BES'deki paraya zekat düşer mi?

Bireysel Emeklilik için bankada biriken paranın zekatını vermek gerekir mi? Bireysel Emeklilik Sistemimde (BES) biriken paranın zekatı var mı? BES'den zekat verilir mi? Bireysel Emeklilik Sistemimde biriken paranın zekatı nasıl hesaplanır?

Adana İl Müftüsü Dr. Hasan Çınar, " Bireysel Emeklilik Sistemimde (BES) biriken paraya zekat düşer mi? BES'deki paranın zekatı nasıl hesaplanır?" sorularına cevap veren bir fetva yayınladı. 

Müftü Çınar'ın fetvası şöyle;

Soru: BES'te biriken paramın zekatını vermem gerekir mi?

Cevap: BES’te (Bireysel Emeklilik Sistemi) biriken paradan zekat vermek gerekir. Çünkü tasarrufu sizin tercihinize bağlıdır. İstediğiniz zaman ayrılabilir ve anlaşma şartlarına göre paranızı alabilirsiniz. (Eğer bu para faizde ise zaten BES caiz olmaz.)

Zekat verme zamanınız geldiğinde paranızın biriktiği yere şöyle sorarsınız ; “ Bu gün ayrılsam bana ne kadar para verirsiniz?“ Alacağınız cevabı mevcut malınız varsa ona eklersiniz. Başka birikiminiz yoksa alacağınız para 80.18 gr. altın kıymetine ulaşacak kadar ise zekatını vermeniz gerekir.

Dr. Hasan ÇINAR
Adana İl Müftüsü

25 Eyl 2020 - 05:57 - Dini


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.




Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?