Diyanet şiddete dur diyecek!

Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye geneli yaklaşık 90 bin camide okunması için hazırladığı ve tüm il ve ilçelere göndermiş olduğu 19 Kasım 2021 tarihli Cuma hutbesiyle, şiddete dikkat çekecek. Başkanlıkça 19 Kasım 2021 tarihli Cuma hutbesinin konusu "Şiddet İnsan Onuruyla Asla Bağdaşmaz" olarak belirlendi.

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan 19 Kasım 2021 tarih ve "Şiddet İnsan Onuruyla Asla Bağdaşmaz" konulu cuma hutbesi yayınlandı. 

19 Kasım 2021 tarihli Cuma hutbesi yayınladığı ilk saatlerden bu yana, sosyal medya üzerinden büyük beğeni ve paylaşım aldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye geneli tüm cami ve mescitlerde okunacak olan hutbeleri, dini ve toplumsal olaylara ışık tutacak ve gündem oluşturacak konulardan seçmeye özen gösteriyor. 

Diyanet bu hafta okunacak Cuma hutbesiyle şiddete dur diyecek. Başkanlık bu hafta okunacak hutbeyle önemli bir konuyu gündeme taşıdı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, toplumsal bir sorun olan ve son zamanlarda çeşitli sebeplere bağlı olarak artış gösteren şiddet konusuna dikkat çekmek amacıyla bu hafta hutbe başlığını "Şiddet İnsan Onuruyla Asla Bağdaşmaz" şeklinde belirledi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın talimatıyla hazırlanan hutbede, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.s.) ashabına hitaben Arafat’ta irad ettiği ve vefatından önceki son hutbe olması dolayısıyla “Veda Hutbesi” olarak adlandırılan hutbeye şu sözlerle başladığı hatırlatıldı:

“Ey insanlar! Bu Zilhicce ayınız, bu Mekke şehriniz, bu gününüz nasıl mukaddes ise kanlarınız, mallarınız, ırzlarınız, şeref ve namusunuz da aynı şekilde mukaddestir.’ Sevgili Peygamberimiz, bu uyarısından sonra sözlerine şöyle devam etti: ‘Dikkat edin, size mümini tanıtıyorum: O, insanların canı ve malı hususunda güvendiği kişidir. Müslüman ise elinden ve dilinden insanlara zarar gelmeyendir.”

İslam’a göre kadın, erkek, çocuk, genç ve yaşlı her insanın bedeninin, kişiliğinin, haysiyetinin, iffetinin ve şerefinin dokunulmaz olduğu vurgulanan hutbede, “Onun içindir ki hiçbir kimse bir başkasının canına, malına ve kişilik haklarına kast edemez. Şerefini ve onurunu zedeleyecek davranışlarda bulunamaz. Canlı cansız hiçbir yaratılmışa zarar verecek bir tavır ve tutum içinde olamaz.” denildi.

“Şiddet insanlık suçudur”

Her geçen gün artmakta olan kadına yönelik şiddetin vicdanları yaraladığı belirtilen cuma hutbesinde, şu ifadelere yer verildi:

“İnancımızda asla yeri olmayan şiddet, insanlık suçudur. Şiddet acizliktir, merhametsizliktir, zulümdür. Şiddet, can dokunulmazlığı ihlalidir ve insan onuruyla bağdaşmaz. Hiçbir gerekçe şiddet için mazeret olamaz.

Şiddetin dini, dili, ırkı, coğrafyası ve sosyal statüsü yoktur. Kimden gelirse gelsin şiddetin hiçbir şekli kabul edilemez. Rabbimizin gazabı, meleklerin, gök ve yer ehlinin laneti, şiddete yeltenen, Allah’ın dokunulmaz kıldığı canları katleden zalimlerin üzerinedir. Onlar dünyada rezil rüsva olmuşlardır. Ahirette ise varacakları yer ancak cehennemdir.

Dinimize göre asıl olan şefkattir, merhamettir, yaşatmaktır. Allah’ın masum kıldığı cana kıymamak, zarar vermemektir. Nitekim Yüce Kitabımız Kur’an’da şöyle buyrulmaktadır: ‘…Bir cana kıymaya veya yeryüzünde fesat çıkarmaya karşılık olması dışında kim bir kimseyi öldürürse bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de bir can kurtarırsa bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur.”

“Bize düşen her durumda merhameti kuşanmak, insaflı ve vicdanlı davranmaktır”

Şiddet görüntülerinin sık sık ekranlara taşındığına işaret edilen cuma hutbesi, şu tavsiyelerle tamamlandı:

“Bize düşen; her durumda merhameti kuşanmak, insaflı ve vicdanlı davranmaktır. Sevgi ve ülfeti, muhabbet ve şefkati hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline getirmektir. Eşimizi, çocuklarımızı, ailemizi, komşularımızı ve tüm çevremizi elimizden ve dilimizden emin kılmaktır. Şiddeti doğuran, yaygınlaştıran, normal gösteren, şiddete yönlendiren her türlü söylem ve davranışın karşısında durmaktır. Şiddetin ortadan kalkması, insan onurunun korunması için var gücümüzle gayret etmektir. Şiddete yeltenmek bir yana, gönül kırmanın dahi Kâbe’yi yıkmaktan daha büyük bir vebal olduğunu asla unutmamaktır. Karıncayı dahi incitmekten sakınan bir medeniyetin mirasçısı olduğumuzu her daim hatırda tutmaktır.”

18 Kas 2021 - 12:45 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?