1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Hac Görevli Seçimi Talimatı Beklentileri Karşılamıyor
Hac Görevli Seçimi Talimatı Beklentileri Karşılamıyor

Hac Görevli Seçimi Talimatı Beklentileri Karşılamıyor

Bağımsız Diyanet Sen Başkanı Faruk Çetin bir basın açıklaması yaparak; “2017 Yılı Hac Görevli Seçimi Talimatı Personelin Beklentilerini Karşılamıyor” ifadelerine yer verdi.

A+A-

Bağımsız Diyanet Sen Başkanı Faruk Çetin bir basın açıklaması yaparak; Diyanet İşleri Başkanlığı 2017 Hac organizasyonunda görevlendirilecek personel seçimi talimatını incelediğimizde personel arasında ayrım yapıldığını görmekteyiz ifadelerine yer verdi.

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin; 2017 yılı hac organizasyonunda görev alacak personelin müracaat kriterlerini incelediğimizde geçtiğimiz yıllara göre yine yeni kriterlerin getirildiğini, hiç hac ve umre organizasyonlarından görev almayan personele müracaat hakkının tanınmadığını, bir unvanda çalışana görevlendirilmesinde sağlık açısından herhangi bir engel bulunmamasını isterken, diğer unvandaki personelden Daha önce umre organizasyonlarında görevlendirilmiş olması ve Grup oluşturanlar hariç tutması kriterinin hac organizasyonunda görev almak isteyen din görevlilerinin beklentilerden uzak olduğunu görmekteyiz.

SENDİKAMIZIN TEKLİFİ OLAN VE 2014’TE UYGULANAN EĞİTİM UMRESİ MEMNUNİYETLE KARŞILANMIŞTIR

Sendika olarak gündeme getirdiğimiz konuların başında hac organizasyonunda görevlendirilecek din görevlilerine umre yaptırılarak eğitim verilmesi, bu vesileyle de görevlendirilen personelden daha fazla verim alınacağını gündeme taşıyarak yetkililere iletmiş olmamız neticesinde geçtiğimiz yıllarda hac görevlendirmesinden önce umre yaptırılması teklifimiz yerinde değerlendirilmiş ve 2014 yılında da uygulanmıştır.

Uygulamaya alınan eğitim amaçlı umre din görevlileri arasında memnuniyetle de karşılanmıştır.

Hem hizmet kalitesinin artırılması hem de tecrübesiz görevlisi kavramının ortadan kaldırılması için müracaatların kısıtlanması engellenmesi amacıyla umre kriterini getirmek yerine eğitim umresi yapılması son derece isabetli olacaktır. Kurumlar personeli arasında ayrım yapmayarak hizmet kalitesini yükseltecek personele öncelik verilmelidir.

HAC ORGANİZASYONUNDA GÖREVLENDİRİLECEK DİN GÖREVLİLERİNE EĞİTİM UMRESİ YAPTIRILMALI TECRÜBESİZLERE ÖNCELİK TANINMALIDIR

Bağımsız Diyanet Sen olarak Diyanet çalışanları adına gündeme getirdiğimiz ve Diyanet işleri başkanlığına farklı zamanlarda yazışmalarımızda da bahsetmeye çalıştığımız Hac Görevinden Önce Tecrübesiz olanların 1 Hafta Umre yaptırılarak oluşması muhtemel aksaklıkların minimum seviyede olması bu programın uygulanması gerek kurum saygınlığı açısından gerekse de görevlinin özgüveni açısından isabetli bir uygulama olacağını yetkililere ilettik.

2017 yılı personel seçim kriterlerinde görevlendirileceklerin tecrübeyi kazanması için grup toplamaya teşvik edilmesi, grup toplayan personel ile toplamayan personel arasında bir ayrım yapılmamasını beklemekteyiz.

HAC VE UMRE ORGANİZASYONLARINDA GÖREVLENDİRİLECEK PERSONELE YÖNELİK ÜLKE VE BÖLGE SIRALAMASI YAPILMALIDIR

Hac ve Umre hizmetleri Diyanet İşleri Başkanlığının asli görevleri arasında yer aldığını ifade eden başkanlık, bu camianın asli görevini zaman meftunu gözetmeden yapan bu kurumun kahramanları din görevlileri arasında kanayan bir yara olan hac ve umre görevlendirmelerinde, Türkiye sıralaması için bir çalışma başlatılarak adım atılması, camianın gönül vermiş olduğu sosyal taraflar ile toplantılar düzenleyerek personelin beklentilerine yönelik kararlar alması son derece isabetli olacaktır.

BÖLGELERDE KAFİLE SAYISINA GÖRE HİZMET YILI ESAS ALINARAK DİN GÖREVLİSİ GÖREVLENDİRMELERİ YAPILMALIDIR

Bağımsız Diyanet Sen olarak; bir bölgeden kaç kafile gidiyorsa, o bölgede en uzun süre görev yapan ve hiç hacca veya umreye gitmeyen personelin sıralamaya konularak, görevlendirmede onların tercih edilmeleri isabetli bir karar olacağını dile getirmekteyiz ve beklemekteyiz.

HER GÖREVLİ NE ZAMAN HAC VE UMRE ORGANİZASYONUNDA GÖREV ALACAĞINI HANGİ YILDA SIRASI GELECEĞİNİ ÖNGÖRECEĞİ BİR SİSTEM GELİŞTİRİLMELİDİR

Hac ve Umre Görevlendirmelerinde bir görevli ne zaman gideceğini bileceği bir uygulayamaya geçilmesini, Bir defa giden görevlinin ikinci bir defa daha gitmesinin önünün kapanmasını, tüm din görevlilerinin Bu organizasyonda görev alacak bir uygulamaya geçmesini tüm din görevlileri adına beklemekteyiz” dedi.

Bu haber toplam 1067 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.