1. HABERLER

  2. DİYANET

  3. Hatimle teravih namazı kılmak için 20 kilometrelik uzaklıktan gelenler var
Hatimle teravih namazı kılmak için 20 kilometrelik uzaklıktan gelenler var

Hatimle teravih namazı kılmak için 20 kilometrelik uzaklıktan gelenler var

Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunan İmam Dayı Camii’nde, 10 yıldır hatimle teravih namazı kılınıyor. Bazı vatandaşlar, İmam Dayı Cami’de hatimle namaz kılmak için 15-20 kilometre mesafe kat ediyor.

A+A-

Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunan İmam Dayı Camii’nde, 10 yıldır hatimle teravih namazı kılınıyor. Bazı vatandaşlar, İmam Dayı Cami’de hatimle namaz kılmak için 15-20 kilometre mesafe kat ediyor.

Alanya’nın Güllerpınar’ı Mahallesi’nde bulunan İmam Dayı Camii, 1997 yılında yapıldı. 15 yıllık geçmişi olan caminin son 10 yılında cemaat hatimle teravih namazı kılıyor. 10 yıl önce dönemin ilçe müftüsü Muhammed Gevher’in isteğiyle başlayan hatimle namaz kılma, bugüne kadar devam etti. Teravih namazı huşu içinde kılındığı için hatime 15-20 kilometre uzaktan gelen cemaat bulunuyor.

İlçe Müftüsü Ahmet Hamdi Başpınar, bazen bizzat namaz ve hatime de katıldığını söyledi. İmam Dayı Camii’nde görevli imam ve müezzinle birlikte hatimle teravih namazı kılındığına dikkat çeken Başpınar, “ Başka camilerde bulunan cemaatlerinde mutlaka bir günde olsa bu camide hatimle teravih namazına katılmalarını tavsiye ediyoruz. Farklı camilerde bulunan cemaatlerin de istemesi halinde hatimle teravih namazı kılınabilir.” dedi.

HATİM ÖNCESİ VE SONRASINDA ÇAY, PASTA, TATLI, BÖREK VE DONDURMA İKRAM EDİYOR
"Allah bu birlikteliğimizi bozmasın. Bu şekilde namaz kıldırmayı daim eylesin.” diye dua eden İmam Dayı Camii İmamı Ahmet Şahin, 4 yıldır bu camide görev yapıyor. Şahin, namazları daha zevkli hale getirebilmek için namazdan önce ve sonrasında ikramlarda bulunuyor. Hatim öncesi ve sonrasında çay, pasta, tatlı, börek ve dondurma ikramı yaptığını belirten Şahin, Yaz Kur’an Kursları haricinde isteyen çocuklara ekstra Kuran’ı Kerim ve dini bilgiler eğitimi verdiğini söyledi.

Hatimle teravih namazına katılan cami cemaatinden Yaşar Göçeroğlu, 1997 yılından beri hep bu camide namaz kıldığını belirtti. Son 10 yılında huşu içinde camide namaz kılmaktan zevk duyduğunu söyledi. Kur’anı Kerimi ve tecvitli okumayı bu camide öğrendiğini belirten Göçeroğlu, bayanlarla birlikte hatime 100 kişi civarında cemaat katıldığını ifade etti. Burada kıldığı namazdan aldığı zevki hiçbir cami de almadığını dile getiren Göçeroğlu, “Hatimle namaz beni rahatlatıyor. Mutlu olurum.” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.