1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Hantal Yapının Müsebbibi Devlet Memurları mı?
Hantal Yapının Müsebbibi Devlet Memurları mı?

Hantal Yapının Müsebbibi Devlet Memurları mı?

Diva-Sen Genel Başkanı Mustafa Çopursuz, “Devlet memurları acaba gerçekten hantal yapının müsebbibi midir? İşte bu soruya cevap aramak gerekmektedir” dedi.

A+A-

DEVLET MEMURLARI İLE İLGİLİ YENİ DÜŞÜNCELER

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu çerçevesinde tanımı yapılan ve mer’i yasalarla devlet dairelerinde görev alan memurlar üzerinde bugüne kadar çok şeyler söylendi ve yazıldı. Ancak hemen hemen dillerde hiç düşmeyen ve son olarak Sayın bakanlarımızın da gündem oluşturdukları devlet memurları acaba gerçekten hantal yapının müsebbibi midir? İşte bu soruya cevap aramak gerekmektedir.

Her şeyden önce sürekli dile getirdiğimiz ve mutlak surette olmasını istediğimiz liyakat konusu ne yazık ki günümüze kadar geçer akçe olarak görülmedi. Her ne kadar Sayın bakanlarımız arada bir dillendirmiş olsa da. Bu tespitten hareketle kesinlikle hiçbir devlet memurunu suçlamaksızın liyakat konusuna riayet edilmediği için bu günkü serzenişlerin yapıldığı kanaatini taşımaktayız. Aslında meseleyi anlamak o kadar da zor olmasa gerek. Filhakika özel teşebbüslerde ve şahsi iş yerlerinde çalışan tüm elemanlar liyakatine göre işe alınır, işe alınanlar performanslarına göre kendilerini ispatlar ve üst görevlere taltif edilirler. Aksi halde ikinci veya üçüncü gün “Sen bize yaramazsın kardeşim” denilerek nazik bir eda ile işine son verilir. Yani özel müteşebbislerin artılarını veya eksilerini kontrol etmelerinde her şey anlaşılmakta olup ona göre tasarruflarını gerçekleştirmektedirler.

Diğer taraftan, özel müteşebbislerle devlet kurumlarını mukayese ettiğimiz zaman asıl vurgulamak istediğimiz husus anlaşılır hal alacaktır. Yani devlet kurumlarında istenilen verim ve başarı yakalanamıyorsa bunun sebebi elbette liyakate yer verilmeden göreve alma usulüdür. Zira referans olarak esas alınan “Benim adamım, filancanın adamı, filan yerin üyesi, falanca grubun adamı” gibi kriterler devletin yapısını iyice hantal hale getirmiştir ki Sayın bakanlarımızın son zamanlarda dillendirdikleri hususlar bu sebeplerden dolayı gündemdeki yerini almıştır. Ancak yapılan açıklamalar ciddi manada devlet memurlarını incitmiş ve yaralamıştır. “Devlet memurluğu kimsenin babasının malı değildir” ifadeleriyle, değiştirilmesi düşünülen devlet memurları kanununun nasıl bir düzenlemeye tabi tutulacaksa biran önce çalışmaların başlatılması ve enine boyuna tartışılması çalışma barışını da beraberinde getirecektir. Elbette devlet memurluğu kimsenin babasının malı değildir ancak kimsenin de arpalığı olmamalıdır. Hakikat şudur ki; özel müteşebbislerin tanıdığı hakların aynısının da devletin memurlarına tanıması, bahse konu hantallığı ortadan kaldıracaktır.

Devlet memurlarının mesai aralıkları da gündem maddesi oldu. Sayın bakan elbette çalışkan ve iş üretme bilgi ve becerilerine sahip. Dolayısıyla hem teşekkür hem de takdir ediyoruz. Lakin bu açıklama da kalpleri hüzünlendirmiştir. Sanki bugüne kadar çalışanlar her şeylerinden fedakârlık etmemişler, mesailerini doldurmak için beyhude işlerle uğraşmışlar ve devletin hantal yapıya sahip olmasını sağlamışlar? Doğrusu bu tür açıklamalar her ne kadar iyi niyetle söylenmiş olsa da sonuç itibariyle kalpleri yaralayan bir açıklama olmuştur.

Şu halde sayın devlet büyüklerimize düşen görev; eleman seçiminde tamamen liyakate, ehliyete, kalifiye ve samimiyete önem vermeleri ve özel müteşebbislerde olduğu gibi, yapılan işin özelliğine göre dolgun ücret, özlük ve sosyal haklarda tatmin edici iyileştirmeleri hayata geçirmeleridir. Çeşitli çevrelerce yapılan araştırmalarda ortaya çıkan asgari geçim standartlarının altında devlet memurluğu yapanların durumlarının da gündem maddesi olarak tayin ve tespit edilmesini de öneriyoruz elbet. Hak sahiplerine hak ettikleri tam ve zamanında verildiği zaman nelerin değişeceğini hep beraber görmek arzusundayız.

Saygılarımızla..

Mustafa ÇOPURSUZ
Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve
Diva-Sen Genel Başkanı

Bu haber toplam 2387 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.