itiraz edilecek noktanın evrimin tesadüfle gerçekleştiği iddiasının olması gerektiğini söyledi.

İşte O İsimler ve Evrim Hakkındaki Görüşleri:

Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır (İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi): 

“Avrupalılar evrimi çoktan hayatlarından çıkarmış durumda. Bu teorinin ispatlanması mümkün değil. İslam ve Kuran ışığında, insanın maymun veya başka bir canlı türünden dönüşmesi, evrilmesi söz konusu değil. Allah’ın sıfatlarından biri de ‘Bari’dir. Yani Allah, yarattığı her şeyi diğerinden farklı yaratır. İnsan ve hayvanların tamamı kendi türünde tektir. Bu durum aynı zamanda herhangi bir varlığın evriminin olamayacağını gösterir. Kuran’a göre insanoğlu ve hayvanlar topraktan yaratılmıştır. Annemizin yediği gıdalar yumurtaya, babamızın yedikleri sperme dönüşür. Bazı kişiler Hz.Adem ile Havva’nın çocukları, yani kardeşlerin kendi aralarında üremesini sorgulamaktadır. Allah’ın haram kılmadığı haram olmaz. Kuran’ı tam olarak bilen kişilerin evrimi savunması doğru değildir. Allah’ı inkar etmedikçe evrimi savunmaları bilgi eksikliği olarak yorumlanabilir.”

Mustafa İslamoğlu (İlahiyatçı):

“Evrim özü itibarıyla Sünettullah dediğimiz kavramdır. Her şey Allah’ın yasaları çerçevesinde olup bitmiştir. Ancak Allah’ın ‘ol’ dediği ayet İslam aleminde yanlış yorumlanmaktadır. Hiçbir şey ‘oldu da bitti maşallah’ şeklinde yaratılmamıştır. Allah, her şeyi bir süreç içinde yaratmıştır. Müslüman, Sünettullah’ı inkar edemez. Allah’ın tabiat, fizik ve biyoloji yasalarını inkar etmek Kuran’ı inkar etmektir. Evrim yani tekamül, Allah’ın yaratma kanunudur. Evrim vardır. Bir Mümin’in itiraz etmesi gereken evrim değil, tesadüflerdir. Evrim Allah’ın yasasıdır. Allah bu yasa ile insanları yaratmıştır.” 

Prof. Dr. Saim Yeprem (Aydın Üniversitesi Toplumsal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Başkanı):

“Evrim konusu maalesef son derece bilgisizce tartışılıyor. Evrim teorisinin İslam’a aykırı tarafı insanın maymundan mı, timsahtan mı, balıklardan mı geldiği değil, Allah’ın varlığının kabul edilip edilmediğidir. Neticede evrim veya diğer canlı türlerinin yaratılışında aslolan Allah’ın varlığıdır. Evrim teorisyenleri ilk yaşamın tek hücreliden başladığını ifade eder. Hücre tanımı Kuran ayetlerinde geçmektedir. Adem ve eşi aynı hücreden yaratılmıştır. İslam’a göre iki değişmeyen kural vardır. İnsanın yaratılışı kademe kademe olmuştur ancak tüm kuralların başında Allah vardır. En yüce varlık, her şeyin yaratıcısı Allah’tır.”

Bu haber toplam 2036 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.