1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hükümetin yeni bir teklifle gelmesini bekliyoruz
Hükümetin yeni bir teklifle gelmesini bekliyoruz

Hükümetin yeni bir teklifle gelmesini bekliyoruz

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, memurlar ile hükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinde yarın kıran kırana pazarlık başlayacağını belirterek, hükümetin yarın yeni bir teklifle gelmesini istediklerini söyledi.

A+A-

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, memurlar ile hükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinde yarın kıran kırana pazarlık başlayacağını belirterek, hükümetin yarın yeni bir teklifle gelmesini istediklerini söyledi. 

Memurlar sendikaları ile hükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinin 6. oturumu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndaki Reşat Moralı Toplantı Salonu'nda devam etti. Görüşmede, Kamu İşveren Heyeti'ne Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti'ne ise Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu başkanlık yapıyor. Toplantı öncesinde gazetecilere açıklama yapan Ahmet Gündoğdu, Hatay'ın Dörtyol ilçesi Amanoslar kırsalında teröristlerin açtığı ateş sonucu şehit olan askerlere Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı diledi. Salı günü Türkiye genelinde yaptıkları eyleme katılan Memur-Sen üyelerine teşekkür eden Gündoğdu, şöyle devam etti: ''Eylemlerin amacı hükümeti sıkıştırmaktı, testi kırılmadan önlem almaktı, muhatabı hükümetti. Hem Başbakanın hem Sayın Bakanların açıklamalarından görüyoruz ki eylem amacına ulaşmış. Bizim de amacımız 21 Mayıs akşamı, gece saat 24.00'a kadar bu masadan hak ettiğimiz sonucu almak. Ondan sonra tepkisiz mi kalacağız, hayır. Ama 21 Mayıs'tan sonra muhatabımız Hükümet değil, yarısı sendika yöneticileri olan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu. Amacımız üzüm yemek. 4 milyon memuru, emeklisini memnun etmek için çaba sarf ediyoruz. Gelinen noktada ümidimizin, sivil baskı unsuru olarak tepkiler dolayısıyla arttığını ifade ediyorum.''
Dünkü oturumda 11 hizmet kolunun 9'una ilişkin görüşmeleri tamamladıklarını anımsatan Gündoğdu, esas genel toplu sözleşmenin, Memur-Sen'in toplu sözleşme teklifleriyle öğleden sonra başlayacağını anlattı. Gündoğdu, ''Yarın, kıran kırana pazarlık başlıyor'' dedi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in getirdiği teklifi beğenmediklerini dile getiren Gündoğdu, ''Yarın, yeni bir teklifle gelmelerini bekliyoruz'' diye konuştu. Toplu sözleşme görüşmelerinden iyi bir sonuç almayı hedeflediklerini vurgulayan Gündoğdu, 4 milyon çalışana yapılacak zammın milyonlarca esnafın da can suyu olacağını belirtti.

MEMUR-SEN’E SATAŞMAK KİMSEYE FAYDA GETİRMEZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun partisinin grup toplantısında Memur-Sen'e yönelik eleştirilerine de yanıt veren Gündoğdu, Memur-Sen'in darbecilerle yaşamaktansa ömür boyu aç kalmayı tercih eden bir örgüt olduğunu söyledi. Memur-Sen'e sataşmanın kimseye fayda getirmeyeceğini ifade eden Gündoğdu, ''Daha ‘toplu sözleşme sonuçlarının yargıya gitmeyeceğini bil bilmeyen bir adamdan lider olur mu?’ sorusunu bugün sormayacağım, daha sonra özel olarak soracağım. Allah, CHP'ye gönül verenlere yardım etsin'' diye konuştu.
Ahmet Gündoğdu, bir gazetecinin ''Türkiye Kamu-Sen'in 23 Mayıs'ta yapacağı iş bırakma eylemine destek verecek misiniz?'' sorusunu yanıtlarken, masadan sonuç almak için hükümeti sıkıştırmanın daha doğru olduğunu vurguladı. 21 Mayıs gece yarısına kadar yapılacak her eylemin masadan anlamlı bir sonuç çıkmasına destek olacağını belirten Gündoğdu, sözlerini şöyle tamamladı: ''Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nda da sonuç çıkmazsa bu zamana kadar Memur-Sen hiç bir yanlışa tepkisiz kalmamıştır, elbette tepkimizi Başkanlar Kurulu'nda kararlaştırır, ortaya koyarız. Biz bu masaya olan ümidimizi koruyoruz. Bu koruma doğrultusunda da siyasi sorumluluğu olan iktidara ve onun buradaki temsilcisi Kamu İşveren Heyet Başkanı'na 'vermeye mecbursunuz' diyerek baskı üretiyoruz.''

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.