1. HABERLER

  2. DİYANET

  3. Hicri Yılbaşı kutlu olsun
Hicri Yılbaşı kutlu olsun

Hicri Yılbaşı kutlu olsun

15 Kasım Perşembe günü Hz. Muhammed (sav)'in Mekke'den Medine'ye hicretinin 1434. yıldönümü aynı zamanda Muharrem ayının da ilk günü. Muharrem ayı Müslümanlar için önem arz eden aylardan biridir.

A+A-

15 Kasım Perşembe günü Hz. Muhammed (sav)'in Mekke'den Medine'ye hicretinin 1434. yıldönümü aynı zamanda Muharrem ayının da ilk günü.

Muharrem ayı Müslümanlar için önem arz eden aylardan biridir. Muharrem ayının birinden (15 Kasım) onuna kadar 10 gün oruç tutmak ve 10′uncu gün aşûre pişirmek fazîletli ibâdetlerdendir. Bunu yerine getirenlerin Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin (radıy’allâhu anhümâ) Efendilerimiz’le cennete girecekleri ümit edilir.

Bu 10 günlük orucu tutamayanlar, mümkünse 8, 9 ve 10′uncu günleri oruç tutmalıdırlar.

Muharrem ayı ve aşure günü, Hıristiyan ve Yahudiler tarafından da kutsal sayılırdı. Nitekim Peygamberimiz Medine’ye hicret ettikten sonra orada yaşayan Yahudilerin oruçlu olduklarını öğrendi. Bunun ne orucu olduğunu sordu. Yahudiler, “Bugün Allah’ın Musa’yı düşmanlarından kurtardığı, Firavun’u boğdurduğu gün. Hz. Musa, şükür olarak bugün oruç tutmuştur.” dediler. Bunun üzerine Peygamberimiz de, “Biz, Musa’nın sünnetini ihya etmeye (yaşatmaya) sizden daha fazla yakın ve hak sahibiyiz.” buyurdu. O gün oruç tuttu ve tutulmasını da emretti. Ancak ertesi sene Ramazan orucu farz kılınınca isteyenlerin tutmasını söyledi. Peygamberimiz (sav), bu günle ilgili olarak, “Zilhiccenin son günü ve Muharrem’in birinci günü oruç tutan, o yılın tamamında oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur.” buyuruyor.

Hicri yılbaşınız mübarek olsun, yeni hicri yılımız tüm insanlığa huzur getirsin...

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.