1. HABERLER

  2. DİYANET

  3. Hicri Yılbaşı mesajları
Hicri Yılbaşı mesajları

Hicri Yılbaşı mesajları

1 Muharrem Hicri yılbaşı dolayısıyla sitemiz aracılıyla yayınlanan mesajlar:

A+A-

1 Muharrem Hicri yılbaşı dolayısıyla sitemiz aracılıyla yayınlanan mesajlar:

Ardahan İl Müftüsü Galip AKIN:

İslam âlemi olarak 15 Kasım 2012 Perşembe günü Sevgili Peygamberimizin(sav) Mekke’den Medine’ye hicretinin 1434. yılını ve Muharrem ayının ilk gününü idrak etmiş olacağız. Hz. Ömer’in halifeliği döneminde hicretin gerçekleştiği gün, Hz. Ali’nin teklifiyle hicrî takvimin başlangıcı sayılmıştır. O günden itibaren de İslam âleminde 1 Muharrem hicrî takvimin başlangıcı olarak kabul görmüştür.

 

Hicret, baskı ve dayatma ile İslam'ın nurunun kıyamete kadar söndürülemeyeceği gerçeğinin ispat edildiği bir milattır.

Hicret, Muhacir ve Ensar ruhuyla mücehhez olmak, yaşadığımız hayatın atmosferini Kur’an ve Sünnetle süslemektir.

Bu vesileyle başta Ardahanlı hemşerilerimizin ve bütün İslâm âleminin yeni hicri yılını tebrik ediyor; hicrî 1434 senesinin ülkemiz, gönül coğrafyamız, İslâm dünyası ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.

Desk ve Din Bir Sen Genel Başkanı Lütfi ŞENOCAK:

Müslümanların rehberi peygamber efendimizin hicreti ile başlayan bu gün 1434. yıla girmiş bulunmaktayız. Hz Ömer (ra) tarafından Peygamber efendimiz ve Hz. Ebubekir R.a ile birlikte Mekke’den Medine ye hicreti esas alınarak hicri takvim uygulaması başlatılmıştır. Peygamber efendimizin bu hicreti sıradan bir göç değildir. Hicret yürüyüşü Karanlık zamanın aydınlanmasına vesile olmuş, bugün ki medeniyet olgusuna ulaşmamızı sağlamıştır.”

Bu vesile ile Rabbim, yeni gelen senenin, ümmeti Muhammed hakkında hayırlara vesile eylesin. Rahmeti ve bereketi bol olan böylesine güzel bir ay'a girmenin sevinci ve mutluluğu ile tüm İslam âleminin Hicri Yılbaşı'nı tebrik eder, hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ederim.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.