Kaza namazı borcu olan sünnet kılabilir mi?

Adana İl Müftüsü Hasan Çınar, "Kaza namazı borcu olan sünneti terk edebilir mi? Kaza namazı borcu olan teheccüd namazı kılabilir mi? Kaza namazlarım var. Kazalarım bitinceye kadar sünnet namazları terk etmem caiz midir?" sorularına cevap veren bir fetva yayınladı.

Adana İl Müftüsü Hasan Çınar, bugün yayınladığı fetvada; Adana İl Müftüsü Hasan Çınar, " Kaza namazı borcu olan sünneti terk edebilir mi? Kaza namazı borcu olan teheccüd namazı kılabilir mi? Kaza namazlarım var. Kazalarım bitinceye kadar sünnet namazları terk etmem caiz midir?" sorularına cevap verdi.

Müftü Çınar'ın fetvası;

Soru: Kaza namazlarım var. Kazalarım bitinceye kadar sünnet namazları terk etmem caiz midir?

Cevap: Gecmişte kılamadığımız farz ve vacip namazların kazası da farz ve vacibdir. Vaktinde kılamadığımız namazları ölmeden kaza etmemiz borcumuzdur.

Nafile namazlar 3 kısımdır: 

1- Farza bağlı sünnetler. Bunlar her farz namazdan önce veya sonra kılınan nafile namazlardır. Öğle namazının ilk ve son sünnetleri gibi. Kazalarımız için bu sünnetleri terk etmemiz uygun değildir. 

2- Vakte bağlı nafileler. Kuşluk vakti, gece vakti, evvabin, teheccüd namazları gibi. Kaza namazları için bu nafileleri de terk etmek uygun değildir. Çünkü vakit geçince kılınmazlar.

3- Mutlak nafileler. Bunlar bazı mübarek gecelerde kişinin, geceyi ihya için, sevap diye kendi kararıyla kıldığı nafile namazlardır. Kadir gecesi 20,30 rekat nafile namaz kılmak gibi.

Kazası olanın, bu çeşit nafile namazları kılması uygun değildir. Evvela kazalarını kılmalıdır.

Selam ve Hürmetlerimle..

Hasan ÇINAR
Adana İl Müftüsü

08 Nisan 2020 - Dini


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?