Müftülükler yetkili sendikanın muhasarası altında

Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve Diva-Sen Genel Başkanı Mustafa Çopursuz, yetkili sendikaların müftüleri muhasara altına aldığını dile getirdi.

Arkalarına aldıkları rüzgârla yıllardan beri yetkili konumda olan sendikaların yetkili konuma nasıl eriştikleri ve her yıl aynı şekilde nasıl yetkili konumlarını devam ettirdikleri doğrusu sağduyulu tüm çevrelerin durum değerlendirmesi yapmalarını bir nevi zorunlu kılmıştır.

Kendilerini iktidarın ve yeri geldiğinde Sayın Cumhurbaşkanımızın sendikası olarak tanıtan bu yönleri ile hem kamu çalışanlarını hem de daire amirlerini etkileri altına alan sözüm ona sendikacıların günümüze kadar hangi kazanımların altına imza attıklarını doğrusu çok merak ediyoruz. Ancak broşür haline getirdikleri ve dillerine pelesenk ettikleri KAZANIMLARIMIZ başlıklı tüm maddelere bakıldığında dahi anlaşılacaktır ki kurum ve çalışanlarının takdirlerine şayan bir getirinin altına imza atmadıkları görülecektir. Zira yıllardan beri var olan ve devam edegelen problemlerin hangisine çözüm üretilmiş ve görevliler huzura erdirilmiştir Nitekim bazılarını aşağıda paylaşacağımız problemlerde de görüleceği gibi sendikacılığı sadece iktidarın rüzgârıyla yapan ve bu etkileriyle de hemen hemen tüm müftülükleri muhasara altına alan yetkili sendikanın balonlarının söndürülme zamanı geldiğine inanıyoruz. Çünkü mezkûr cenahın bu manada yapmış oldukları tüm çıkışları başta hükumetimiz olmak üzere Sayın Cumhurbaşkanımızın da aleyhlerine olmaktadır. Şöyle ki

CAMİ GÖREVLİLERİNİN NAKİL SINAVLARI HAKKINDA DÜŞÜNDÜKLERİ ŞAİBELER ORTADAN KALDIRILAMAMAIŞTIR.

Diva-Sen olarak sendikacılık anlayışımız tamamen kurum aidiyeti ve çalışanlara yönelik hak ve hakkaniyetlerin tesisi manasındadır. Taşrada yapılan sınavlarda İstisnalar da bulunmakta adamı olan istediği yere naklini yaptırır düşüncesi hala hayat bulmakta ve kanaatler de bu yöndedir. Oysa Diva-Sen olarak bu şaibelerin ortadan kalkması ve çalışanlarla kurum arasında herhangi bir güvensizliğin kalmaması için nakil sınavlarının kaldırılıp bunun yerini kıdem ve puan sistemine göre bilgisayar ortamında nakillerin yapılmasının en isabetli çözüm olacağına inanıyoruz.

CAMİ GÖREVLİLERİNİN LOJMAN PROBLEMLERİ ÇÖZÜME KAVUŞTURULAMAMIŞTIR

Gerek İl/İlçe merkezlerinde gerekse de mahalle-köy ve mezralarda bulunan camilerde görev yapanların kullanımına sunulmak üzere tahsis edilen lojmanların tamamına yakını en azından sıhhi yönde oturulamayacak durumdadır. Filhakika yetkililer tarafından lojmanlara yönelik yerinde tespit cihetine gidildiğinde bu iddiamız doğrulanacaktır. Ayrıca mülkiyeti Belediyelere veya Milli Emlaka ait olup cami görevlilerinin lojman olarak kullandıkları yerlerden  geriye dönük kira bedeli isteniyor olmasına ve ecri misil kira talep edilmesine de bir çözüm bulunamamıştır.

SÖZLEŞMELİ STATÜDE ÇALIŞANLARIN MORAL VE MOTİVASYONLARI SAĞLANAMAMIŞ OLUP AYRICA KURUMUN GELECEĞİNİ DE KISITLAMIŞTIR

Elbette sadece Diyanet İşleri Başkanlığı değil tüm kurumlarda sözleşmeli statüde eleman ihtiyacı karşılanma cihetine gidilmektedir. Bu sistem ise aynı kurumda aynı görevi yaptıkları aynı mesaiye tabi oldukları halde değişik statülerde çalışanların varlığı hem özlük hakları itibariyle hem de mali ve sosyal hakları itibariyle farklılıkların oluşmasına sebep olmuştur. Diğer taraftan özellikle diyanette çalışan sözleşmelilerin görevde yükselme sınavlarına girme hakları bulunmadığından mütevellit kurumun da çeşitli unvanlarda eleman ihtiyacını karşılaması hususunda özlüklerinden kaynaklanan kısıtlamalar nedeniyle mezkûr unvandaki personeli değerlendirme şansı bulunmamaktadır.

KURAN KURSU ÖĞRETİCİLERİ UNVANLARI İTİBARİYLE BASİTE İNDİRGENMEKTE OLUP ÖĞRETMEN UNVANINA KAVUŞTURULAMAMIŞTIR

Yapmış oldukları görevleri itibariyle öğreticilikten daha ziyade eğitimci ve öğretmen unvanını hak eden Kuran Kursu hocalarımız bir şekilde öğretici olmaktan kurtulamamışlardır.

CAMİ GÖREVLİLERİ BAZI CAMİ DERNEK GÖREVLİLERİ VE MUHTARLARIN HIŞMINA UĞRAMAYA DEVAM ETMEKTEDİRLER

Daha önceleri de kamuoyu ile paylaştığımız gibi bazı cami dernekleri ve muhtarlar kurum nezdinde sürekli haklı pozisyonda görülmeye ve cami görevlilerine problemler yaşatmalara devam edilmektedir. Değişik nedenlerle şikâyete maruz kalan cami görevlilerini sağa-sola şikâyet edenlerin genelde bahse konu cenahlar tarafından yapıldığı bizleri bu kanaate sahip olmamızı sağlamaktadır. Esasında yapılan şikâyetlerin ekseriyetinin boş ve süfli emeller uğruna yapıldığı görüleceği gibi hem müftülüklerin hem de başkanlığımızın şikâyete maruz kalan görevlilerin yer değişikliği yönünde karar vermesi ile birçok onulmaz yaraların açılmasına sebep olduklarının da bilinmesine ihtiyaç vardır.

YARDIMCI HİZMETLER VE BAZI GENEL İDARİ HİZMETLER SINIFINDA ÇALIŞANLARIN ÖZLÜK HAK KAYIPLARININ ÖNÜNE GEÇİLEMEMİŞTİR

Yardımcı hizmetler ve bazı genel idari hizmetler sınıfında çalışan şoför memur vs unvanındaki personeller hala özlük haklarının kendilerine çizmiş olduğu sınırlar içerisinde çırpınıp durmaktalar. Hususi pasaport alamamaları mali konularda düşük ücret almaları vs gibi sıkıntılar çözüme kavuşturulamamış ve bu nedenle birlikte çalışma barışı ağır darbe almıştır.

AŞÇI SINIFINDA OLANLAR TEKNİKER KADROYA GEÇİRİLEMEMİŞTİR

Kurum bünyesinde aşçı olarak çalışan ve tamamı bu sahada yüksekokul okumuş olanların feryatları dahi bir türlü karşılık bulamamıştır. Oysa Milli Savunma Bakanlığına bağlı çalışan aşçıların teknik kadroya geçmelerinin yolu açılmıştır.

CAMİLERDE ELEKTRİK KULLANIMI VE DOĞALGAZ İLE İLGİLİ PROBLEMLER CAN SIKMAYA DEVAM ETMEKTEDİR

Camilerin aydınlatma faturaları Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinden ödenmektedir. Ancak ısıtma soğutma ve doğalgaz abonman ücreti ve faturalarının tahsilatı için sonuç itibariye Cami görevlileri muhatap alınmaktadır. Abonman ücretinin miktarı M2ye göre hesap edildiğinden dolayı yüklü miktarda ücretin tahakkuk edilmesine sebep olmaktadır. Bu manadaki tüm faturalar ya cemaat tarafından ya da görevliler tarafından ödenmektedir. Bu konulardaki rahatsızlıklar da her geçen gün artmaktadır.

Elhasıl sendikacılığın gücü ile ilintili olup çözüme kavuşturulacak bazı problemleri yukarıda sizlerle paylaşmış olduk.

Tüm bu anlatılan ve daha anlatılmayan hususların çözüme kavuşması ile ancak sendikanın gücü ortaya çıkacaktır. Bu manadan olmak üzere SENDIKACILIK ISTENILEN KIŞILERI ISTENILEN KADROYA ALDIRMAK SIYASETIN GÜCÜ ILE KURUMLARI VE YÖNETICILERI MUHASARA ALTINA ALMAK DEĞILDIR.

Mustafa ÇOPURSUZ

Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve

Diva-Sen Genel Başkanı

14 Kas 2020 - 16:14 - Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?