1. HABERLER

  2. DİYANET

  3. Hafızlık eğitiminin önü tıkanmamalı
Hafızlık eğitiminin önü tıkanmamalı

Hafızlık eğitiminin önü tıkanmamalı

DESK ve Din Bir Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Genel Başkan yardımcısı Mesut Çakıroğlu ile birlikte Nevşehir il başkanlığının organize ettiği bir dizi programa katıldı.

A+A-

DESK ve Din Bir Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Genel Başkan yardımcısı Mesut Çakıroğlu ile birlikte Nevşehir il başkanlığının organize ettiği bir dizi programa katıldı. Din Bir Sen Nevşehir İl başkanlığı yeni teşkilat binası açılışı ve Din Görevlileri Buluşma ve Tanışma toplantısı 2 Eylül Pazar günü geniş bir katılımla gerçekleşti.

Din Bir Sen il başkanı Menderes Ateş ve Genel Başkan yardımcısı Mesut Çakıroğlu Katılımcılara selamlama konuşması yaptılar. Konuşmaların ardından Desk ve Din Bir Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak katılımcılara ve sendika üyelerine konuşma yaptı.

Şenocak konuşmasında; “Öncelikle böyle güzel bir yerde böyle güzel bir ortamı sağlayan başta Nevşehir İl başkanımız Menderes Ateş beye beraberindeki il yönetimine teşekkür ediyorum. Görüyorum ki Nevşehir’in %80’ni burada ümit ediyorum bir sonraki sene %100 burada olacaktır. Şuanda Nevşehir de Din Bir Sen üyesi 210’na ulaşmıştır inanıyorum ki 2013 yılında sayımızda 300’leri geçecektir.

nevsehir2Diyanet İşleri başkanlığına projelerimizi sunmaya devam ediyoruz. Yeni eğitim sistemi 4+4+4 ile birlikte hafızlık eğitiminin önü engellenmektedir. İlim yolunda sadece beşeri yeteneklerin değil manevi kazanımlarında önemli olduğunu ifade eden Şenocak, özellikle hafızlık gibi zor ama yetenek gerektiren bir kazanımın küçük yaşlarda olması gerekir. 4. Sınıfı bitiren bir çocuğun, ister hafızlık eğitimi için, isterse de eğitimine örgün devam etmek için bir tercih hakkı olması gerekir. Özellikle hafızlık eğitimi alacak ve kuran kurslarına gidecek çocukların açık öğretim sistemi ile eğitimlerine devam etme hakları verilmelidir, Din Bir Sen olarak bizler hemen sorunu aşmak için çözüm yolu ve projeler geliştirdik.”   Dedi.

Şenocak Konuşmasına Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’i ziyareti esnasında geçen bir diyalogu aktararak devam etti; Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Görmez’i ziyaret ettiğimizde hafızlık eğitimindeki sorunları belirttik ve bu sorunları projelerimizle aşabileceğimizi belirttik. Yatılı kuran kurslarının yönetmeliklerini ve adlarını” kuran eğitim merkezleri” olarak değiştirilmelidir. İmam hatibe gidecek öğrencilerimizi istihdam ederek ikinci 4 yılın başında öğrencimizi alıp 8 yıl boyunca diyanet çatısı altında eğitim verilmelidir. Öğrencilerimiz 8 yıl bitiminde hiç zorlanmadan ilahiyat fakültelerinde yerleri hazır olacak.” Dedi.

Şenocak konuşmasını bir müjdeli haberle sonlandırdı; verdiğimiz bu proje kabul edilirse ve sisteme geçilirse öğrencilerimizin başarı perfonmasına göre Türkiye de 10 tane imam hatip sadece hafızlık eğitimi yapmış öğrencileri istihdam edecek. Çocuklarımız bu okulları bitirince ilahiyat fakültelerinde istihdam edilecek ve tüm masrafları Diyanet işleri başkanlığınca karşılanacak, devamında 2 yıl süreyle konuşulan Arapça ya da sağlam eğitim verebilecek ülkelerde eğitime gönderilecek ve bu gençlerimiz Diyanet işleri başkanlığında iş garantisiyle eğitimini tamamlamış olacak.” Diyerek konuşması tamamladı.

 

Nevşehir programının hemen ardından Nevşehir İl Başkanlığının yeni yönetim binasının açılışını yapan Şenocak; Nevşehir ilimiz diğer illerimize örnek teşkil edecek bir çalışma içerisinde emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. İnşallah çalışmalarının daha da artmasını diliyorum. “Dedi.

Daha sonrada Kapodokya Tv nin konuğu olan Genel Başkan Şenocak burada da konfederasyon ve sendikanın faaliyetlerini Nevşehir halkıyla canlı yayında paylaştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.