Koronavirüs konusunda tüm dünya sınıfta kaldı

Bir yerde bir salgın olduğunda o yerin yörenin bölgenin köyün kentin hatta ülkenin giriş ve çıkışlarının tamamen kapatılması gerekirdi. Ne yazık ki ülkemiz dâhil tüm dünya bu konuda sınıfta kalmıştır.

Büyütmek için resme tıklayın

Ant olsun ki sizi biraz korku ve açlıkla bir de mallar canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele Bakara S.A:155 Müteakip ayeti kerimede ise Onlara bir bela bir musibet geldiği zaman Biz Allahtan geldik ve tekrar dönüşümüz Allaha olacaktır derler Bakara S.A:156 Amentü şerhi olarak tarif edilen ve Allaha imanın şartlarından birisi de Hayrın ve şerrin Allahtan geldiğine inanmaktır. Zira Allaha teslimiyette zirve yapmış olanların en büyük tesellisi imanlarından almış oldukları güçtür. Yine inancımızın öğretilerinden birisi de tedbiri aldıktan sonra tevekkül etmek yani tedbirlerin sonucunu Allaha havale etmektir. Cobid-19 virüsüne karşı başta ülkemiz olmak üzere dünya devletleri imkânları ölçüsünde tedbirlerini en üst düzeyde almaya gayret etmektedir. Bütün insanlığın geleceği adına uyulması gerekli ikazlar sürekli olarak yapılmaktadır.

Ancak üzerinde durulması gereken hususların ise iki noktada önem arz ettiğini düşünüyoruz.

Birincisi Bir yerde bir salgın olduğunda o yerin yörenin bölgenin köyün kentin hatta ülkenin giriş ve çıkışlarının tamamen kapatılması gerekirdi. Yani umre maksadıyla kutsal topraklarda bulunanlar Mekke/ Medinede Almanyada bulunanlar Almanyada Çinde bulunanlar Çinde Türkiyede bulunanlar bulundukları yerlerde tutulacak ve salgın geçinceye kadar hiç kimse yerlerinden kıpırdatılmayacaktı. Ne yazık ki ülkemiz dâhil tüm dünya bu konuda sınıfta kalmıştır.

İkincisi ise Tüm canlılar nasıl ki Allah Teâlânın dilemesiyle var oldu o halde bahse konu virüs dahi Allah Teâlânın yaratığıdır ve belki de insanlık âlemine bir rahmet olarak gönderilmiştir. Çünkü bu tür olayların tamamına ibret nazarıyla bakmak insanlığın aleyhine değil lehinedir. En basit ifadesiyle bu tür salgınlar karşısında bilimin ve bilim insanlarının ne kadar da acziyet içerisinde olduklarını ortaya çıkartmıştır. Oysa tüm uğraşlarını karşısındaki insanları yok etme projelerini geliştirmek için harcayan insanlık İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır Nebevi sözüne göre hareket etmiş olsalardı yeryüzünde kan dökülmeyecek haneler viran olmayacak gözyaşları akıtılmayacak ve hiç kimse yurtlarından göçmek zorunda kalmayacaktı. Diğer taraftan birbirleriyle irtibatı kesen aile bireyleri akrabalar eş-dost ve tüm arkadaşlıklar ufacık dünya menfaati uğruna son bulmayacak tabir caizse kurt ile kuzu yan yana yürüyecek ve hiç kimse kimseye zarar vermeyecekti.

O halde Allah Teâlânın bir rahmeti olan coronavirüs covıd-19 inşallah bütün insanlık âlemi için tez zamanda azap ve gazap olmaktan çok rahmet olarak değerlendirilir ve unutulan tüm güzellikler yeniden yaşamın ana unsuru halini alır.

Mustafa ÇOPURSUZ

Genel Başkan

30 Mart 2020 - Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?