1. HABERLER

  2. DİYANET

  3. İhtisas Mezunu Vaizlere Uzmanlık Verilsin
İhtisas Mezunu Vaizlere Uzmanlık Verilsin

İhtisas Mezunu Vaizlere Uzmanlık Verilsin

Diyanet'te yazılı ve sözlü sınavları geçerek Dini Yüksek İhtisas Merkezlerini kazanan ve 3 yıl süren zorlu bir eğitim sonrası mezun olan kursiyerlere Uzman Vaizlik verilsin..!

A+A-

Diyanet İşleri Başkanlığının uhdesinde en kapsamlı dini eğitimi veren Dini Yüksek İhtisas Merkezleri mezunlarına hak ettikleri değer veriliyor mu? Bu sorunun cevabına üzülerek "HAYIR" demek zorunda kalıyoruz. Peki neden? Şimdi konuya kursiyerlerin penceresinden bakalım. Köyde, merkezde veya daha farklı yerlerde görev yapan bir din gönüllüsü, önce yazılı sonra sözlü olmak üzere iki zorlu sınav sonrası bu kurslara girmeye hak kazanıyor.

Peki bu sınavlara girmek için aranan şartlar neler? En az 4 yıllık dini yüksek öğretimi mezunu olmak, orta seviyede Arapça ve İslami ilimlerde belli bir seviyede olmak. Kursiyerler kursa başladıktan sonra kısa kısa aralarla, Diyanet tarafından yapılan merkezi sınavlara tabi tutuluyor. Sınavlarda başarı sağlayanlar devam ediyor, başaramayanlar ise eski görevlerine geri gönderiliyor. Böylesine zorlu ve stresli bir eğitim süreci içinde gayretle gece gündüz ders çalışan kursiyelerin 30 aylık eğitim sonrası bitirme sınava girerek elde ettikleri unvan ise sıradan bir vaizlik.

Peki neden sıradan bir vaizlik dedik? Diyanet İşleri Başkanlığı 2013 yılında 2950 vaiz alınacağını duyurmuştu. Duyuruda Dini Yüksek İhtisas Mezunu olma şartı aranmadı. Hatta başkanlık dışında çalışanlar da bu alıma dahil edildi. Din görevlileri arasında "JET VAİZ" olarak adlandırılan bu vaizler, müftülük yolu kapalı olmak üzere Dini Yüksek İhtisas Merkezleri mezunu olan vaizlerle aynı haklara sahip oldular. "İnsana ancak çalıştığının karşılığı vardır." (Necm, 53/39) ayetinde de buyrulduğu üzere, 3 yıla yakın bir süre gece gündüz ders çalışan kursiyerlere çalıştığının karşılığı verilmeli.

2013 yılında atanan bu vaiz kardeşlerimizi rencide etmek gayesinde değiliz. Ancak 30 aylık Dini Yüksek İhtisas eğitimini tamamlayan kursiyerlere gereken değerin verilmesi adına, "Uzman Vaiz" olarak atanmaları sağlanamaz mı? 3 yıla yakın bir süre adeta kitaplara gömülerek gece gündüz ders çalışan bu kursiyerlere gereken değerin verilmesi adına önemli bir adım olacaktır. Başta Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın ve Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç hocalarımızın gereken adımları atacağına can-u gönülden inanıyoruz.

Mihrap Haber olarak, Türkiye geneli tüm Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinde kursiyer olarak eğitim gören değerleri hocalarımıza başarılar dileriz. Bize iletilen bir hususu dilimiz döndüğünce dile getirdik. İnşALLAH bu hususta atılacak müsbet bir adımda bir nebze olsun payımız olursa, bu bizim için en büyük bahtiyarlık olacaktır. ALLAH (c.c.), hakkımızda hayırlı olanı nasip etsin.

Halil AKYÜZ
Mihrap Haber Editörü

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.