Müftü Süzen'den Berat Kandili mesajı

Kastamonu İl Müftüsü Ahmet Süzen, Berat Kandili münasebetiyle yazılı bir kandil mesajı yayınladı.

Ay takvimine göre Şaban ayının on beşinci gecesi Berat gecesidir. Müslümanların Allah’ın affı ve bağışlaması ile günah yükünden kurtulacağı umularak bu geceye Berat gecesi denmiştir. Berat sözlükte; “bir zorluktan kurtulmak ve beri olmak” demektir. Ayrıca bu geceye “Leyle-i Mübâreke” denir, bereketli bir gece. “Leyle-i Berâe” denir. “Leyle-i sâk”, vesîka gecesi denir. “Leyle-i rahme” ve rahmet gecesi denir.

Berat Kandili; Ramazanın müjdecisidir.

Berat; borçtan, hastalıktan, suç ve cezadan beraet etmedir.

Berat; günahlardan arınma, temize çıkma, ilâhî af ve rahmete nâil olmaktır.

Berat, zorluktan kurtulmak ve beri olmaktır.

Kimlerden ve nelerden uzak duracağımızı ve nelere yakın olacağımızı çok iyi bilmemiz gerekir.  Özellikle bu günlerde dünyanın tüm ülkelerini etkisi altına alan yeni Coronavirüs hastalığı sebebi ile yaşantımızı tekrar gözden geçirmemizde fayda mülahaza ediyorum. İslam Dini, insan sağlığını önceleyen Yüce ve Evrensel bir dindir. Coronavirüs’ün yayılımını engellemek için devletimizin almış olduğu tüm tedbirlere riayet etmek birinci vazifemizdir.

Berat Gecesi; Hz. Peygamberin, “Şâbanın ortasında gece ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar, ‘Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona âfiyet vereyim, yok mu şöyle, yok mu böyle!’ der” buyurduğu gibi kıymetli bir gecedir (İbn Mâce, “İḳāme”, 191).

Tüm dünya olarak büyük bir imtihanın eşiğindeyiz. “…yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim…” evet bizler büyük bir musibetin pençesindeyiz. Bu musibetten kurtulmak için berat gecesi büyük bir fırsattır. Bu yıl berat kandilini camilerimizde toplu olarak idrak edemeyeceğiz ama evlerimizde bu geceyi gözyaşlarımızla, rabbimize olan yakarışlarımızla en güzel şekilde değerlendirebiliriz.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta aziz milletimiz olmak üzere, tüm İslâm âleminin Berat Gecesi’ni tebrik ediyorum. Bu mübarek gece vesilesiyle, milletimizin, İslam aleminin ve tüm dünyanın özellikle coronavirüs salgını olmak üzere her türlü dert ve sıkıntıdan berî olmasını diliyor; Ramazan ayına, günah yüklerimizden arınmış gönüllerle, berat etmiş olarak girebilmeyi Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

07 Nisan 2020 Kastamonu- Müftülük


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?