Camiler ibadete kapatılsın!

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan "camilerde toplu ibadet yapılmayacak" içerikli talimat sonrası, kendini bilmez bazı kişi ve gruplar imamları hedef aldı. Cami görevlilerini kolluk görevlisi konumuna getiren soruna, Diyanet acilen çözüm getirmeli..

Video için play'e tıklayın

Çin'in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan ve ülkemizde de kırmızı alarm seviyesine ulaşan koronavirüs sebebiyle alınan önlemlere halkımız hassasiyet gösteriyor. Toplu mekanlar, AVM'ler ve buna benzer birçok yer kapatıldı. Gerekli olmadığı sürece dışarı çıkılmaması, toplu kullanım alanlarına girilmemesi uyarıları sürekli yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı da koronavirüsle ilgili üzerine düşen tüm önlemleri almaya azami derecede dikkat gösteriyor. Diyanet tarafından tüm il ve ilçe müftülükleri kanalıyla din görevlilerine ulaştırılan "Koronavirüsün yayılma tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verilmiştir." talimatı, bazı camilerde cami görevlilerinin hedef tahtası yapılmasınas sebep oldu.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın camileri tamamen ibadete kapatmayıp sadece toplu ibadete yasak getirmesini bazı kişi ve gruplar kaos malzemesi haline getirdi. Gerekli görülmediği durumlarda dışarı çıkılmamasının şiddetle vurgulandığı bu dönemde, cami görevlilerinin her vakit camiye gidip cemaatin toplu değil de münferiden kılmaları sağlama memuru tayin edilmesi, şimdiden bazı camilerde ciddi sıkıntılara sebebiyet verdi.

Edirne'de yaşanan ve basına yansıyan olay sonrası, Sakarya'nın Akyazı ilçesinde Gazi Süleyman Paşa Camii'de öğlen namazı sonrası toplu namaz kılmak isteyen cemaat ile cami görevlileri arasında çıkan tartışma da basında yer aldı. Basına yansımayan olayları da dikkate alırsak, Diyanet'in acilen bu hususta daha kalıcı bir çözüm bulması gerekmektedir. Camilerin tamamen ibadete kapatılmaması durumunda Cuma günü daha büyük sorunların çıkacağını öngörmek çok ta zor olmasa gerek. Camiler tamamen ibadete kapatılmalı, yolcu olanların veya başka yerde namaz kılma imkanı bulamayanlar için de caminin giriş kısmında bir yerin açık bırakılması, cami görevlilerinin camide bulunup toplu cemaat yapmak isteyenlere müdahale eden kolluk görevi durumundan çıkarılmaları gerekmektedir. Diyanet'in dikkatine..!


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?