Diyanet'ten rahatlatan "oruç" fetvası

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, "Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalığına yakalanma açısından risk grubunda olanlar, Ramazan orucunu kazaya bırakabilir mi?, Koronavirüs riski olanlar, oruç tutmayabilir mi? Koronavirüs riski olanlar oruç tutabilir mi?" sorularına cevap verdi.

Din İşleri Yüksek Kurulu, dünyayı kasıp kavuran ve ülkemizde de hergün can kaybına neden olan yeni tip koranavirüs ( Kovid-19) salgını hastalığını dikkate alarak bir fetva yayınladı. Yayılanan fetvada; Koronavirüs hastalığına yakanlanma açısından risk grubundan bulunan 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunanların Ramazan orucunu kazaya bırakıp bırakamayacağı hususu açıklığa kavuşturuldu.

Kurulun yayınladığı fetva şöyle;

Ramazan orucunu tutmak, mükellef olan her Müslümanın yerine getirmesi gereken bir farzdır. Mazeretsiz olarak bu orucu terk etmek büyük günahlardandır.

Kur’an-ı Kerim’de Ramazan orucunu tutmamayı mubah kılan mazeretlerden biri de hastalıktır. Bakara sûresinin 184. ayeti, hastalık halinde orucun ertelenip sağlığa kavuşulan diğer günlerde kaza edilebileceğine izin vermiş, artık hiç güç yetiremez hale gelinir ise tutulamayan oruçların fidyelerinin verilmesi gerektiğini belirtmiştir. İslam âlimleri, tutulması halinde hasta olunması veya hastalığın artması yahut uzaması ihtimali varsa onun da bu kapsama dâhil olduğunu ve bu durumda orucun ertelenebileceğini söylemişlerdir (bk. Sahnûn, el-Müdevvene, I, 278-279; Şîrâzî, el-Mühezzeb, I, 328; İbn Kudâme, el-Kâfî, I, 433-434; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 404).

Dolayısıyla oruç tutması hâlinde hasta olacağı doktor tarafından bildirilen kimse de hasta hükmündedir. Nitekim fakih sahabîlerden Abdullah b. Ömer (r.a.) gerek kendi sağlık gerek bebeğinin sağlığı hususunda endişesi olan hamile kadınların oruç tutmayabileceklerini ifade etmiştir (Muvatta, Sıyam, 52).

Buna göre oruç tuttuğu takdirde salgın hastalıklara maruz kalma ihtimalinin yüksek olduğu doktoru tarafından belirtilen kişi, Ramazan orucunu daha sonra tutmak üzere kazaya bırakabilir.  Zira Yüce Allah (c.c.)  oruç ayetlerinin devamında “Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. ” (Bakara 2/185)  buyurmuş, bir başka ayette de kişilerin güçleri nispetinde sorumlu tutulacağını beyan etmiştir (Bakara 2/286).

11 Nisan 2020 - Dini


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Kavranlı - BU HABER HİÇ BİR ULUSAL YAYINLARDA ÇIKMADI. BU FETVANIN ALTINDA D.I. Y.K.NUN İMZASI OLMALI.

BU HABER İNANDIRICI DEĞİL.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Nisan 23:51
02

Halil Akyüz - @Kavranlı 01 nolu yoruma cevabı: Mihrap Haber de ulusal haber sitesidir. Onların haberi yayınlamamış olmaları bu haberin yalan olduğunu ortaya koymaz.

Kurul bu fetvayı yeni yayınladı. Aşağıdaki linkten bu fetvaya ulaşabilirsiniz.

https://kurul.diyanet.gov.tr/Cevap-Ara/38374/hastaliga-yakalanma-acisindan-risk-grubunda-bulunan-kisiler-ve-ramazan-orucu?enc=QisAbR4bAkZg1HImMxXRn2t8ij%2beDtMkJdRGirgyeb8%3d

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Nisan 09:36Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?