1. HABERLER

  2. VAAZ

  3. Haftanın Vaazı: Hakiki Müminler Kimlerdir?
Haftanın Vaazı: Hakiki Müminler Kimlerdir?

Haftanın Vaazı: Hakiki Müminler Kimlerdir?

Hakiki Müminler Kimlerdir? Mümin, Allah’a ve Hz. Peygamber’e ve O’nun haber verdiği şeylere yürekten inanıp, kabul ve tasdik eden kimseye denir.

A+A-

HAKİKİ MÜMİNLER KİMLERDİR? [1]

“Mümin” iman kelimesinden türemiştir. İman kelime olarak tasdik etmek, bir şeye kesin olarak inanmak demektir.

Mümin ise Allah’a ve Hz. Peygamber’e ve O’nun haber verdiği şeylere yürekten inanıp, kabul ve tasdik eden kimseye denir.

Bu iman esaslarına inanan kişi mümindir. Ancak, bir kişinin hakiki bir mümin, yani kâmil manada mümin olabilmesi için bu iman esaslarının gereklerini yerine getirmesi gerekir.

Yüce Allah (c.c.) Kur’an-ı Kerim’de:

لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ فِي أَحْسَنِ تَقْوِيمٍ Biz, gerçekten insanı en güzel bir biçimde yarattık.[2]

ثُمَّ رَدَدْنَاهُ أَسْفَلَ سَافِلِينَ Sonra da onu (kendi kıymetini bilmediği için) aşağıların aşağısına çevirdik.[3]

الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ فَلَهُمْ أَجْرٌ غَيْرُ مَمْنُونٍ Fakat iman edip sâlih amel işleyenler için eksilmeyen devamlı bir ecir vardır. [4] buyurmaktadır.

Ayet-i kerimede buyurulduğu üzere, en mükemmel şekilde yaratılan insanoğlu dünyaya imtihan için gönderilmiş, imtihan için gönderildiği dünyada başıboş bırakılmamıştır.

Hz. Âdem’den Hz. Muhammed (s.a.s)’e kadar gönderilen bütün peygamberler insanlarla Allah (c.c.) arasında elçilik görevini yapmışlar ve Allah’ın insanlara bildirilmesini emrettiği hükümleri onlara bildirmişler ve bu hükümleri pratiğe yansıtan model şahsiyetler olmuşlardır.

Zira hakiki mümin olabilmenin yolu Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerimde bildirdikleriyle amel etmek ve son Peygamber Hz. Muhammed’i örnek almak, eylem ve davranışları Allah ve resulünün emir ve yasaklarına göre belirlemekle mümkün olacağı bir hakikattir.

İnsan, Allah'ın yeryüzünde halifesi olması itibariyle, O'nun bütün isim ve sıfatlarına mazhar olan özellikleri kendinde toplaması neticesinde hakiki mümin, insan-ı kamil olabilir.

Azizüddin Nesefî, “Hakiki mümin, iyi söz, iyi hareket, iyi ahlak ve iyi bilgide tam olandır.” der.

Hakiki mümin olmanın yolu, insanın kendisini tanımasından, mükemmel bir varlık olarak yaratıldığını[5] bilmesinden geçer.

Bu yüzden: مَن عَرَفَ نَفْسَهُ فقَد عَرَفَ ربّهُ "Kendini bilen Rabbini bilir" ifadesinin kullanımı yaygındır.

Hacı Bayram Velî'nin şu kıt'ası bu anlamdadır.

Bilmek istersen seni
Can içre ara anı
Geç canından bul anı
Sen seni bil, sen seni

Kur’an-ı Kerim ve hadis-i şerifler geniş bir şekilde bizlere müminin üzerinde bulunması gereken vasıfları anlatmaktadır. Biz burada Ku’an ve sünnet ışığı altında hakiki, kâmil bir mü'min nasıl olunur? Hakiki müminin özellikleri nelerdir? Bunlardan bazılarını arz etmeye çalışalım.

Öncelikle şunu bilmeliyiz: Kamil mü'min denilince bütün kusur ve hatalardan arınmış, bir insan hatıra gelmemelidir. İslam'da la-yuhtilik (günahsızlık/hatasızlık) ilkesi yoktur.

Doğuştan gelen bir günah ve suçluluk da yoktur. İnsan elbette hata ve günahtan salim olamaz.

Cuma Vaazının tamamını indir

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.