Unvanların görev tanımı yeniden yapılsın!

Bireyin eğitim serüveninin başından itibaren, almış olduğu her dersin içeriği, o ders ile alakalıdır. Yani ilkokul 1.sınıftan itibaren matematik dersinin konusu ilanihaye aynıdır ve konusu matematiktir.

Bireyin eğitim serüveninin başından itibaren, almış olduğu her dersin içeriği, o ders ile alakalıdır. Yani ilkokul 1.sınıftan itibaren matematik dersinin konusu ilanihaye aynıdır ve konusu matematiktir. Tarih, psikoloji, sosyoloji, fizik, edebiyat vs… tüm derslerin içeriği o dersin başlığı altında öğretilir ve hiçbir matematik konusu edebiyat dersindeki herhangi bir konuyu, hiçbir coğrafya konusu fizik dersindeki herhangi bir konuyu çürütmeye, itibarsızlaştırmaya ve yalanlamaya kalkışmaz. Tıp da aynı, hukuk dersi de aynı, Ancak tüm derslerin ana teması ve muhataplarına vermek istediği ders aynıdır. Eğitim ve öğretimlerinde bulunanlarını aydınlatmak, alanlarında derinleştirmek ve öğrettikleriyle ilim-bilim insanı yetiştirip evrende bulunan tüm canlı-cansız yaratıklara faydalı olunmasını sağlamaktır.
 
Aynı manadan olmak üzere, manevi ilimler olarak tarifi yapılan dini eğitimler de aynı şekilde;  tüm yaratılmışların birlikte yaşamalarına, ahlaki melekelerin geliştirilmesine, huzur ve mutlulukların hayatın her anını kuşatmasına ve sadece insanlık âlemini değil, gözle görülen-görülmeyen tüm varlıklara karşı saygı ve merhamet duygularının  inşa edilmesi hususlarını öğretir. Dolayısıyla tıpkı fen ilimlerinde olduğu gibi, manevi ilimler de hiçbir ilmi yalanlamaz, ötekileştirmez ve sıradanlaştırmaz.
 
Muhtemelen bu bilgi ve tespitler neticesi olsa gerek ki; insanlık âleminin başlangıcından itibaren gerek görüldüğü için meslek grupları kendi aralarında kurumsallaşmışlar, bilgi ve becerilerinden sorumlu oldukları kesimlerin daha da donanımlı olmalarına, özlük, statü kazanma ve sosyal haklarında her geçen an daha da zenginleşme çabaları içerisine girmişlerdir. Bununla beraber, yaptıkları iş ve işlevleri sekteye uğratacak olanlarla ilgili de tedbirler alıp kalitelerinden ödün veren, kuralları hiçe sayıp itibarlarının yok edilmesine sebep olan grup üyelerinin haddinin bildirilmesi yönünde de adım atıldığını görüyoruz. Mesela Ahilik Teşkilatı bunun en bariz örneğidir.
 
El hâsıl, günümüzde maalesef bu düzeni görmemiz pek mümkün değil. Adeta matematik dersi fizik dersini, hukuk dersi coğrafya dersini ve genel manada her ders diğer dersleri yalanlamaya, itibarsızlaştırmaya ve saf dışı bırakmaya matuf davranışlar ve söylemler içerisine girmiş gibi bir hal almıştır. Filhakika, Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Ali ERBAŞ’ın okuduğu hutbede Allah Teâlâ’nın emirlerini ve tavsiyelerini dile getirmesi sonucu bazı çevrelerin hiç de görev alanlarında olmayan hususları dillendirmeleri ve milletimizin midelerini bulandırmaları işte tam bu tezatlığın en bariz göstergesidir. Oysa herkes kendi görevi ile ilgili çalışmalarını yapsa ve derinleşse, öyle ümit ediyorum ki, her şey daha güzel olacak, yetki ve etki tartışması yaşanmayacak, hiç kimse kimseyi ötekileştirmeyecek ve nefret dili kullanılmayacaktır.
 
Talebimiz odur ki; her bir unvanın görev tanımı yeniden yapılarak, görevler ile ilgili sınırlar çizilmeli ki o zaman parçalar bir araya geldiğinde bütünleşme olsun. Tıpkı canlıların vücudunu meydana getiren uzuvlar  gibi.
 
Mustafa ÇOPURSUZ
Diva-Sen Genel Başkanı

09 May 2020 - 14:29 - Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?