1. HABERLER

  2. DİYANET

  3. İhsan Şenocak Neden Açığa Alındı?
İhsan Şenocak Neden Açığa Alındı?

İhsan Şenocak Neden Açığa Alındı?

İFAM'ın kurucusu ve Samsun Aşıkkutlu Eğitim Merkezi Eğitim Görevlisi Dr. İhsan Şenocak'ın Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açığa alınmasının asıl sebebi nedir?

A+A-

İFAM'ın (İlmi Ve Fikri Araştırmalar Merkezi) kurucusu ve Diyanet İşleri Başkanlığı Samsum Aşıkkutlu Eğitim Merkezi Eğitim Görevlisi Dr. İhsan Şenocak'ın Diyanet tarafından açığa alınmasına binlerce kişi tepki gösterdi. Olayın duyulduğu ilk andan itibaren gelen sert tepkilere bakılırsa, ilerleyen saatlerde daha geniş kitlelerden sert tepkilerin geleceği tahmin ediliyor. Herkesin aklına takılan soru şu; Kendini Kur'an'a, sünnete, ilme ve eğitime adayan bir kimse neden açığa alınır?

ŞENOCAK'IN DAYANAK NOKTASI NE?

Dr. İhsan Şenocak'ın sosyal medya üzerinden yayınlanan Cuma hutbeleri, ders, sohbet ve fetva videolarını incelediğimizde, Kur'an ve Sünnet odaklı bir anlatım tarzı hemen göze çarpmakta. Konuşmasının içeriğinde Kur'an ve hadislere çokca yer vermesi takipçilerinin hızla artmasının en büyük etkeni. Peki böylesine Kur'an ve sünnet ışığında hareket eden bir hocanın açığa alınmasının mutlaka haklı bir sebebi olmalı diye düşünüyoruz.

İHSAN HOCA NEDEN AÇIĞA ALINDI?

Dr. İhsan Şenocak daha önce yayınlanan bazı sohbetleri sebebiyle, bazı kesimlerce ciddi şekilde eleştirilmiş ve görevden alınmalı şeklinde haberler yapılmıştı. Fakat yakın tarihte yaptığı bir sohbet epey eleştirilmiş ve bazı yazarlar tarafından adeta hedef tahtasına konulmuştu. Kadınların pantolon giymesi ile ilgili yaptığı sohbet sebebiyle açığa alındığını tahmin ediyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığınca görevlendirilen iki müfettişin konuyu detaylı şekilde inceledikten sonra, en doğru kararı vereceklerinden şüphemiz yok.

Ancak, Kur'an ve sünnet çizgisinde sağlam duruşu ile halkın yoğun teveccühünü kazanmış kıymetli bir hocanın açığa alınması çok sert tepkileri beraberinde getirecektir. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “Sünneti tartışan türedi tipler çıktı” uyarısından sonra, Kur'an ve sünnete sıkı sıkıya sarılan ve sünneti tartışma zeminini çekmek isteyenlerin karşısında mücadele veren bir ilim adamının Diyanet tarafından açığa alınması, uzun zaman konuşulacak ve sert tartışmalarının zeminini oluşturacaktır diye düşünüyoruz.

Ancak, Şenocak'ına açığa alınması üzerinden Diyanet İşleri Başkanlığına hakaret ederek olayı farklı bir boyuta çekmek isteyenlere karşı da dikkatli olmalıyız. Unutulmalıldır ki, İhsan Şenocak halen bir Diyanet personelidir. Soruşturma neticesinde merak edilen tüm soruların cevabı ortaya çıkmış olacaktır. Devletimize ve onun güzide kurumlarına sahip çıkalım.

Mihrap Haber yönetimi olarak, Dr. İhsan Şenocak'a geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Dr. İhsan Şenocak'ın da dediği; “Allah’ın(cc) ayetlerini okumaktan daha onurlu bir vazife ve bu yolda bedel ödemekten daha büyük bir şeref tanımıyoruz..!”

AÇIĞA ALINMASINA SEBEP OLAN SOHBET..!

Bu haber toplam 12274 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.