İstiklal Marşı milli besmelemizdir

Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve Diva-Sen Genel Başkanı Mustafa Çopursuz, "İstiklal Marşı aziz milletimizin günlük milli besmelesidir" dedi.

Öyle sözlerle dizeler oluşmuş ki bu sözlerin bir arada kullanılması ve marş haline getirilmesi ancak yüce bir anlayışa ve istikbale yönelik hayallere sahip olanların sinesinden çıkar.

Korkma diye başlayan İstiklal Marşımızın son kelimesi ise İstiklal ile biter. İstiklal marşımızın başından sonuna kadar çok iyi okunduğunda  cennet mekân Mehmet Akif ERSOYun ne demek istediğini daha iyi anlayacağımıza inanıyorum.

İstiklal marşımız aziz milletimizin hürriyete ve özgürlüğe olan hasretini vatana millete bayrak ve devletimize olan sadakatimizi ve sevdamızı dile getiren mısraların bütünüdür. Geçmişinden gelen milli ve manevi rüzgârın ılgıt ılgıt eserek var olan sevdasını ötelere ta uzun asırlar sonrasına sürükleyecek olağanüstü manalarla süslenmiş İstiklal marşımız tabir caiz ise aziz milletimizin günlük milli besmelesi halini almıştır. Zira dini inancımız yanında var olan bu inancımızı destekler mahiyetteki milli besmelemiz ihmal edildiği veya unutulduğu zaman milli bekadan söz etmemiz gayet zorlaşacaktır. Her bir mısraında milli ve manevi duyguları ve hassasiyetleri ön plana çıkaran istiklal Marşımızın kabulünün 99.yıl dönümünü kutlarken çok yönlü organizelerle adından bahsedilmesi en büyük beklentimiz ve arzumuzdu. Ancak maalesef şairi Mehmet Akif ERSOY gibi garip yazılmış ve garip olarak bazı yerlerde okunmaya devam etmektedir.

Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve Diva-Sen ailesi olarak İstiklal marşımızın kabulünün 99.yıl dönümünü kutlar aziz milletimizin bir daha istiklal marşı yazmasına ihtiyaç duymamasını dileriz.

Mustafa ÇOPURSUZ

Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve

Diva-Sen Genel Başkanı

13 Mart 2020 - Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?