1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Her İhbar İçin Soruşturma Başlatılmayacak
Her İhbar İçin Soruşturma Başlatılmayacak

Her İhbar İçin Soruşturma Başlatılmayacak

OHAL kapsamında önceki gün yayımlanan KHK’da çok sayıda düzenleme yer alırken, bunlardan en öne çıkanı ise savcılıklar bundan sonra ihbarları doğrudan soruşturma konusu yapmadan inceleyecekler.

A+A-

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında geçtiğimiz hafta cuma günü yayımlanan KHK ile Ceza Muhakemesi Kanunu'nda (CMK) önemli bir değişiklikler yapıldı. Artık her ihbar için soruşturma başlatılmayacak. İhbar asılsız bulunursa işleme konulmayacak ve bu durumdan ihbarcı da haberdar edilecek. Değişiklikle ilgili Adalet Abdulhamit Bakanı Gül, "Vatandaşın lekelenmeme hakkı korunacak" dedi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile hayata geçirilen düzenlemenin ayrıntılarını anlatan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, şunları ifade etti:

"Düzenlemeyle, soyut ve dayanaksız ya da konusu suç oluşturmayan şikâyetler için soruşturma öncesi ön değerlendirme süreci getirilmiştir. Bu tür ihbar ve şikâyetler üzerine artık doğrudan soruşturma yapılması, kişilere yersiz biçimde şüpheli sıfatı verilmesi ve kişilerin gereksiz biçimde soruşturma işlemlerine muhatap edilmeleri söz konusu olmayacaktır."

CMK'da yapılan değişikliğe göre, savcılık bir ihbarla ilgili soruşturma açmadan, "Soruşturmaya yer yok" kararı verebilecek. Bu durum, ihbar sahibine iletilecek. İhbar sahibinin itirazı üzerine, soruşturmaya karar verilirse, bu dosyayı sadece ilgili savcı, hâkim ve mahkeme görebilecek.

"Soruşturma yapılmasına yer olmadığına dair kararlar için savcılıkta ayrı bir kayıt tutulacak"

"Vatandaşın 'lekelenmeme hakkı'nın azami derecede korunabilmesi için de şikâyet edilen kişiye şüpheli sıfatı verilmeyecektir. Bu tür ihbar ve şikâyetler ile soruşturma yapılmasına yer olmadığına dair kararlar için savcılıkta ayrı bir kayıt tutulacaktır.'' diyen Adalet Bakanı Gül, "Soruşturma yapılmasına yer olmadığına dair kararlar, ilgili kolluk birimine de bildirilip, kolluk kayıtlarının düzeltilmesi, ayrı bir sistemde tutulması sağlanacaktır. Böylece; asılsız şikâyete konu olan kişinin, iradesi dışında oluşmuş kayıtlar üzerinden yeni mağduriyetlere uğraması engellenecektir.'' dedi.

"Kaldırılan askeri yargıda görevli hâkim ve savcılara da adli ve idari yargıda çalışma hakkı verildi"

Yeni KHK ile harp okullarının denetim ve yönetimini bütünüyle sivilleşirken, kaldırılan askeri yargıda görevli hâkim ve savcılara da adli ve idari yargıda çalışma hakkı verildi. Çalışmak istemeyen ve emekliliğe hak kazanan askeri yargı mensuplarına ise ikramiyenin yanında tazminat da ödenecek.

"Sivil havacılığa geçen askeri pilotlardan uygun görülenler yeniden TSK’ya dönmek zorunda olacak"

18 yıllık yükümlülük süresini doldurmadan, 2012’de yapılan ve yükümlülük sürelerini kısaltan düzenleme uyarınca sivil havacılığa geçen askeri pilotlardan uygun görülenler yeniden TSK’ya dönmek zorunda olacak. Dönmeyenler, yükümlülük süreleri bitene kadar sivil alanda da pilotluk yapamayacak.

Uyuşturucu cezalarını artıran KHK’da, bağımlıların tedavisinde en büyük sorun alanı olarak görülen sigortalı olmama ve ücret ödeme yükümlülüğü ise SGK düzenlemesi ile aşıldı.

KHK’da yer alan ve geniş kesimleri ilgilendiren düzenlemelerden bazıları şöyle:

İstifası yerinde görülen memur, göreve yeni memur başlamamış olsa bile memuriyete dönebilecek

İstifa eden memurlar, yerlerine yeni isim gelinceye kadar, idare izin vermedikçe görevini bırakamayacak. Bu düzenleme, yerine memur atanmadan görevi bırakanların memuriyete dönememesi sorununu da çözdü. Düzenleme uyarınca idarenin izniyle istifası yerinde görülen memur, göreve yeni memur başlamamış olsa bile memuriyete dönebilecek.

Harp okulları Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı olacak

15 Temmuz darbe girişiminden sonra yapısı değiştirilen harp okullarında artık tamamen sivilleşmeye geçildi. Buna göre yardımcı doçent, doçent, profesör atamaları rektörün onayı ile Milli Savunma Bakanı tarafından yapılacak. Bu okullarda, öğrencilerin fiziki ve ruhi yapılarını geliştirmek amacıyla ve kuvvetlerin ihtiyacını karşılayacak şekilde akademik ders programı dışında uygulamalı askeri eğitim verilecek. Harp okulları Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı olacak, rektörü Milli Savunma Üniversitesi Rektörü olacak.

Harp okullarında artık lisans üstü düzeyde eğitim verilmeyecek

Harp okullarında artık lisans üstü düzeyde eğitim verilmeyecek. KHK’ya göre bu okullarda lisans üstü eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve uygulama yapan enstitüler de yer almayacak. Okulun eğitim-öğretim plân ve programları artık Milli Savunma Üniversitesi Yüksek Danışma Kurulu’nun görüş ve tavsiyelerine uygun olarak dekanlıklar tarafından hazırlanacak ve Milli Savunma Bakanı’nın onayıyla yürürlüğe girecek.

Harp okullarında komutan rektöre bağlı olacak

Harp okulu komutanının üzerinde, “Harp Okulları Kurulları” tanımlandı. Buna göre, bu kurullar yönetim kurulu, öğretim kurulu ve disiplin kurulundan oluşacak. Rektörün başkanlığındaki yönetim kurulunda, harp okulu komutanı, dekan ve dekan yardımcıları yer alacak. Disiplin kurulunun da başkanı rektör olacak. Öğretim kurulu ise dekan başkanlığında kurulacak ve öğretim planlarının hazırlanmasından sorumlu olacak. Öğrencilerin, okulla ilişiğinin kesilmesi hakkındaki karar, rektörün teklifi ve bakanın onayıyla yürürlüğe girecek.

Artık dekanlar harp okulu komutanına değil rektöre bağlı çalışacak

Daha önce harp okullarının ve bağlı tüm birimlerin yönetim gözetim ve denetiminden sorumlu olan harp okulu komutanı, KHK ile rektöre bağlandı. Eğitim-öğretim faaliyetleri ile idari işlere karışmayacak harp okulu komutanının sorumluluğunda sadece askeri eğitimler olacak. Dekan, harp okulu komutanı ile aynı rütbede olacak. Yani artık dekanlar harp okulu komutanına değil, rektöre bağlı çalışacak. Dekan ve dekan yardımcılarını da Milli Savunma Bakanı atayacak. Dekan, TSK sosyal tesislerinden ve lojmanlardan okul komutanı gibi istifade edecek.

Bu okullarda görevli subay öğretim elemanları yalnızca doktoraları varsa harp okulları dışındaki kıt’a, karargâh ve kurumlara atanabilecek. Bakan onayıyla yurtdışındaki üniversiteler ve harp okullarıyla öğretim üyesi değişim programları gerçekleştirilebilecek.

Bundan sonra harp okullarının öğretim faaliyetlerinin bilimsel yönden denetlenmesi, Harp Okulu Bilimsel Denetleme Kurulu tarafından değil, rektör tarafından yapılacak.

Milli Savunma Üniversitesi’ne bağlı harp okulları, astsubay meslek yüksekokulları ve enstitülerde atamalı veya görevli sivil öğretim elemanlarına aldıkları brüt üniversite ödeneğinin yüzde 30’u oranında ayrıca ödeme yapılacak. Bu ödeme vergiden de muaf tutulacak.

Milli Savunma Üniversitesi’ne bağlı kurumlarda görevli öğretim elemanlarına disiplin ve cezai hükümler açısından Milli Savuma Bakanlığı ve TSK’da görevli sivil memurlara uygulanan hükümler uygulanacak. Bu öğretim elemanlarına Devlet Memurları Kanunu’nun öngördüğü cezaların yanı sıra yükseköğretim yasasında yer alan disiplin cezaları da uygulanacak.

İlamsız icra dosyaları düşecek

Herhangi bir mahkeme kararına dayanmadan yapılan icra başvurularına, “ilamsız icra” deniliyor. İcra dosyalarının büyük bölümünü de bu başvurular oluşturuyor. KHK ile idari yargının alanına giren ilamsız icra dosyaları için “düşme” kararı verilmesi düzenlendi. Buna göre, başvuru sahipleri, dosya düştükten sonra itirazda bulunabilecek. İtiraz sonuç vermezse yargıya başvurabilecek. İcra takibi, yargının verdiği karar sonrası başlatılabilecek.

Artık ne ekileceğine mülki  amirler karar verecek

KHK’da yer alan düzenlemeye göre güvenlik bölgesi ilan edilen yerlerde, güvenlik bölgesine 200 metreye kadar olan alanlarda hangi zirai ürünün ekiminin yapılabileceğine ilgili yerin mülki amiri karar verecek. (İLKHA)

Bu haber toplam 283 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.