Diyanet'ten "cenaze namazı" açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı, son dönemde dünya genelinde görülen koronavirüsün yayılmasını engellemek için cenaze namazlarının uygulamasıyla ilgili değişikliğe gitti.

Diyanet İşleri Başkanlığı, dünya genelinde yayılan yayılan ve ülkemizi de ciddi oranda tehdit eden Yeni Koronavirüs'ün (Covid-19) yayılmasını önlemek amacıyla ciddi önlemler almaya devam ediyor. Vakit ve Cuma namazlarının toplu olarak kılınmasını bir süre durdurma kararı alan Diyanet, cenaze namazlarının kılınmasıyla ilgili de uygulamada değişikliğe gitt. Ankara İl Müftülüğü tarafından sosyal medya hesabından paylaşılan bilgiyi sizlerle paylaşıyoruz.

CENAZE NAMAZI HAKKINDA DUYURU 

Son dönemde dünya genelinde görülen "Yeni Koronavirüs"ün (Covid-19) ülkemizde de yayılmasına engel olmak, hastalıktan korunmak ve etkilerini aza indirmek için Başkanlığımızca ilgi (a) ve (b) talimatlarla bir dizi tedbir alınmıştır.

Bu itibarla alınan tedbirlere ilaveten salgın hastalık riski sona erinceye kadar;

1. Cenaze namazlarının -vakit namazlarından sonra kılınmasının örfi bir uygulama olduğu dikkate alınarak-bu süreçte namaz vakitlerinden önce belirlenecek uygun bir vakitte kılınması,

2. Cenaze defin işlemlerinin mümkün mertebe kalabalık ortamlar oluşturulmadan yerine getirilmesi ve taziye ziyaretlerinin toplu bir şekilde yapılmaması hususunda vatandaşlarımızın bildilendirilmesi,

3. Taziye va çadırlarının bu süreçte kullanılmasının ortaya çıkarabileceği riskler anlatılarak bu nitelikteki mekanların kullanımına bir süre ara verilmesi için ilgililerin bilgilendirilmesi sağlanacaktır.

16 Mart 2020 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?