1. HABERLER

  2. DİYANET

  3. Hacılar Medine-i Münevvere'de
Hacılar Medine-i Münevvere'de

Hacılar Medine-i Münevvere'de

Kutsal topraklarda hac farizalarını tamamlayan hacıların bir kısmı memleketlerine dönmeye başlarken, ilk olarak Mekke'ye gelenler ise Medine'ye geçerek Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed'in kabrinin de bulunduğu Mescid-i Nebevi'yi ziyaret ediyor.

A+A-

Hac ibadeti için dünyanın dört bir tarafından gelerek, kutsal topraklarda buluşan milyonlarca Müslüman, hacı olduktan sonra Mekke'den ayrılıyor. İlk olarak Medine'ye gelip buradaki ziyaretleri gerçekleştirdikten sonra Mekke'ye geçenler ülkelerine dönerken, önce Mekke'ye gelenler ise hac farizalarını tamamladıktan sonra Medine'ye geçerek ziyaretlerini sürdürüyor. Hz. Muhammed ve birçok ashabının medfun olduğu Medine’ye gelenler, başta Ravza-i Mutahhara'nın (Hz. Muhammed'in kabri) bulunduğu Mescid-i Nebevi, Mescid-i Kıbleteyn, Kuba ve Cuma Mescidi olmak üzere, binlerce sahabenin kabrinin bulunduğu Cennetü'l-Baki ve Uhud Şehitliği gibi manevi mekanları ziyaret ediyor. Özellikle vakit namazlarını Mescid-i Nebevi'de kılmaya özen gösteren hacılar, zamanlarının çoğunu Mescid-i Nebevi’de geçiriyorlar.

30 bin hacı Medine’den yurda dönecek…

2017 Hac Organizasyonu kapsamında Medine’de yürütülen hizmetler hakkında bilgi veren Medine Koordinasyon ve İskân Ekip Başkanı Fatih Kurt, “Hacılarımızın sağlıklı bir şekilde, huzur içerisinde ibadetlerini yapabilmeleri için Medine’de; İrşat hizmetleri, sağlık hizmetleri ve kargo hizmetleri gibi birçok alanda tüm tedbirlerimizi aldık. Medine’de konaklayan hacılarımız Mescid-i Nebevi’ye yakın otellerde konaklıyorlar. En uzak otel mescide 700 metre uzaklıkta bulunuyor” dedi.

Hacılara günlük sıcak yemek hizmeti verdiklerini belirten Medine Ayniyat Ekip Başkanı Şükrü Türkmen, “ Medine’de günlük 20 bin kişiye sıcak yemek verebilecek kapasitede bir yemek fabrikamız var” dedi.

Hac öncesi 3 Ağustos 2017 tarihinde Medine’ye gelmeye başlayan kafileler, 27 Ağustos 2017 tarihinde de Arafat’a çıkmak üzere Mekke’ye intikallerini tamamladılar. Hac Farizasını yerine getirmek üzere ilk olarak Mekke’ye giden hacılar ise, şeytan taşlama görevlerini de yaparak Kurban Bayramı sonrası Medine’ye intikal etmeye başladılar. Medine’de ziyaretlerini tamamlayan hacıların yurda dönüşler ise 6 Eylül 2017’de ilk kafile çıkışıyla başladı. Son kafilenin 29 Eylül 2017 tarihinde yurda dönmesiyle de Medine’de Türk hacısı kalmayacak. Böylece 30 bine yakın hacı Medine üzerinden yurda dönmüş olacak.

Mescid-i Nebevi'de Cuma Coşkusu…

Hac farizalarını tamamladıktan sonra Medine’ye gelen hacılar, Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed'in kabrinin de bulunduğu Mescid-i Nebevi'de Cuma namazını eda etti.

Farklı dil, ırk ve renkte bir milyondan fazla Müslümanın Mescid-i Nebevi’de eda ettiği Cuma namazında İslam âlemi için birlik duaları edildi.

Bu haber toplam 184 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.